پیام خراسان

آخرين مطالب

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی مقالات

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- این درجه پایین از حیات گردشگری سلامت تا بدانجا ادامه داشت که 2 هزار میلیون دلار خسارت احتمالی دو سال شیوع ویروس کرونا تنها به این بخش از گردشگری کشور وارد آمد اما خوشبختانه با مهار بیماری و گسترش دامنه واکسیناسیون، گویی به شکلی نامحسوس و آرام شاهد آغاز دوران پساکرونا، همان رخداد به انتظار نشسته متولیان حوزه گردشگری هستیم، ولی چالش ها و موانع همچنان برقرار و نیازمند حل شدن است.

ﮔﺮدﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ یا ﺗﻮرﯾﺴﻢ‌درﻣﺎﻧﯽ ﯾﮑﯽ از زیرشاخه‌های صنعت گردشگری است که ﻧﻘﺸﯽ ﺑﺴﺰایی در ﺗﻮﺳﻌﻪ ﮔﺮدﺷﮕﺮی و افزایش درآمد این حوزه دارد و البته داﻣﻨﻪ ﺑﺴﯿﺎر ﮔﺴﺘﺮده‌ای را ﺷﺎﻣﻞ ﻣﯽ‌ﺷﻮد.

همین 2 سال پیش بود که صنعت گردشگری پس از صنعت نفت و خودروسازی به عنوان سومین صنعت بزرگ جهان شناخته می‌شد و البته همچنان این جایگاه محفوظ است، اگرچه شاهد توقف مقطعی آن بوده ایم و این صنعت که در نوع خود منحصربه فرد و بی مثال است، تاثیر شایانی در کسب درآمدهای ارزی کشورها دارد و به طور حتم در آینده‌ای نه چندان دور، با رشد و توسعه ای جهشی، چنانکه صاحبنظران پیش بینی کرده اند به صنعت نخست جهان بدل خواهد شد.

در این میان گردشگری سلامت دارای بخشها و زیرشاخه‌های مختلفی از جمله گردشگری زیارت، آگروتوریسم (گردشگری کشاورزی)، اکوتوریسم، گردشگری صنعتی، گردشگری فرهنگی، گردشگری غذایی، گردشگری تاریخی و غیره است، اما جنبه درمانی و درآمدزایی آن به مراتب پررنگ‌تر و مزایای آن بیشتر از دیگر بخش ها است.

برای گردشگری سلامت که برای آن از عناوینی مانند "توریسم درمانی" و "توریسم سلامت" هم استفاده می‌شود، تعاریف گوناگونی بیان شده است؛ سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص، گردشگری سلامت را "استفاده از خدماتی تعریف می کند که به بهبود یا افزایش سلامت و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود که سکونت وی در مکانی خارج از محل زندگی اوست و عمدتا بیش از 24 ساعت به طول می‌انجامد".

در این میان گردشگری سلامت در ایران و البته خراسان رضوی به دلیل تجهیزات سطح بالای پزشکی، ارزان بودن خدمات، وجود متخصصان توانمند در عرصه پزشکی و غیره یکی از مقاصد مطلوب و جذاب برای گردشگران سلامت و بیماران خارجی است که به دنبال اعمال درمانی و زیبایی هستند.

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانیرشد 120 درصدی گردشگران سلامت در مشهد

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شمار گردشگران سلامت که پارسال از کشورهای مختلف به مشهد سفر کرده‌اند، رشد 120 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 1399 داشته است.
داود خوش‌شکن به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پارسال 32 هزار و 935 هزار گردشگر سلامت در مشهد از خدمات درمانی بهره‌مند شدند که از این تعداد 18 هزار و 106 نفر از خدمات درمانی بستری و بقیه در قالب سرپایی خدمت گرفته‌اند.

وی بیان کرد: این دانشگاه در سال 1400 با وجود موج پنجم و ششم کرونا و اعمال محدودیت‌های رفت و آمد، معرفی ظرفیت‌های درمانی خود را از 6 ماهه دوم سال شروع کرد و بدین ترتیب توانست افزایش چشمگیر تعداد گردشگران سلامت را رقم بزند.

وی ادامه داد: روند جذب گردشگر سلامت تا قبل از شیوع کرونا صعودی بود، به طوری که مشهد بیشترین آمار جذب را در سال 1398 با حدود 25 هزار گردشگر سلامت به خود اختصاص داد که با شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها در سال 1399 این میزان کاهش 40 درصدی داشت.

خوش‌شکن با اشاره به روند افزایشی گردشگران سلامت در مشهد از ابتدای سال 1401 تاکنون افزود: 440 گردشگر سلامت طی تعطیلات نوروز امسال به مشهد مراجعه کرده‌اند.

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی

اجرای رسمی سامانه جامع مدیریت گردشگری سلامت ایران

رییس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت کشور در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: سامانه‌ای با عنوان سامانه جامع مدیریت گردشگری سلامت ایران طراحی شد که هدف از آن ساماندهی وضعیت ورود، خروج و خدمات دهی به گردشگران سلامت است.

حسین نیکونام با بیان اینکه به لطف خدا و تلاشهای مدیران متولی در استان، نتایج اجرای طرح بسیار رضایت بخش بوده است، ادامه داد:به همین دلیل از 15 اردیبهشت ماه امسال تمامی فرآیندهای مرتبط با گردشگری سلامت استان خراسان رضوی در تمامی بخشها از جمله دفاتر مجاز گردشگری سلامت، بیمارستانها، پزشکان، مراکز درمانی مجاز به پذیرش بیماران بین الملل و مترجمان در این سامانه بارگذاری می‌شود.

وی افزود: به این ترتیب کلیه پرونده‌های مربوط در این بخش ثبت شده و برای توسعه بازار، رفع مشکلات و شناسایی موانع، باب جدیدی باز می شود.

رییس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت کشور اظهار کرد: با توجه به فروکش کردن آمار مبتلایان در ایران و کشورهای بازار هدف و بهتر شدن شرایط و تسهیل سفر، شرایط کمی بهتر شده است.

وی ادامه داد: اگر اتفاق سیاسی، امنیتی و یا بهداشتی جدیدی رخ ندهد امیدواریم از اواخر خرداد 1401 تا 15 مهرماه روزهای پر رونقی را در بخش گردشگری سلامت کشور شاهد باشیم.

نیکونام با بیان اینکه هم اکنون کلیه آمارهای اعلامی از سوی تمام دستگاه‌های متولی تقریبی است، افزود: در سال 1400 حدود 200 هزار گردشگر سلامت که عمدتا از کشورهای عراق و افغانستان بوده‌اند در ایران سرویس‌های درمانی خود را دریافت نموده‌اند.

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی

52 ملیت، تشکیل دهنده گردشگران سلامت خراسان رضوی

رییس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 85 درصد گردشگران سلامت خراسان رضوی از 2 کشور عراق و افغانستان هستند، گفت: 15 درصد دیگر گردشگران سلامت ما در استان از 50 ملیت هستتند که عمدتا از کشورهای همسایه در خلیج فارس و آسیایه میانه به این خطه سفر می کنند.

نیکونام افزود: با توجه به موهبت الهی وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و ظرفیت بالای بخش گردشگری سلامت مشهد از جمله تعداد 60 بیمارستان مجهز و وجود بیش از 52 درصد مراکز اقامتی ایران در مشهد و بیش از 6 هزار پزشک فعال به اکثر درخواستهای گردشگران سلامت پاسخ داده می‌شود.

وی ادامه داد: از جمله خدمات ارائه شده می توان به حوزه زنان و درمان ناباروری، ارتوپدی و جراحی مفاصل، بیماریهای قلب و عروق، جراحی مغز و اعصاب، آنکولوژی و درمان سرطان، چشم پزشکی و اعمال پیوند مرتبط با چشم، دندانپزشکی، جراحی‌های عمومی، ارولوژی و کلیه، زیبایی و کاشت مو و جدیدا بخش پیوند کلیه که عامل تحرک و پویایی بخش خصوصی و جذب گردشگران سلامت خواهد بود، اشاره کرد که عمده خدمات مورد تقاضای گردشگران نیز در این بخش است.

این در حالی است که مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد،؛ گردشگران سلامت استان را مربوط به 80 کشور نظیر عراق، افغانستان، عمان، پاکستان و ترکیه اعلام کرده و ادامه داد: بیش از 70 درصد این گردشگران از کشورهای عراق و افغانستان هستند.

دکتر خوش‌شکن افزود: با توجه به آمار رسمی ثبت شده در سامانه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، در 10 سال گذشته سالانه حدود 20 هزار گردشگر سلامت از خدمات درمانی بستری و سرپایی در مشهد بهره‌مند شده‌اند.

وی ادامه داد: گردشگری سلامت جنبه‌های دیگری مانند گردشگری سلامت مدیتیشن، گردشگری سلامت ورزش و گردشگری سلامت طبیعت را داراست که در جهت معرفی سایر ظرفیت‌های گردشگری سلامت به بویژه در شهر مشهد تلاش می‌شود.

وی عنوان کرد: در این راستا برای ارتقای بیشتر حوزه گردشگری درمان و معرفی ظرفیت‌های درمانی برای چهار دسته از کشورها شامل کشورهای همسایه دارای مرز مشترک، کشورهای شیعه، کشورهای مسلمان دارای مراودات با ایران و کشورهای دارای قرابت‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ‌اجتماعی برنامه‌ریزی شده است.

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی

ارزآوری 1500 دلاری هر گردشگر سلامت 

نیکونام با بیان اینکه درآمد ارزی هر گردشگر در آمارهای قبلی بیش از 3 هزار دلار بود ولی باتوجه به افت قیمت ریال ایران و عدم افزایش متناسب نرخ خدمات گردشگری سلامت در ایران، این رقم تغییر کرده است، گفت: هم اکنون به صورت متوسط هر گردشگر سلامت خارجی حدود هزار دلار ارزآوری دارد که در صورت عمل به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تسهیل در انجام اعمال پیوندی، به خصوص پیوند کلیه و کبد می توان به میانگین 1500 دلاری و بالاتر نیز دست یافت.

وی ادامه داد: به عنوان مثال، هم اینک عمل پیوند کبد در انگلستان حدود 400 هزار پوند و در آمریکا حدود 300 هزار دلار هزینه دارد که در ایران کمتر از 50 هزار دلار است که این تفاوت با مدیریت و نگاه ملی می‌تواند ازرآوری چشمگیری برای کشور و شهر مقدس مشهد داشته باشد.

سهم‌داری بخش دولتی و خصوصی در چالشها

نیکونام با بیان اینکه چالشهای فراوانی در صنعت گردشگری سلامت داریم، ادامه داد: به صورت کلی صنعت گردشگری سلامت بنا به تعریف، صنعتی بسیار لطیف و حساس است که با کوچکترین چالشی آسیب فراوانی می‌بیند.

رییس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی افزود: یکی از دلایل اصلی جذب پایین گردشگران سلامت از کشورهای فرامنطقه‌ای نیز همین امر است.

وی با بیان اینکه چالشهای زیادی در این زمینه در ایران داریم، اظهار کرد: بخش دولتی و خصولتی کشور با بیش از 50 درصد سهم در چالشهای موجود بیشترین سهم را دارند.

نیکونام افزود: تحریم های ظالمانه غرب و سیستم بانکی بین المللی، عدم همکاری موثر بخش دولتی متولی و خنثی نمودن تلاشهای یکدیگر و عدم هم افزایی، بخش خصوصی غیرحرفه‌ای و آموزش کم و ضعیف، دلالی‌های سازمان یافته و کوچک در بخش دولتی و خصوصی، عدم حمایت موثر و توجه و نگاه صحیح به بخش خصوصی مجاز و شرایط سیاسی و اقتصادی شکننده ایران و برخی از کشورهای بازار هدف ایران  از جمله چالش های این حوزه است.

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی

تداخل کاری وزارتخانه‌ها، جفا در حق گردشگری سلامت

نیکونام اظهارکرد: تقاضای بخش خصوصی مجاز و دارای پروانه، که با پرداخت مالیات، بیمه، ارزآوری شفاف، کارآفرین و مظلوم هم هست، از بخش دولتی این است که هر وزارتخانه صرفا وظایف خود را انجام دهد و در امور دیگر وزارتخانه‌ها دخالت مخربی نکند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این کلیه وزارتخانه‌های مرتبط با حوزه گردشگری سلامت باید بخش خصوصی مجاز را پررنگ‌تر ببیند.

رییس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت کشور اظهار کرد: متاسفانه در این بخش که قبل‌تر هم به عنوان چالش اصلی صنعت گردشگری سلامت بدان اشاره شد، شاهد موازی کاری و عدم انجام صحیح وظایف در برخی از وزارتخانه ها هستیم به طوری که یک وزارتخانه کمتر از 30 درصد وظایف قانونی و نظارتی خود را اجرا می‌کند و از طرفی می‌خواهد تمام فرآیندها را یکجا انجام دهد.

وی با بیان اینکه این امر بسیار غیرحرفه‌ای و در بسیاری از موارد فسادزا است. ادامه داد: در حقیقت برداشت بخش خصوصی از این نوع عملکرد، خدمت به کشور نیست و بیشتر وجود رانتهای دولتی پر رنگ و منافع شخصی عده‌ای کارشناس و مدیر بر کل صنعت گردشگری سلامت ترجیح داده می‌شود.

نیکونام تاکید کرد: ورود شخص رییس جمهوری، نظارت و برخورد جهادی با متخلفان و نجات صنعت 10 میلیارد دلاری گردشگری سلامت کشور، مهمترین درخواست های بخش خصوصی است.

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی

مشهد، بهشت گردشگری سلامت

رییس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی با اشاره به وجود حدود 6 هزار پزشک در این استان و 65 بیمارستان و مرکز درمانی مجهز و آماده ارائه خدمات به گردشگران سلامت گفت: هم اکنون در کلانشهر مشهد 30 مرکز درمانی، بیمارستان و مرکز جراحی محدود و کلینیک های تخصصی به خصوص کلینیک پوست، مو و زیبایی مجوز فعالیت دارند.

وی با اشاره به رشد 100 درصدی شمار مراکز درمانی خدماتی به گردشگران سلامت در مشهد طی کمتر از 6 ماه اظهار کرد: تا قبل از این شمار مراکز خدمات درمانی در مشهد 15 مرکز بود.

نیکونام گفت: در تعداد دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز گردشگر سلامت نیز شاهد رشد فزاینده بوده ایم به طوری که شمار آن در خراسان رضوی از 45 شرکت به 100 شرکت افزایش یافته است.

وی افزود: البته در کشور نیز شمار دفاتر خدمات مسافرتی این بخش از 200 به 700 شرکت رسیده‌ است.

وی بیان کرد: در این میان، مشهد با جذابیت های فراوان زیارتی، در کنار مراکز مجهز و خدمات عالی قابل ارائه، جایگاه مطلوبی را در بین گردشگران سلامت از آن خود کرده است.

لزوم نجات گردشگری سلامت از گرداب چالش‌ها/ مشهد بهشت توریسم‌درمانی

جاذبه‌های گردشگری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بخش دیگری از سخنانش گفت: منابع انسانی متخصص و پزشکان حاذق دارای رتبه علمی، تجهیزات بسیار پیشرفته پزشکی و افراد آشنا با این دستگاه‌ها، هتلینگ و فضای فیزیکی استاندارد و همچنین قیمت پایین و مقرون‌ به‌ صرفه تعرفه‌ها و پکیج‌های درمانی گردشگر سلامتف از مهم‌ترین ویژگی‌های این دانشگاه در جذب توریست و گردشگر سلامت از کشورهای هم‌جوار یا دورتر به شمار می‌رود.

دکتر خوش شکن افزود: مشهد دارای 46 مرکز درمانی دارای مجوز پذیرش بیماران خارجی ( آی‌.پی.دی) است که 16 مرکز از این تعداد بیمارستان و بقیه درمانگاه تخصصی و کلینیک هستند.

وی ادامه داد: از کل بیمارستانهای دارای مجوز گردشگری سلامت در مشهد، چهار بیمارستان شامل امام رضا(ع)، قائم، فوق تخصص کودکان اکبر و طالقانی در بخش دولتی و 12 بیمارستان در بخش خصوصی خدمات ارایه می‌دهند.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استان خراسان رضوی دارای 111 شرکت فعال در حوزه گردشگری است که 100 شرکت از این تعداد در مشهد فعالیت داشته و از این میان 30 شرکت مجوز فعالیت در حوزه گردشگری سلامت را دارند.

صنعت گردشگری‌سلامت که قابلیت به ارمغان آوردن درآمد چند 10 میلیارد دلاری برای کشور را دارد، این روزها بیش از گذشته نیازمند حمایت است زیرا علاوه بر ضرورت جبران خسارت 2 سال گذشته، باید نسبت به رشد و توسعه این صنعت و افزایش آن در مقایسه با سال های قبل ار شیوع کرونا اقدام شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/453965/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بوچیاکاران خراسان رضوی سکوهای قهرمانی کشوری را فتح کردند

تعطیلی برخی نانوایی‌ها در مشهد به دلیل کمبود آرد نیست

ضرورت پاسخگویی به ابهامات و سوالات مردم از سوی کارشناسان اقتصادی

معرفی مقاصد گردشگری، لطف یا خیانت؟

تصمیمات مدیریتی، عامل قعرنشینی شهرخودرو در لیگ برتر

2 اثر صنایع دستی رازوجرگلان خراسان شمالی مُهر اصالت ملی دریافت کرد

کشت خربزه و هندوانه در تایباد آغاز شد

توقف خط ریلی مشهد - چابهار در ایستگاه گناباد

پایتخت میزبان جشنواره گل و گلاب

گیاهان خوراکی، هدیه بهاری طبیعت به خراسان شمالی

تهران‌نما؛ بازارتجریش

ثبت 24 ساعت بدون فوتی کرونایی در خراسان شمالی؛ بستری 18 بیمار جدید

رفع معضلات حاشیه سبزوار از برنامه های محوری شورای شهر است

اقناع‌سازی افکار عمومی در طرح اصلاح اقتصادی دولت از مصادیق جهاد تبیین است

نیاز 60 میلیاردی خراسان شمالی برای اصلاح 15 نقطه پر حادثه جاده‌ای

کارشناسان ابهامات اقتصادی مردم را برطرف کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: کاهش زمان رسیدگی در مراجع حل اختلاف یکی از مهمترین برنامه هاست

استاندار خراسان رضوی:سرایش شاهنامه با هدف دفاع از هویت ملی نشانه هوشمندی فردوسی است

کاهش نرخ بیکاری 5.3 درصدی اولویت خراسان رضوی است

23 تن کالای احتکاری در باخرز کشف شد

آیین بزرگداشت روز فردوسی در مشهد آغاز شد

راه‌اندازی 450 شعبه همیاری شوراهای حل اختلاف در خراسان رضوی

کارخانه‌های خراسان رضوی از بابت آرد هیچ کمبودی ندارند

خسارت تگرگ به کشاورزان خوشاب خراسان رضوی به 1400 میلیارد ریال افزایش یافت

56 کیلوگرم زعفران تقلبی در بیرجند کشف شد

ساماندهی فعالیت باراندازها و چرخ‌دستی‌های بازار تهران در سال جاری

هوای خراسان رضوی گرم می‌شود

کالاهای اساسی در قفسه‌ فروشگاه‌ها/ بازار خراسان‌جنوبی آرام است

1400 میلیارد تومان برای پایداری آب شرب خراسان شمالی نیاز است

احتکار خانگی کالاهای اساسی در خراسان شمالی همچنان ادامه دارد

اینفوگرافیک/ آمارهای باورنکردنی از کشف اقلام احتکارشده طی روزهای اخیر

جزئیات جدید از قتل دختر 3 ساله در مشهد/ ویدئو

فحاشی و بی آبرویی در فضای مجازی به زن جوان تفریح مرد طبسی بود

تاثیر آزادسازی پادگان ارتش بر 900 هکتار زمین پیرامونی آن در مشهد

جامعهخانواده رفع کمبود شیرخشک رژیمی؛ علت کمبود چه بود؟

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: ضمن حمایت از تولید و اشتغال موظف به اجرای قانون کار هستیم

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود/ وزارت رفاه ظرف یک ماه درخواستها را بررسی و اعلام نظر نماید

سیل و تگرگ بیش از 165 میلیارد ریال به کشاورزی شیروان خسارت زد

افزایش 10 درجه‌ای دمای هوا در خراسان شمالی

نام‌گذاری یک معبر در منطقه 13 به نام شهید "محمد کریمی سرشت "

رفع مشکل آبگرفتگی انهار خیابان ولیعصر (عج)

کاهش حوادث برق‌گرفتگی در دستور کار توانیر است

انتصابات جدید در شهرداری منطقه 2

رتبه نخست منطقه 15 در تجمیع پلاک‌های بافت فرسوده پایتخت

فرماندار مشهد:مردم تخلف نانواییها را به وسیله سامانه 124 گزارش دهند

بسته‌های تشویقی نوسازی فضاهای شهری طراحی می‌شود

تقاضا برای خرید ارز در بازار مشهد افزایش یافت

طنین زنگ زبان و ادبیات فارسی در مدارس مشهد

معاون دادستان کل کشور:مبارزه با بنیانهای مالی قاچاقچیان مواد مخدر تقویت می‌شود

تشکیل کارگروه ویژه ارتقاءایمنی بازار بزرگ در دادستانی تهران