پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر:

کاهش حوادث برق‌گرفتگی در دستور کار توانیر است سياسي

کاهش حوادث برق‌گرفتگی در دستور کار توانیر است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر گفـت: آمار حوادث برق‌گرفتگی در سطح کشور نگران‌کننده است و از طرفی با توجه به تعداد زیاد فوتی‌های ناشی از برق‌گرفتگی، رعایت دستورالعمل‌های ایمنی و جدیت در این زمینه در دستور کار شرکت توانیز قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس جریان‌قلم روز یکشنبه‌ در نوزدهمین همایش علمی - تخصصی سالانه ایمنی شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی افزود: بنا بر آمار موجود از سال 74 تا 99 سالانه در کشور 550 نفر به دلیل برق‌گرفتگی فوت کردند که در این حوزه توانیر و شرکت‌های تولیدی باید بیش از گذشته فعال باشند.
وی ضمن گرامیداشت مناسبت‌های اخیر از جمله روز صنعت برق، روز جهانی سیمبان و صنعت برق، روز کار و کارگر و سایر اظهار داشت: صنعتی را که در آن فعالیت داریم و این روزها در پیک فعالیتی قرار داریم باید مهیای خدمت‌رسانی جامعه هدف کنیم.
مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر بیان کرد: صنعت برق متاسفانه ناترازی بین تولید و مصرف دارد که این فاصله را باید با سعه صدر و مدیریت مناسب به توزیع عادلانه برسانیم.
وی گفت: حوادث و مشکلات در دل انجام کارها بوجود می‌آید و ایمنی مستقل از فعالیت، قابل بحث نیست چراکه در دل انجام کار است که ایمنی و حادثه معنا پیدا می‌کند.
جریان‌قلم با تاکید بر اینکه اصل مهم در ایمنی ،تفکر هست تصریح کرد: ایمنی در صنعت برق بیش از سایر صنایع باید به آن توجه کنیم چراکه اولین اشتباه ممکن است آخرین باشد.
وی ادامه داد: قبل از انجام هر کار باید علیرغم داشتن تمهیدات لازم و تجهیزات کافی در حوزه‌های تصمیم و اجرایی، تفکر، اصل و شالوده باشد تا هر جا مشکل داشتیم با اندکی تدبّر امور را پیش ببریم.
مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت چند ساله شرکت برق خراسان جنوبی، عنوان کرد: ایمنی یک فعالیت همگانی و چند ساله است که از برنامه ریزی و مطالعه شروع می‌شود، در صنعت برق باید ایمنی از مطالعات شروع شود چراکه طرح بودن رعایت الزامات ایمنی در آینده ما را دچار مشکل می‌کند، ایمنی همان رعایت اصول و موازین استاندارد صحیح کار کردن است.
وی ادامه داد: ضوابطی که نفرات مختلف عمرشان را گذاشته و دستورالعمل صادر کرده‌اند یعنی ایمنی، این وظیفه بر عهده واحد طراحی است، اگر طراحی طوری باشد که علاوه بر نیروی انسانی به بهره‌وری سازمانی هم صدمه بزند مشکل‌دار است پس ایمنی به معنای حفظ سلامت سیستم و نه افراد است.
وی گفت: در واحدهای نظارتی وظایف کاملا مشخص است بخش عمده‌ای از حوادث به عقبه واحدهای اجرایی برمی‌گردد؛ نیروهای اجرایی روی بستری از حادثه قرار می‌گیرند که سفره حادثه قبلا پهن شده است.
مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر با بیان اینکه حوادثی را بررسی کرده‌ایم که آرایش شبکه ماه‌ها قبل طراحی شده و خود فرد در ‌تله افتاده است، ادامه داد: ایمنی وظیفه همه است حتما باید متناسب با نیاز مربوطه انرژی و سرمایه‌گذاری کنیم.
جریان‌قلم با بیان اینکه ایمنی یک بحث کاملا سیستماتیک است، تصریح کرد: ایمنی صرفا نباید برای عوامل اجرایی در نظر گرفته شود بلکه به‌عنوان یک سازمان خدماتی فکر و ایده جزو اولویت‌های کاری ما بوده و ذینفعان ما از خدمات آن بهره‌مند شوند لذا جامعه هدف ما در حوزه ایمنی بسیار گسترده تر از خدمات بوده و تامین ایمنی و سلامت جزو وظایف ما است.
مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر خواستار پرداختن به امور مشترکین و ‌مردم شد و گفت: وقتی حادثه‌ای را بررسی می‌کنیم بیشتر به هزینه‌های مستقیم حوادث توجه می‌کنیم، حادثه‌ای که پیش می‌آید باید انرژی توزیع نشده مدنظر قرار بگیرد و از همه مهمتر بحث اعتبار شبکه مهم است.
جریان‌قلم ادامه داد: ما اعتقاد داریم در مقابل تک‌تک اعمال و فعالیت‌هایی که خواهیم داشت باید پاسخگو باشیم ضمن اینکه قانون هم به ما اجازه نخواهد داد، لذا با همکاری تیم تخصصی از مجموعه مدیران واحدهای اجرایی در سطح کشور عوامل حادثه باید به درستی معرفی شود.
وی تصریح کرد: دستورالعملی در این خصوص به‌زودی به تمامی شرکت‌های توزیع برق ابلاغ خواهد شد تا عوامل حادثه‌ به صورت دقیق و کامل شناسایی شوند لذا نقطه ‌کور و مبهمی نخواهیم داشت و عواملی که در حادثه نقش داشته‌اند به صورت درصدی مشخص خواهد شد.
مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر با بیان اینکه در شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی حوادث بالقوه نداریم، گفت: اما آمار سقوط از پایه داریم که یک حادثه است؛ شدت حادثه شاید کم باشد چون فقط آن را فوتی یا منجر به قطع عضو نمی‌دانیم.
جریان‌قلم گفت: بر اساس توصیه‌های پیشکسوتان ایمنی برخی حادثه‌ها شکل می‌گیرد اما هیچ آثار زیانباری به بار نمی‌آورد که این موارد حداقل 15 تا 16 فقره است که به چشم نیامده است برای این مهم؛ وزارت نیرو و شرکت توانیر همه سازمان‌ها را موظف کرده یکی از حوادث را به عنوان چارچوب فعالیتی ایمنی خود قرار دهد.
وی بیان کرد: در کشور نیروی انسانی کافی و اندیشمند هست که ضوابطی که در جوامع بین‌المللی شناخته شده را انجام دهیم شرکت توزیع برق خراسان جنوبی به‌عنوان پایلوت می‌تواند این موارد را انجام دهد.
مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر با بیان اینکه هر فعالیتی باید مخاطراتی که انجام آن فعالیت را تهدید کند باید شناسایی و ارزیابی شود، گفت: توسط تیم‌های تخصصی این مهم ارزیابی می‌شود پس علم و عقل می‌گوید به مخاطراتی بپردازیم که مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند.
جریان‌قلم تصریح کرد: استاندارد به ما می‌گوید حداقل هر یکسال تمامی فعالیت‌ها را به صورت مجدد ارزیابی کنیم پس باید هدف‌ها و برنامه ریزی‌ها هم اصلاح شود.
وی با بیان اینکه چهار فقره حادثه عمده در مجموعه شرکت برق داریم، افزود: در 2 سال گذشته در کشور 23 فقره حادثه فوتی داشتیم بخاطر اینکه همت و اراده ویژه داشته باشیم باید عوامل را بشناسیم.
مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر گفت: اگر دستورالعمل ثابت بهره‌برداری و رعایت آموزه‌های ایمنی را رعایت کنید هیچ حادثه برق گرفتگی نخواهیم داشت لذا باید آموزه‌های ایمنی را برای هم یادآوری کنیم.
جریان‌قلم گفت: سقوط از پایه در دومین گروه حوادث جای گرفته است، همچنین میزان سرقت بسیار بالا رفته و باعث شده تبدیل سیم به کابل در اولویت قرار بگیرد.
وی بیان کرد: بعضی از پایه‌ها مقاومت لازم را ندارند برای شهرستان‌هایی مانند طبس تبدیل سیم به کابل نیاز به کار بیشتری دارد.
مدیر دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر با بیان اینکه مدیری که به سلامت زیر مجموعه خود توجه نکند پیش خداوند باید پاسخگو باشد، گفت: شرکت به دلیل مسایل خاص خود شاید مشکل را نبیند ولی اگر در این دنیا ضوابط دست‌و پای‌ما را نگرفته در آن دنیا خواهد گرفت.
وی گفت: در شرایط پیک ‌مصرف قرار داریم بالاترین سرمایه‌ها، مدیران لایق و نیروی انسانی هستند که این را در عمل اعلام می‌کنیم سلامت نیروی انسانی به عنوان ارزشمندترین سرمایه مورد توجه ما است.
برچسب‌ها
مصرف بهینه برق خراسان جنوبی شرکت توانیر وزارت نیرو

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/454371/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وزش باد و گردوخاک در خراسان رضوی پدیده غالب است

20 درصد از مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

پیر پروژه‌هایی که داد نمایندگان مجلس را هم درآورد

23 مورد مثبت ابتلا به کرونا شناسایی شدند/ فوت یک بیمار کرونایی

رکورد مصرف برق در خراسان جنوبی شکسته شد

هنرنمایی ورزشکاران خراسان‌جنوبی در مسابقات قهرمانی کشور

رفیق راز نگهدارت در فضای مجازی را بشناس

راز قتل زوج سالخورده کرجی فاش شد

قتل هولناک پرستار جوان با 25 ضربه چاقو

شیر تولیدی در خراسان شمالی عاری از آفلاتوکسین

درخواست بسیج دانشجویی از معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی / زمان انتخاب واحد به زمانی غیر از ایام زیارت اربعین تغییر کند

راز قتل هولناک زن و شوهر مسن فاش شد

207 هکتار به فضای سبز مشهد افزوده شده است

برای اولین بار در سطح پالایشگاه های گاز کشور؛ پروژه تغییر عملکرد FV -720 به PV - 720 در واحد 700 پالایشگاه گاز سرخون وقشم

تیم فوتسال چیپس مشهد هفت بازیکن جدید به خدمت گرفت

کادر درمان پیشگام دریافت کارت اهدای عضو در مشهد

تکذیب گرانی نان این‌بار از زبان رئیس جمهور

استاندار: زنگ مبارزه با جنگل‌خواری در مازندران به صدا درآمده است

کاهش دمای هوا در خراسان رضوی

سخنگوی شورای شهر مشهد:نگاه شورای این شهر تعدیل نیروی انسانی نیست

هوشمند‌سازی 45 واحد نانوایی در رشتخوار/ هدف اجرای طرح هوشمند سازی نان جلوگیری از قاچاق آرد و افزایش کیفیت نان است

کورسوی اقتصاد صنایع دستی سبزوار در حال خاموشی است/ هنرمندان صنایع دستی نیازمند حمایت هستند

تولید باتری خودروی برقی با قابلیت طی هزار کیلومتر با یک بار شارژ

هر روستای شهرستان کوهسرخ می‌تواند یک جاذبه گردشگری باشد

خراسان رضوی رتبه نخست نصب شتابنگار در کشور را دارد

اختلال در برخی خطوط مخابراتی مشهد

معاون دادستان مشهد: به فرمانداری نامه داده ایم که ارائه خدمات به افراد بدحجاب در اداره ها و بانک ها ممنوع شود

104 شتابنگار در خراسان رضوی فعال است

شهرداری مشهد در مدیریت و تربیت نیروی انسانی توانمند نبوده است

شهرداری مشهد به شرکتهای دانش‌بنیان مجوز رایگان می‌دهد

در چهل‌و‌پنجمین جلسه علنی شورای شهر مشهد مقدس چه گذشت؟

آمار جدید کمک های سپاه به مردم زلزله زده هرمزگان/ دستور سردار سلامی برای کمک به مردم اهل سنت

اجرای طرح نشاط معنوی در 69 بقعه خراسان رضوی

علم‌الهدی: آمریکا تمام تلاش خود را بر این متمرکز کرده که دینداری را از جوانان ما بگیرد

آینده آب مشهد به فاضلاب گره خورده است

آیت الله علم‌الهدی: مشهد هدف اصلی توطئه‌های فرهنگی دشمن است

مشکل بسته بودن ورودی ایستگاه مترو به بوستان گفتگو رفع می‌شود/ نمایشگاه فرصتی همگانی برای آشنایی با توانمندی‌های شهرداری تهران

بیماران تنفسی در منزل بمانند/ استفاده از ماسک فراموش نشود

برگزاری دوازدهمین نشست ادبی «حریر» در خانه شعر ‌و ادبیات

جابه‌جایی بیش از 400 هزار مسافر در ناوگان حمل‌ونقلی خراسان جنوبی

کشف احتکار قند و شکر در خراسان جنوبی

احداث آرامستان از نیازهای شهر بیرجند

قتل پرستار مشهدی با 25 ضربه قمه در خیابان

گرگاس در کمین شهروندان طرقبه

سفر شوم 2 پسر از جنوب ایران به مشهد

تاکید فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) بر توسعه سرمایه‌گذاری‌ها ‌در خراسان جنوبی

◄ اجرای طرح کنترل تاخیر در مبدا و حین سفر ناوگان اتوبوس در خراسان جنوبی

الزام تمامی ادارات به ثبت اموال در سامانه سادا/ افزایش 4 برابری طرح‌های مصوب اشتغال و کارآفرینی در خراسان جنوبی

◄ جابجایی 445 هزار مسافر در ناوگان حمل و نقل مسافری خراسان جنوبی

رکورد مصرف 20 ساله برق در خراسان جنوبی شکسته شد