پیام خراسان

آخرين مطالب

خاک، ثروت بر باد رفته در خراسان شمالی سياسي

خاک، ثروت بر باد رفته در خراسان شمالی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- خراسان شمالی سرزمینی با اقلیم کوهستانی است که حدود 74 درصد اراضی کشاورزی آن در سطح شیب دار شکل گرفته است و با هر باران رگباری خاک آن شسته شده و از دسترس کشاورزان خارج می شود که به گفته کارشناسان این وضعیت بسیار نگران کننده است.

خراسان شمالی استانی است که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و دامپروری می چرخد و خاک مهم ترین سرمایه استان است که باید برای حفظ ان تلاش شود.
خاک از بزرگ‌ ترین منابع ثروت هر کشوری است که دانشمندان سعادت و بدبختی هر ملتی را در گرو نحوه مدیریت و بهره‌برداری از منابع خاک دانسته اند اما هم اینک با شخم و شیار در اراضی شیب دار استان به نوعی خاک ارزشمند را از دست می دهیم این در حالی است که کشت و کار غلات در اراضی شیب دار با وجود سود اقتصادی کم ادامه دارد و در حالی که بستر زندگی خاک است اما این سرمایه‌ استان را باد و باران با خود می‌برد به طوری که بر اساس آخرین مطالعات انجام شده میانگین فرسایش خاک در این استان 17.5تن او 2.5 تن بیشتر از میانگین کشوری است.
به گفته مسوولان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی 74 درصد از 344 هزار هکتار عرصه‌ کشاورزی استان در اراضی شیب‌دار و ارتفاعات و 26 درصد هم در دشت‌ها است.
شخم و شیار در اراضی شیب دار استان یکی از علل فرسایش خاک استٰ، این اراضی با شیب های مختلفی هستند که با توجه به میزان شیب آن از ملایم تا شیب خیلی زیاد باید نسبت به کشت محصولات زراعی و باغی اقدام کرد اما متاسفانه بدون در نظر گرفتن میزان شیب در آن کشت و کار می شود.
هم اکنون در اراضی شیب‌دار استان، به خصوص در مسیر بجنورد - اسفراین کشاورزان، اراضی را در جهت شیب شخم می زنند و حال آنکه از آن محصولی هم برداشت نمی کنند و تنها انگیزه آنان تصرف زمین استٰ خاک ارزشمند این اراضی در طی سالیان با بارندگی های تند و وزیدن باد از بین می رود و یا با بارش باران شسته می شود.
با وجود اینکه مسائل اجتماعی پیچیده ای در این حوزه وجود دارد اما باید کارشناسان دستگاه های اجرایی استان پیشنهادهایی برای کشت در جهت خلاف شیب و همچنین کشت درختان دیم، گیاهان چندساله و دارویی بدهند تا بیش از این ثروت خدادادی از دست نرود.

پیام خراسان


میانگین بالای فرسایش خاک در استان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با بیان این که میزان فرسایش خاک در استان از متوسط کشوری بیشتر است گفت: این شاخص در کشور 15 تن و این رقم در استان 17.5 تن در هکتار است.
حسن وحید بر مهار سیلاب و جلوگیری از فرسایش خاک در این استان تاکید کرد و افزود: طرح های آبخیزداری با نگاه حفاظت از محیطزیست و منابع طبیعی نه تنها باعث کنترل فرسایش خاک بلکه باعث مهار سیلاب ها نیز می شود.

پیام خراسان


کنترل فرسایش و طرح های آبخیز داری
به دلیل ضعف اعتباری و نبود برنامه ریزی برای اجرای طرح های آبخیزداری براثر سیلاب های مخرب ناشی از باران های بهاری نه تنها سالانه خسارت های چند صد میلیارد ریالی به محصولات کشاورزی و تاسیسات زیربنایی وارد می شد که میزان متوسط فرسایش خاک نیز در این استان بیش از متوسط کشور است.
وحید اظهار داشت: هر سال به طور میانگین در حدود 30 پروژه در بخش های مختلف مانند آبخیزداری، بیابان زدایی، حفظ و احیای جنگل ها و مراتع اجرا می شود به طوری که از سال 92 تا 98 برای 114 حوضه آبخیز با مساحت یک میلیون هکتار مطالعات تفصیلی تکمیل و عملیات اجرایی آن نیز خاتمه یافت.
وی خاطرنشان کرد: در همین مدت 25 درصد از مساحت استان خراسان شمالی که شامل 81 حوضه آبخیز را شامل می شود، طرح های آبخیزداری به طور کامل اجرا و به بهره برداری رسیده است.
به گفته وی در 32 حوضه آبخیز که 13 درصد مساحت استان را شامل می شود نیز مطالعات تفصیلی اجرایی انجام و در 39 حوضه آبخیز با مجموع مساحت 317 هزار هکتار، که 11 درصد مساحت استان را شامل می شود، نیز عملیات آبخیزداری به طور کامل خاتمه یافت.
وی گفت: در مجمو ع برای یک میلیون و 33 هزار هکتار از مساحت استان مطالعات آبخیزداری انجام و بخش های مختلف مانند خاک، رسوب، سیل، مباحث اقتصادی و اجتماعی آن دیده شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان شمالی افزود: بالغ بر 65 درصد وسعت استان فرسایش پذیر است به طوری که فرسایش متوسط استان 17.5 تن در هکتار درسال است.

پیام خراسان


کشت گیاهان دارویی در اراضی شیب دار استان
معاون آموزشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: اراضی دیم شیب دار همچون دو طرف جاده بجنورد - اسفراین به صورت غیر اصولی و علمی زیر کشت محصولات کشاورزی به ویژه غلات می رود که حتی در سال های کم بارش محصولی نیز برداشت نمی کننداما باعث فرسایش خاک می شود.
مهدی باور افزود: برخی از بهره برداران نیز از گسترده منابع طبیعی استان به صورت غیر اصولی برداشت می کنند که با برداشت های بی رویه باعث تخریب و از بین رفتن گیاهان می شوند که کشت گیاهان دارویی در مزرعه و اراضی شیب دار بسیار مفید و اقتصادی است.
وی اظهار داشت: در کشت گیاهان دارویی نیاز به شخم اراضی هر ساله وجود ندارد که این امر نیز مانع فرسایش خواهد شد و حتی کشت در اراضی شیب دار در دوران تر سالی نیز باعث فرسایش خاک خواهد شد، شخم و برهم زدن خاک اراضی شیب دار باعث شسته شدن خاک می شود در حالیکه کاشت درختان و گیاهان دارویی مانع فرسایش است.
معاون آموزشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی افزود: هفت گونه گیاه دارویی مقاوم به خشکی در یکهزار و 500 مترمربع شامل آویشن باغی، خاکشیر، مرزه، کاسنی، اسطوخودوس، شیرین بیان و رزماری در اراضی دیم این استان کشت شد.
باور با بیان اینکه این میزان در ایستگاه تحقیقاتی گیاهان دیم استان با استفاده از سامانه های آبگیر و نوین کشت شده است که کمک به ذخیره رطوبتی و جلوگیری از فرسایش خواهد شد اظهار داشت: در این سامانه فضایی برای کشت گیاهان دارویی عمود در جهت شیب ایجاد خواهد شد که در دو طرف خاک ریخته می شود که به نوعی از آب سبز بارش باران و برف استفاده خواهد شد.
میزان ماده آلی خاک استان کمتر از نیم درصد است
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه یکی از اساسی ترین شرایط تولید و زیست، خاک است، گفت: اگر لایه های حیاتی خاک دچار آسیب و نارسایی و خدشه شود، معضلات عظیمی به بخش های مختلف از جمله تولید وارد می شود و در شرایطی که تکنولوژی و فناوری توسعه یافته، این چالش ها نیز زیادتر شده اند.
عبدالله یوسفی افزود: در بروز خشکسالی های شدید طی یکی دو سال گذشته، جمع کردن کاه و کلش توسط کشاورزان برای تغذیه دام ها و همچنین تردد ماشین آلات بر روی زمین های کشاورزی و به تبع آن فشردگی خاک، عواملی هستند که باعث فقیر شدن خاک زمین های کشاورزی شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه با اشاره به اینکه ماده آلی 60 درصد از اراضی کشاورزی کشور زیر یک درصد و 40 درصد نیز زیر نیم درصد است، گفت: میزان ماده آلی خاک در این استان نیز کمتر از نیم درصد است این در حالی است که میزان مطلوب ماده آلی در خاک دو تا پنج درصد است.
یوسفی به تصویب و ابلاغ قانون حفاظت از خاک اشاره کرد و گفت: متاسفانه ساختار اجرایی کردن این قانون در وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه های اجرایی هنوز تعریف نشده است و ایجاد ردیف اعتباری باید مد نظر باشد.
وی استفاده از سیستم های جدید خاک ورزی، استفاده از سیستم های مناسب جهت آبیاری و مدیریت آبیاری، استفاده از گیاهان پوششی مناسب در زمان آیش، انجام کشت فی مابین با گیاهان مناسب، استفاده از تراکم مناسب در هنگام کاشت، تناوب زراعی مناسب را دیگر عوامل موثر در حفاظت از خاک بیان کرد.

پیام خراسان


تبدیل سه هزار و 626 هکتار اراضی شیب‌دار به باغ
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: تاکنون سه هزار و 624 هکتار از اراضی شیب‌دار ملی و مستثنیات استان به باغ و کشت گیاهان دارویی تبدیل شده است.
محمدعلی شریکیان بر توسعه باغ ها در اراضی شیب‌دار تاکید کرد و اظهار داشت: از مجموع اراضی شیب دار 837 هکتار باغ و 2 هزار و 789 هکتار در راستای توسعه گیاهان دارویی است.
وی با بیان اینکه در اراضی شیب دار استان درختان انگور، بادام و گل محمدی کشت شده است گفت: هدف از توسعه باغ ها و کشت گیاهان دارویی در اراضی شیب دار افزایش تولید، ایجاد اشتغال، بهره وری بالا، حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش خاک، مقابله با پدیده گرد و غبار، جلوگیری از مهاجرت در جوامع محلی، تامین معیشت قشر روستایی و امنیت غذایی است.
وی گفت: 74 درصد از 344 هزار هکتار عرصه‌ کشاورزی استان در اراضی شیب‌دار و ارتفاعات و 26 درصد هم در دشت‌ها است.
شریکیان شخم و شیار در اراضی شیب دار را یکی از علل فرسایش خاک دانست و اظهار داشت: این اراضی با شیب های مختلفی هستند که با توجه به میزان شیب آن از ملایم تا شیب خیلی زیاد باید نسبت به کشت محصولات زراعی و باغی اقدام کردٰ متاسفانه در برخی از اراضی شیب دار در جهت شیب شخم می شود که به فرسایش کمک خواهد کرد.
وی بر حفظ کاربری و جلوگیری از تغییر آن در زمین های کشاورزی تاکید کرد و گفت: حتی خاک از آب نیز مهم تر است زیرا هزاران سال برای ایجاد یک سانتیمتر خاک زمان نیاز است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی بر ایجاد سامانه های آبگیر نیز در این اراضی برای نفوذ بارندگی در خاک تاکید کرد و اظهار داشت: با روش های مختلف می توان از آب باران استفاده کرد.
وی بر ترانس بندی و تراز بندی در اراضی شیب داری که با باع تبدیل می شود افزود: در این اراضی سامانه های آبگیر ایجاد می شود که به عنوان مثال پای درخت بادام کشت شده را زیر و رو می کنیم تا نفوذ پذیری آب بیشتر شود، چاله ای نیز در این رابطه کنده خواهد شد و دور ان نیز سنگ چین خواهد شد، در این روش از آب سبز استفاده می شود.
شریکیان اظهار داشت: در استفاده از آب سبزٰ، آب به پای درخت هدایت می شود و سایر نقاط را با مالچ می پوشانیم تا نفوذ پذیری نداشته باشد.
شریکیان با بیان اینکه امکان کشت باغ های دیم در اراضی شیب دار این شهرستان وجود دارد گفت: ستاد ویژه بدرانلو به صورت کشوری به همین جهت تشکیل شد، در این ستاد تنوع رقم، به باغی، تغذیه باغ، اجرای طرح فراز، توسعه باغات فنی مورد تاکید است.
برای توسعه باغ در اراضی شیب دار در بیش از 10 هزار هکتار از منطقه اسدلی، بدرانلو و مناطقی از راز و جرگلان این استان مطالعه شده است که پس از آماده شدن زیر ساخت های لازم اراضی برای تبدیل به باغ به متقاضیان واگذار خواهد شد.
سطح اراضی کشاورزی و بایر خراسان شمالی 400 هزار هکتار است، کل اراضی استان 2 میلیون و 800 هزار هکتار است که اکنون 13 درصد از این سطح به بخش کشاورزی اختصاص دارد و 87 درصد نیز اراضی غیرکشاورزی است.
44 درصد جمعیت 863 هزار نفری این استان در نواحی روستایی سکونت دارند.
استان خراسان شمالی 2 میلیون و 800 هزار هکتار مساحت دارد که دو میلیون و 33 هزار هکتار از این وسعت استانی را عرصه های منابع طبیعی اعم از مراتع، جنگل ها و اراضی زیست محیطی تشکیل می دهد به طوری که از این وسعت یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار هکتار بیابان و 434 هزار و 550 هکتار جنگل است.
برچسب‌ها
بجنورد قانون حفاظت از خاک اراضی کشاورزی خراسان شمالی ستاد توسعه فناوری آب خشکسالی فرسایش و محیط‌زیست

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/446168/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بوچیاکاران خراسان رضوی سکوهای قهرمانی کشوری را فتح کردند

تعطیلی برخی نانوایی‌ها در مشهد به دلیل کمبود آرد نیست

ضرورت پاسخگویی به ابهامات و سوالات مردم از سوی کارشناسان اقتصادی

معرفی مقاصد گردشگری، لطف یا خیانت؟

تصمیمات مدیریتی، عامل قعرنشینی شهرخودرو در لیگ برتر

2 اثر صنایع دستی رازوجرگلان خراسان شمالی مُهر اصالت ملی دریافت کرد

کشت خربزه و هندوانه در تایباد آغاز شد

توقف خط ریلی مشهد - چابهار در ایستگاه گناباد

پایتخت میزبان جشنواره گل و گلاب

گیاهان خوراکی، هدیه بهاری طبیعت به خراسان شمالی

تهران‌نما؛ بازارتجریش

ثبت 24 ساعت بدون فوتی کرونایی در خراسان شمالی؛ بستری 18 بیمار جدید

رفع معضلات حاشیه سبزوار از برنامه های محوری شورای شهر است

اقناع‌سازی افکار عمومی در طرح اصلاح اقتصادی دولت از مصادیق جهاد تبیین است

نیاز 60 میلیاردی خراسان شمالی برای اصلاح 15 نقطه پر حادثه جاده‌ای

کارشناسان ابهامات اقتصادی مردم را برطرف کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: کاهش زمان رسیدگی در مراجع حل اختلاف یکی از مهمترین برنامه هاست

استاندار خراسان رضوی:سرایش شاهنامه با هدف دفاع از هویت ملی نشانه هوشمندی فردوسی است

کاهش نرخ بیکاری 5.3 درصدی اولویت خراسان رضوی است

23 تن کالای احتکاری در باخرز کشف شد

آیین بزرگداشت روز فردوسی در مشهد آغاز شد

راه‌اندازی 450 شعبه همیاری شوراهای حل اختلاف در خراسان رضوی

کارخانه‌های خراسان رضوی از بابت آرد هیچ کمبودی ندارند

خسارت تگرگ به کشاورزان خوشاب خراسان رضوی به 1400 میلیارد ریال افزایش یافت

56 کیلوگرم زعفران تقلبی در بیرجند کشف شد

ساماندهی فعالیت باراندازها و چرخ‌دستی‌های بازار تهران در سال جاری

هوای خراسان رضوی گرم می‌شود

کالاهای اساسی در قفسه‌ فروشگاه‌ها/ بازار خراسان‌جنوبی آرام است

1400 میلیارد تومان برای پایداری آب شرب خراسان شمالی نیاز است

احتکار خانگی کالاهای اساسی در خراسان شمالی همچنان ادامه دارد

اینفوگرافیک/ آمارهای باورنکردنی از کشف اقلام احتکارشده طی روزهای اخیر

جزئیات جدید از قتل دختر 3 ساله در مشهد/ ویدئو

فحاشی و بی آبرویی در فضای مجازی به زن جوان تفریح مرد طبسی بود

تاثیر آزادسازی پادگان ارتش بر 900 هکتار زمین پیرامونی آن در مشهد

جامعهخانواده رفع کمبود شیرخشک رژیمی؛ علت کمبود چه بود؟

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: ضمن حمایت از تولید و اشتغال موظف به اجرای قانون کار هستیم

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود/ وزارت رفاه ظرف یک ماه درخواستها را بررسی و اعلام نظر نماید

سیل و تگرگ بیش از 165 میلیارد ریال به کشاورزی شیروان خسارت زد

افزایش 10 درجه‌ای دمای هوا در خراسان شمالی

نام‌گذاری یک معبر در منطقه 13 به نام شهید "محمد کریمی سرشت "

رفع مشکل آبگرفتگی انهار خیابان ولیعصر (عج)

کاهش حوادث برق‌گرفتگی در دستور کار توانیر است

انتصابات جدید در شهرداری منطقه 2

رتبه نخست منطقه 15 در تجمیع پلاک‌های بافت فرسوده پایتخت

فرماندار مشهد:مردم تخلف نانواییها را به وسیله سامانه 124 گزارش دهند

بسته‌های تشویقی نوسازی فضاهای شهری طراحی می‌شود

تقاضا برای خرید ارز در بازار مشهد افزایش یافت

طنین زنگ زبان و ادبیات فارسی در مدارس مشهد

معاون دادستان کل کشور:مبارزه با بنیانهای مالی قاچاقچیان مواد مخدر تقویت می‌شود

تشکیل کارگروه ویژه ارتقاءایمنی بازار بزرگ در دادستانی تهران