پیام خراسان

آخرين مطالب

چراغ دیده من کو؟ مقالات

چراغ دیده من کو؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - هیأت عزاداران نابینای ارسباران هر ساله در اهر برپا می‌شود.
به گزارش ایران اکونومیست، روزنامه ایران نوشت: «دست‌ها را به طناب آبی گره می‌زنند و به نوحه‌ای که مداح هیأت می‌خواند با جان و دل گوش می‌کنند. اهالی شهرستان اهر تاسوعای هر سال منتظرشان هستند؛ روشندلانی که به شوق عزاداری سالار شهیدان به شهرشان می‌آیند و با چشم دل اشک می‌ریزند یکدیگر را خوب می‌شناسند.
از شهرها و روستاهای مختلف استان آذربایجان شرقی می‌آیند و هیأت عزاداران روشندلان را در اهر برپا می‌کنند. می‌گویند تمام سال را برای چنین روزی لحظه شماری می‌کنند.
مشهدی غلامعلی جلوتر از همه سر طناب را به دست می‌گیرد و بقیه پشت سر او می‌ایستند. از پیرمرد 80 ساله تا نوجوان 14 ساله به ترتیب سن و سال ردیف می‌شوند و با دستی طناب را می‌گیرند و با دست دیگر سینه می‌زنند و مردم کوچه و خیابان هیأت را همراهی می‌کنند. می‌گویند هیأت روشندلان بی‌ریاترین هیأت عزاداری است. پرچم هیأت که وارد خیابان اصلی می‌شود مردم از خانه‌هایشان بیرون می‌آیند. یک نفر با سینی شربت و دیگری با جعبه کیک. پسر جوانی ظرف اسفند را بالا می‌گیرد و یکی از همسایه گوسفند را برای قربانی جلوی هیأت آماده می‌کند. حاج اکبر جعفری هم کنار دسته عزاداری حرکت می‌کند؛ کسی که سال‌هاست نابینایان را از شهرها و روستاهای مختلف استان جمع می‌کند و روز تاسوعا دسته روشندلان را در اهر به راه می‌اندازد. چند باری هم نابینایان را به زیارت امام رضا(ع) فرستاده و می‌گوید هر چه در زندگی دارد از برکت دعای همین نابینایان است.
«همه چیز از زیارت ضریح امام هشتم (ع) شروع شد. بعد از ازدواج با همسرم برای زیارت به مشهد رفتیم و همان جا مسیر زندگی‌ام کنار بارگاه نورانی امام رضا (ع) تغییر کرد.» این خیر اهری و بانی دسته روشندلان می‌گوید: «در حرم متوجه چند زائر نابینا شدم که از شیراز برای زیارت آمده بودند. شوق آنها برای زیارت و درد دل‌شان با امام رضا(ع) حالم را دگرگون کرد. می‌گفتند از خدا نمی‌خواهیم به ما بینایی بدهد. آرزوی ما همین زیارت امام هشتم (ع) بود که برآورده شد. اگر قسمت شود کربلا هم برویم دیگر هیچ آرزویی نداریم. همان جا عهد کردم و از خدا خواستم تا زندگی سالمی ‌به من بدهد و خانواده‌ام را در پناه خودش نگه دارد و شرایطی فراهم کند تا بتوانم به نابینایان خدمت کنم. تصمیم گرفتم برای نابینایان هیأت عزاداری برپا کنم. از امام رضا (ع) خواستم کمک کند هر سال تعدادی از نابینایان را برای زیارت به مشهد بیاورم. چند روز بعد مادرم گفت تو از امام رضا(ع) چیزی خواسته‌ای؟ با تعجب نگاهش کردم. گفت خواب عجیبی دیدم،اگر قولی داده‌ای باید به قولت عمل کنی. همان جا تصمیم گرفتم زودتر هیأت روشندلان را تشکیل بدهم. با یکی از دوستانم صحبت کردم و با بهزیستی شهرهای هریس، اهر، ‌بستان آباد، کلیبر، خداآفرین و قره داغ هماهنگ کردیم و از آنها خواستیم نابینایان تحت پوشش خود را به ما معرفی کنند. به این ترتیب سال 89 خیمه عزاداری هیأت روشندلان برپا شد. بعد گفتم می‌خواهم آنها را به زیارت امام رضا (ع) ببریم. صدای خوشحالی و اشک‌هایی که پشت تلفن می‌ریختند هنوز در گوشم هست. با کمک یکی از دوستان تعدادی از این نابینایان را به مشهد بردیم و سال‌های بعد هم این سفر زیارتی تکرار شد.»
حاج اکبر درباره تاسوعای سال 89 و حضور گسترده مردم و همراهی نابینایان از مسجد امام رضا (ع) اهر تا مسجد جامع این شهر می‌گوید: «وقتی خبر تشکیل هیأت عزاداران ثامن الائمه ویژه روشندلان به گوش نابینایان رسید همه برای حضور در هیأت تماس می‌گرفتند و می‌خواستند آنها هم در این هیأت برای امام حسین (ع) عزاداری کنند. روز تاسوعا با همه آنها هماهنگ کردیم و با خودروهایی که در نظر گرفته بودیم 150 نابینای عزیز از شهرستان‌های مختلف استان را به اهر آوردیم. بعد از صرف صبحانه در مسجد امام رضا(ع) دسته عزاداری راه افتاد.
دو طناب بزرگ به دست‌شان دادیم و هر کدام با گرفتن طناب منظم پشت سر هم ایستادند. شور و حال عجیبی بود. مرحوم همت علی عبدالله زاده نوحه خوانی می‌کرد و آنها به سینه می‌زدند.
از خیابان اصلی که به طرف مسجد جامع حرکت کردیم مردم شهر هم جمع شدند و عزاداران هیأت را همراهی کردند. اشک از چشم همه سرازیر شد. می‌گفتند این بی‌ریاترین عزاداری است که تا امروز می‌بینند. ظهر وقتی به مسجد جامع رسیدیم بعد از اقامه نماز کمک‌های نقدی و غیرنقدی را به دست نابینایان دادیم و با همان خودروهایی که آمده بودند به شهر و روستای‌شان برگشتند.
حالا هم هرسال بی‌صبرانه برای تاسوعا و آمدن به اهر و به راه انداختن دسته عزاداری لحظه شماری می‌کنند، البته در این دو سال به دلیل شیوع کرونا برای حفظ سلامتی این عزیزان هیأت برگزار نشد ولی با همسرم به خانه همه آنها رفتیم و سرکشی کردیم. غلامرضا بینایی یکی از این نابینایانی بود که هر سال با عشق برای عزاداری به اهر می‌آمد اما به رحمت خدا رفت. وقتی برای سرکشی به خانه‌اش رفتیم متوجه شدیم سه دختر او تحصیلکرده و بیکار هستند. کاش مسئولان شهرستان اهر شرایطی فراهم می‌کردند تا دختران این نابینای عزیز بتوانند مشغول کار شوند.»
اگر چه هر سال یک روز همدیگر را می‌بینند اما انگار سال‌هاست که یکدیگر را می‌شناسند. هر بار مداح هیأت نام حسین (ع) را فریاد می‌زند با همه وجود اشک می‌ریزند. پرویز گلی‌پور یکی از خادمان هیأت روشندلان می‌گوید خدمت به این نابینایان موهبتی است که خدا به من داده است: «وقتی آقای جعفری پیشنهاد تشکیل هیأت روشندلان را داد با دو نفر از خیران دست به کار شدیم و هیأت را برپا کردیم. در این مدت سعی کردیم کنار هیأت عزاداری و سفر به مشهد از این نابینایان حمایت مالی کنیم. بسیاری از آنها تحت پوشش بهزیستی هستند و با مشکلات زیادی زندگی می‌کنند.
با این همه آقای جعفری در این سال‌ها اجازه نداده است مردم در مسیر عزاداری به نابینایان کمک مالی کنند. او معتقد است این عزاداران کرامت دارند و گدا نیستند. دعا و آرزوی خیلی از این نابینایان زیارت کربلا است. خیلی دوست داریم بتوانیم شرایطی فراهم کنیم تا آنها به زیارت کربلا بروند. امیدوارم برای این کار خیران پا پیش بگذارند تا بتوانیم این عزیزان را به آرزویشان برسانیم.»
مشهدی عبادالله این روزها دلش برای دسته عزاداری و شنیدن صدای دوستانش تنگ شده است. با زبان شیرین آذری می گوید: «کرونا باعث شد خیلی‌ها شرایط ما نابینایان را درک کنند، اگر مردم دوسال خانه نشین شدند ما سال‌هاست که خانه‌نشین هستیم. من در روستای زیریان منطقه کلیبر زندگی می‌کنم. 10 نابینا در این منطقه تحت پوشش بهزیستی هستند. وقتی بهزیستی به ما خبر داد که هیأت نابینایان در اهر برپا شده است از خوشحالی سراز پا نمی‌شناختیم. ما در همه آن لحظات خودمان را در صحن کربلا تصور می‌کنیم و با همه وجود عزاداری می‌کنیم.»
منبع: خبرگزاری ایسنا برچسب ها: ماه محرم

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/465578/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کشف سیگارهای قاچاق در جریان تصادفی در قم

بانک ژن گیاهان دارویی در خراسان جنوبی راه اندازی شود

احیای دوره‌های دانشگاهی در وزارت جهاد کشاورزی

احتمال بروز خسارت در نواحی شرقی خراسان جنوبی

آبرسانی به بخش‌های مختلف استان هرمزگان/ نیاز آبی 15 هزار نفر در تخت و قلعه قاضی بهبود یافت

مروری بر روزنامه‌های صبح خراسان رضوی

نظارت؛ حلقه مفقوده در حفاظت از جنگل‌های زاگرس

39 میلیارد اعتبار سفر رییس‌جمهور به محیط‌زیست خراسان‌شمالی ابلاغ شد

افزایش 145 درصدی تردد در محور‌های برون‌شهری خراسان‌شمالی

آبفا و سپاه پاسداران به دنبال پایان تنش آبی در تایباد

سرانه سبد تغذیه مادران تحت پوشش خراسان شمالی 2.5 برابر شد

بازدید مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از خبرگزاری مهر

قاضی حقوق بشری ایران کیست؟ + فیلم و نمونه حکم

افزایش کشف سلاح‌های جنگی و سرقت‌های خرد در خراسان رضوی

رئیس حوزه هنری: امسال 7 سینما در خراسان‌شمالی به بهره‌برداری می‌رسد

دستگیری عاملان فوت دو تن از ماموران پلیس دلیجان

اختصاص 20 میلیارد اعتبار سفر رئیس‌جمهور به مصلاهای خراسان‌جنوبی

روز بدون فوتی کرونا در خراسان‌جنوبی

اختصاص 100 میلیارد اعتبار به شهرستان سروآباد

کار درس‌آموز یک پلیس فداکار در مشهد

سریال «پادشاه: سلطنت ابدی»؛ یک عاشقانه جذاب کره‌ای

اقتصاد آب نیازمند توجه مسؤولان/ 122کیلومتر شبکه آبرسانی خراسان‌جنوبی اصلاح و بازسازی شد

دستگاه‌های اجرایی در صدور مجوز دانش‌بنیان‌ها انعطاف‌پذیر باشند

یک مامور نیروی انتظامی در حاجی آباد هرمزگان به شهادت رسید

یک مامور نیروی انتظامی در هرمزگان به شهادت رسید

تعلل برای اجرای طرح انتقال پساب بجنورد به پتروشیمی پذیرفتنی نیست

ثبت روز دیگر بدون فوتی کرونا در خراسان شمالی

عادل فردوسی‌پور پا به توپ می‌شود

واکسیناسیون کرونا باید به‌موقع و در زمان اعلامی انجام شود

معاون استاندار خراسان رضوی: نقش مردم، محور اصلی برنامه‌های هفته دولت است

کشاورزان پس از برداشت محصول از آتش زدن مزارع خودداری کنند

علت سر و صدا‌های اخیر در پالایشگاه اصفهان چیست؟

توسعه بخش کشاورزی در راستای ظرفیت‌های خراسان جنوبی

بانک ژنتیک ویژه گیاهان دارویی خراسان‌جنوبی ایجاد شود

رواق رسانه‌ای در حرم رضوی راه‌اندازی می‌شود

ثبت‌نام 130 هزار متقاضی سفر اربعین در خراسان‌رضوی

امام جمعه بیرجند: اولویت‌بندی کشت محصولات کشاورزی مدنظر باشد

◄ رشد 49 درصدی ترافیک جاده‌ای خراسان جنوبی در ایام محرم

رفع تصرف 8 هکتار از اراضی ملی بخش احمدی شهرستان حاجی آباد

فعالیت‌های چندوجهی و بهره گیری از توان منطقه؛ ویژگی بارز جهاددانشگاهی

واژگونی بلای جان رانندگان در جاده‌ها

50 میلیارد تومان اعتبار سفر رییس‌جمهور به هلال احمر خراسان‌شمالی ابلاغ شد

تامین اجتماعی خراسان‌شمالی 50 میلیارد تومان از شهرداری بجنورد طلب دارد

افزایش 23 درصدی معاینات مصدومان ناشی از تصادفات در پزشکی قانونی خراسان شمالی

پرداخت 300 فقره تسهیلات فرزندآوری توسط بانک تجارت خراسان شمالی

بیش از 71 هزار نفر برای پیاده‌روی اربعین در استان فارس ثبت‌نام کردند

انتقال پساب بجنورد به پتروشیمی قطعا محقق می‌شود

توزیع 2 هزار و 254 سری لوازم‌خانگی بین نیازمندان خراسان‌شمالی

تمام دستگاه‌های اداری خراسان شمالی برای برگزاری همایش اربعین آماده‌باش هستند

(تصاویر) آب‌رسانی با تانکر به عشایر خراسان شمالی