پیام خراسان

آخرين مطالب

مناطق عجیب و بکر در مازندران / از دره گزک تا جنگل نیرنگ اجتماعي

مناطق عجیب و بکر در مازندران / از دره گزک تا جنگل نیرنگ
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مسیر دسترسی به جنگل نیرنگ زمان بازدید از جنگل نیرنگ جاذبه های طبیعی جنگل نیرنگ تنگه دار در جنگل نیرنگ روستای کوشکسرا یا کشکسرا دره گزک رودخانه کرکرود یا گیسوی خزر
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، جنگل نیرنگ که به نام پارک جنگلی خانیکان هم شناخته می‌شود با چشم‌انداز جنگلی متفاوت در فاصله 5 کیلومتری از نوشهر مازندران در نزدیکی جاده نیرنگ قرار گرفته است و بخشی از روستای کوشکسرا به حساب می‌آید.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

پیام خراسان

مسیر دسترسی به جنگل نیرنگ برای رسیدن به جنگل نیرنگ باید از نوشهر به سمت جنوب حرکت کنید و بعد از 5 کیلومتر به روستای نیرنگ برسید، 15 کیلومتر دیگر پیش بروید تا به پارک جنگلی خانیکان برسید. شیب جاده بسیار زیاد ولی ماشین رو است و برای کمپ زدن دراین جنگل باید در ابتدا با منطقه نگهبانی هماهنگ شوید و سپس حدود 5 کیلومتر بالا بروید تا جایی مناسب چادر زدن پیدا کنید. از انتهای روستا به سمت راست بروید و بعد از حدود 3 – 4 دقیقه که با ماشین در جنگل پیش می‌روید چشم انداز دریا در یک سمت و جنگل را در سمت دیگر خواهید دید.
زمان بازدید از جنگل نیرنگ بهترین زمان بازدید از جنگل نیرنگ فصل بهار است که درختان شکوفه زده‌اند و برگ‌ها سبز و درخشان هستند و زمین را گل‌های رنگارنگ پوشانده اند یا این که فصل پاییز که درختان رنگارنگ و زیبا شده‌اند. جنگل نیرنگ در فصل تابستان هوایی بسیار شرجی دارد که مناسب پیاده روی نیست ولی فصل بهار و پاییز دمای هوا معتدل و خوشایند است و می‌توانید با خیال راحت از زیبایی‌های جنگل بهره مند شوید. چشم انداز کنار جاده در فصل بهار پر از گل‌های بنفشه و پامچال است و همراه با اکسیژن خالصی که تنفس می‌کنید می‌توانید از آواز پرندگان لذت ببرید. زیبایی های فصل پاییز هم جذابیت های خاص خودش را دارد و مناسب عاشقان فصل پاییز است.
جاذبه های طبیعی جنگل نیرنگ شاید تصور کنید مسیر رسیدن به جنگل نیرنگ طولانی است ولی به قدری با جذابیت های بکر طبیعی در اطراف مسیر روبرو خواهید شد که بعد از دیدن آن ها متوجه می‌شوید طی کردن این مسیر واقعا ارزشش را دارد. اغلب درختان جنگل نیرنگ درختان ممرز هستند که در لهجه محلی به نام درخت اولش، شَرَم و شرم دار نامیده می‌شوند. یکی دیگر از درختان زیبا و مشهور جنگل نیرگ، درخت انجیلی است که برگ‌های جوان آن به رنگ بنفش مایل به قرمز هستند، در تابستان سبز و درخشان می‌شوند و در پاییز به رنگ نارنجی سوخته و قرمز روشن درمی‌آیند. تنوع رنگ‌ها و چهار فصل بودن جنگل هر بیننده‌ای را شیفته خودش می‌کند و می‌فریبد به همین دلیل است که پارک جنگلی خانیکان به نام جنگ نیرنگ معروف شده است. برخی از مهمترین جاذبه‌های دیدنی که قرار است در مسیرتان مشاهده کنید عبارتند از: تنگه دار، کُرکُرود و روستای کوشک سرا.
تنگه دار در جنگل نیرنگ از تهران تا تنگه دار حدود 4 ساعت فاصله است. اگر اولین بار است که به این منطقه می‌روید به هیچ عنوان به تنهایی وارد تنگه نشوید. بهترین کار برای عبور از تنگه همراهی با گروه‌های طبیعت گردی و استخدام یک راهنمای محلی است.
در دل جنگل نیرنگ و در 8 کیلومتری نوشهر، تنگه دار به عنوان جاذبه طبیعی بی نظیر منطقه معروف شده است. قبل از نوشهر، جاده‌ای فرعی به سمت روستای کوشکسرا قرار دارد. بعد از وارد شدن به جاده باید 10 دقیقه به مسیر ادامه دهید تا به یک پل برسید. ماشین را پارک کنید و بقیه راه را برای دیدن مناظر بی نظیر تنگه دار، پیاده بروید. در تنگه دار با صخره هایی بلند روبه‌رو خواهید شد که رودخانه‌ای از میانشان عبور می‌کند. فضای اطراف تنگه پر از درختان سرسبز و بلند است.
صخره‌های تنگه بسیار به هم نزدیک هستند و فقط راه عبور تنگی برای شما فراهم است. دمای آب رودخانه کمی‌سرد است ولی اذیت کننده نیست. برای عبور از تنگه باید وارد آب شوید بنابراین باید کفش و لباس اضافه مناسب همراهتان داشته باشید. 400 متر اول، ارتفاع آب تا زانو می‌رسد ولی بعد از آن عمق بیشتر می‌شود و دربرخی قسمت ها تا 1.5 متر هم میرسد بنابراین اگرمهارتی در شنا ندارید حتما باید جلیقه نجات داشته باشید. در مسیر تنگه استخرهای طبیعی برای شنا و شیرجه زدن وجود دارد.
طول تنگه یک هزار 600 متر است و برای عبور نیاز به تجهیزات مناسب دارد. رودخانه نورید جنگل نیرنگ به قدری رویایی و بی نظیر است که گذر زمان را احساس نمی‌کند. صدای سهره جنگلی که بسیار زیبا است در مسیر و از بین درختان در هم پیچیده زیبایی مسیر را دو چندان می‌کند. عبور از رودخانه تنگه دار حدود 3 ساعت طول می‌کشد بنابراین از فروشگاه‌های ابتدای تنگه باید آب و خوراکی های مورد نیازتان را تهیه کنید.

پیام خراسان

روستای کوشکسرا یا کشکسرا روستای کوشکسرا یا کشکسرا در نزدیکی جنگل نیرنگ قرار گرفت است و 500 سال پیش به نام روستای کران شناخته می‌شده است. ارتفاع روستا از سطح دریا 7 متر است و شغل اهالی روستا اغلب کشاورزی و دامپروری است. روستای کوشکسرا، بزرگترین روستای غرب مازندران است که بنای امامزاده حمزه و خاتون رضا با قدمت بیش از 1000 سال و با معماری کم نظیر در آن قرار گرفته‌اند. نمای بیرونی ساختمان امامزاده‌ها به صورت 8 ضلعی ساخته شده است. در سال 1383، موزه مردم شناسی روستان کوشک سرا به کمک یک کارآفرین تبریزی افتتاح شد که ماننده خانه های سنتی شمالی با چوب ساخته شده است و فضای کوچک آن حس و حال خوبی به بازدید کنندگان منتقل می‌کند. در این موزه می‌توانید با پوشش مردم محلی و ابزارهای مورد استفاده روستاییان آشنا شوید. مجموعه اشیای متعلق به دوران قاجار و سنگ قبرهای قدیمی هم در این موزه نگهداری می‌شوند.
دره گزک

پیام خراسان

دره گزک، دره‌ای زیبا است که در 70 کیلومتری جنگل نیرگ قرار گرفته است و برای دیدن آن باید به کجور مازندران بروید. جاده چالوس هم به دره گزک راه دارد. دره گزک یکی از زیباترین مناطق شمال است ولی هر کسی نمی‌تواند واردش شود و دیدن زیبایی‌های بکر آن فقط برای حرفه‌ای‌هاست. بدون حضور راهنمای محلی به احتمال بسیار زیاد راهتان را گم خواهید کرد. برای ورود به این دره باید در مسیر بستر رودخانه حرکت کنید و آبشارها را پشت سر بگذارید. عبور از آبشارها فقط با تجهیزات حرفه‌ای امکان پذیر است. برای عبور از دره باید تا ارتفاع 45 متری بالا بروید.

پیام خراسان

رودخانه کرکرود یا گیسوی خزر رودخانه کرکرود از ارتفاعات منطقه سرچشمه می‌گیرد، از روستای کوشکسرا می‌گذرد دل جنگل نیرنگ عبور می‌کند و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. آب کرکرود شفاف نیست ولی بومیان منطقه از آب آن برای نوشیدن و دم کردن چای استفاده می‌کنند. به دلیل عبور کرکرود از تنگه دار، محلی ها به نام کرکرود تنگه هم آن را می‌شناسند.
منبع: ایرنا

پیام خراسان

منبع: اقتصاد آنلاین
اخبار استان خراسان رضوی
اخبار جنگل
کلیدواژه: مازندران اخبار گردشگری برای عبور تنگه دار
درخواست حذف خبر:
«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد 36070350 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.
با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/472618/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شناسایی 43 بیمار جدید کرونایی در همدان

100 سفر درون‌شهری رایگان در ماه برای معلولان مشهد

از سرگیری اعزام زائران عتبات به کاظمین و سامرا

درمان قطعی کووید 19 مانند یک راز باقی مانده است

ناوگان اتوبوسرانی تربت‌حیدریه برای شهرداری زیان‌ده است

100 سفر رایگان با اتوبوس و مترو برای معلولان | خرید اتوبوس‌هایی که دارای رمپ ویژه معلولان است

مجتمع بزرگ ورزشی معلولان در مشهد ساخته می‌شود

تخصیص بیش از 11 میلیارد تجهیزات توانبخشی به مدارس استثنایی خراسان رضوی

بازرس ویژه وزارت راه آزاد شد

کرونا و هرمزگان در شبانه‌روز گذشته

سرقت هیجان‌انگیز خزانه اسپانیا توسط یک گروه فوق حرفه‌ای

ترانزیت از خراسان جنوبی 42 درصد افزایش یافت

دومین جلسه هم‌اندیشی و هماهنگی در خصوص بهداشت شهر تهران برگزار شد

تداوم حضور یوز‌های آسیایی در جاجرم

شناسایی 13 بیمار جدید کرونا در خراسان جنوبی

آموزش دوره‌های مدیریت کرونا به مراقبان سلامت مدارس مشهد

اختصاص 250 میلیارد ریال برای آسفالت محلات در مشهد

100 سفر رایگان در ماه با اتوبوس و قطار شهری مشهد برای معلولان

تولید 30 میلیارد تومان فرش در خراسان جنوبی

کشف 110 کیلوگرم تریاک از سواری پژو

22 وقف جدید در بیرجند و درمیان ثبت شد/ناگفته های موقوفه آب لوله

ضرورت برگزاری مسابقات استعدادیابی در رده نونهالان و نوجوانان

صدور 15 موافقت اصولی برای ایجاد تأسیسات گردشگری در خراسان شمالی

زیرزمینی پر از کرم راز‌های پیری را روشن می‌سازد

کاهش صدور پروانه ساخت و ساز در بجنورد

ضرورت دستیابی به درآمد پایدار در شهرداری‌ها

آزادسازی طرح توسعه امامزاده سید عباس(ع) بجنورد 140 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

وضعیت مبهم طلا، سکه و دلار در بازار مشهد

افزون بر 6 هزار تن پسته در گناباد برداشت شد

نظارت ستادی رئیس‌جمهور این بار از وزارت میراث فرهنگی

غرش حجازی فر این بار در پوست شیر

توزیع 1000 بسته معیشتی و جهیزیه در فریمان

شهردار مشهد: افزایش درآمدهای پایدار از ویژگیهای برنامه میان مدت شهرداری است

قیمت روز انواع میوه و تره بار +جدول

درآمدهای پایدار در شهرداری مشهد 10 درصد افزایش می‌یابد

630 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در مشهد و فریمان کشف و معدوم شد

وام های جدید برای بازنشستگان؟

راه‌اندازی قطار سریع‌السیر مشهد-تهران توسعه خراسان رضوی را در بردارد

خداحافظی با دریاچه های یخی

تملک پلاک‌های تپه معصوم‌زاده در بجنورد تا پایان سال

برخورد قاطع دستگاه قضایی خراسان شمالی با لیدرهای اغتشاشات

زنگ تحرک در مدرسه استثنایی امام رضا (ع) نواخته شد

رقابت قدیمی‌های فوتبال در محله شوش

برنامه‌ریزی برای زائر باید در قالب اقدامات محتوایی انجام شود

100 سفر رایگان در ماه با اتوبوس و قطار شهری برای معلولان

زنگ تحرک در منطقه 7 نواخته شد

دستگیری متخلف شکار و صید سابقه‌دار در بشرویه

تأمین آب شرب و بهداشتی مردم، در اولویت خراسان جنوبی

توجه ویژه وزارت علوم به دانشگاه‌های خراسان جنوبی

کمبود واحدهای کشتارگاهی و بسته‌بندی، چالش‌های اصلی تولید مرغ