پیام خراسان

آخرين مطالب

کدام تلسکوپ برای اولین بار حیات بیگانه را کشف می‌کند؟ مقالات

کدام تلسکوپ برای اولین بار حیات بیگانه را کشف می‌کند؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - نگاهی به آینده علم سیارات فراخورشیدی نشان می‌دهد که تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی (ELT) که در آینده پرتاب می‌شود، بهترین شانس ما در دو دهه آینده برای شناسایی نشانه‌های زیستی در جهان‌های صخره‌ای نزدیک است که به دور ستاره‌های دیگر می‌چرخند. این نتیجه یک مطالعه جدید است که برای توصیف جهان‌های خارج از منظومه شمسی با چشم‌انداز وسوسه‌انگیز میزبانی حیات، مانند پروکسیما قنطورس بی (Proxima Centauri b)، شبیه‌سازی شده است.
به نقل از اسپیس، این مطالعه به اخترشناسان اجازه می‌دهد تا اهداف مهم فراخورشیدی را در دهه 2030 و پس از آن بررسی کنند.
اخترشناسان علاوه بر اندازه‌گیری جرم، شعاع و دوره مداری سیارات فراخورشیدی با مطالعه اتمسفر آن‌ها در مورد این جهان‌ها اطلاعات به دست می‌آورند. به عنوان مثال، تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) این کار را از طریق طیف‌سنجی گذری انجام می‌دهد. همانطور که یک سیاره از نقطه دید این تلسکوپ عبور می‌کند یا به عبارت دیگر، از مقابل ستاره خود حرکت می‌کند، برخی از تشعشعات ستاره در جو سیاره فیلتر می‌شوند. هر مولکول جوی موجود در اتمسفر آن سیاره می‌تواند نور ستاره را جذب کند. نکته مهم این است که مولکول‌های مختلف در طول موج‌های خاصی جذب می‌شوند و این هر طول موج را امضای یک مولکول خاص می‌کند. به عنوان مثال، جیمز وب به تازگی نشانه‌هایی از متان و دی اکسید کربن را در جو سیاره فراخورشیدی K2-18b شناسایی کرده است.
با این حال، تلسکوپ‌های ما فقط موفق به دیدن بخش کوچکی از سیارات در حال عبور از جلوی ستاره‌ی خود می‌شوند، به این معنا که دانشمندان باید از ابزار دیگری برای توصیف جو‌های فراخورشیدی استفاده کنند. این برای دنیا‌هایی که گذر ندارند و همچنین دنیا‌هایی که ممکن است بدون فهمیدن ما گذر کنند صدق می‌کند.
یک گزینه در این مورد تصویربرداری مستقیم است، اما تصویربرداری مستقیم از سیارات فراخورشیدی پیشنهاد دشواری است.
در حالی که تاکنون ده‌ها سیاره فراخورشیدی مانند HD 950086b تصویربرداری شده‌اند، اما همگی جهان‌های جوان و بزرگی هستند که هنوز در نتیجه فرآیند شکل‌گیری خود داغ هستند؛ بنابراین آن‌ها در نور مادون قرمز در حالی که در فاصله‌های زاویه‌ای بزرگ از ستاره والد خود قرار دارند، به شدت می‌درخشند. به عبارت دیگر، ما نمی‌توانیم هیچ جزئیاتی از این جهان‌ها ببینیم، اما در الگو‌های نوری آن‌ها خطوط جذب پنهان مربوط به مولکول‌های جو وجود دارد. با این حال، برای شناسایی این جزئیات طیفی، به یک تلسکوپ بسیار بزرگ برای به دست آوردن سیگنال نور سیاره نسبت به نویز داده‌های پس زمینه نیاز است.
بنابراین اخترشناسان هویهائو ژانگ (Huihao Zhang)، جی وانگ (Ji Wang) و مایکل پلامر (Michael Plummer)، همگی از دانشگاه ایالتی اوهایو می‌خواستند با سه رصدخانه غول پیکر زمینی که قرار است اولین نور را تا دهه آینده دریافت کنند، آزمایش کنند که این تلسکوپ‌ها تا چه اندازه می‌توانند مشخصات سیارات فراخورشیدی را از طریق تصویربرداری مستقیم تعیین کنند. هدف این بود که ببینیم در مقایسه با طیف‌سنجی گذر که از طریق آینه 6.5 متری جیمز وب انجام می‌شود، این تلسکوپ‌ها چقدر بهتر کار می‌کنند.
این سه تلسکوپ زمینی نسل بعدی عبارتند از: تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی 39 متری (ELT)، تلسکوپ سی متری (TMT) و تلسکوپ غول ماژلان 24 متری. این تلسکوپ‌ها در مکان‌های جداگانه‌ای در صحرای آتاکامای شیلی ساخته می‌شوند. در دسامبر سال گذشته اولین بخش آینه‌ای برای تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی به آمریکای جنوبی ارسال شد.
ژانگ می‌گوید: بیان اینکه آیا تلسکوپ‌های فضایی بهتر از تلسکوپ‌های زمینی هستند یا خیر، سخت است، زیرا آن‌ها متفاوت عمل می‌کنند. آن‌ها دارای محیط‌های مختلف و مکان‌های مختلف هستند و مشاهدات آن‌ها تاثیرات متفاوتی دارد.
ژانگ، وانگ و پلامر عملکرد دو ابزار را در تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی شبیه‌سازی کردند. این دو ابزار تصویرگر و طیف‌نگار مادون قرمز میانی (METIS) و طیف‌نگار میدان نوری یکپارچه با وضوح بالا و مادون قرمز نزدیک (HARMONI) بودند. آن‌ها این ابزار‌ها را بر اساس 10 سیاره فراخورشیدی واقعی که به دور ستاره‌های کوتوله قرمز مجاور می‌چرخند، مدل‌سازی و آزمایش کردند که چگونه می‌توانند نشانه‌های زیستی بالقوه مانند اکسیژن مولکولی، دی اکسید کربن، متان و آب را از طریق تصویربرداری مستقیم تشخیص دهند.
ژانگ می‌گوید: هر سیاره‌ای برای تصویربرداری مستقیم مناسب نیست. به همین دلیل است که شبیه‌سازی‌ها به ما یک ایده تقریبی از آنچه می‌دهد که تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی ارائه خواهد کرد.
نتایج ادغام شده بود. سیاره‌ای به نام GJ 887b که یک ابرزمین با جرم چهار برابری نسبت به سیاره ماست و به دور درخشان‌ترین کوتوله قرمز آسمان ما در فاصله 11 سال نوری می‌چرخد، بهترین عملکرد را در شبیه‌سازی‌ها داشت. ابزار تصویرگر و طیف‌نگار مادون قرمز میانی به طور خاص ثابت کرد که قادر به تشخیص گاز‌های زیستی در جو سیارات است. در شبیه‌سازی‌ها، این ابزار همچنین توانست همان امضا‌های زیستی را در سیاره‌های فراخورشیدی پروکسیما بی و Wolf 1061c شناسایی کند، در حالی که طیف‌نگار میدان نوری یکپارچه با وضوح بالا و مادون قرمز نزدیک نیز توانست همان تشخیص‌ها را انجام دهد، اما برای انجام این کار به زمان طولانی‌تری نیاز داشت.
با این حال محققان می‌گویند، تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی احتمالا هنگام تلاش برای تصویربرداری و توصیف مستقیم هفت جهان از منظومه تراپیست-1 (TRAPPIST-1)، به دلیل «محدودیت‌های مشاهده جو» با مشکل مواجه خواهد شد. در این مورد، طیف‌سنجی گذر جیمز وب اینجا بهتر عمل خواهد کرد، اما حتی این تلسکوپ 10 میلیارد دلاری نیز آن را دشوار رصد می‌کند.
نتایج اولیه جیمز وب نشان می‌دهد که درونی‌ترین سیارات تراپیست-1، یعنی سیارات بی و سی، جو ندارند. ممکن است سال‌ها طول بکشد تا جیمز وب داده‌های کافی برای نتیجه‌گیری در مورد پنج جهان دیگر تراپیست-1، از جمله سیارات دی،‌ای و اف که در منطقه قابل سکونت هستند را جمع آوری کند.
قابلیت‌ها و محدودیت‌های تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی و جیمز وب حرف آخر را در توصیف سیارات فراخورشیدی نخواهد زد.
براساس جدیدترین بررسی نجومی از آکادمی ملی علوم توصیه می‌شود که توسعه یک تلسکوپ فضایی جدید و غول‌پیکر با حداقل آینه هشت متری تا دهه 2040 پرتاب شود. چنین تلسکوپی برای شناسایی، تصویربرداری و توصیف جهان‌های صخره‌ای در مناطق قابل سکونت در اطراف ستارگان نزدیک، از جمله پروکسیما بی، بهبود یافته است.
تا آن زمان، ژانگ، وانگ و پلامر بر این باورند که نسل بعدی تلسکوپ‌های زمینی بزرگ و جیمز وب می‌توانند ستاره‌شناسان را برای شروع کاوش در سیارات فراخورشیدی دورهم جمع کنند.
نتایج این پژوهش در ماه دسامبر سال 2023 در مجله Astronomical منتشر شد.
باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی علوم فضایی و نجوم

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/639289/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زلزله بشرویه در خراسان جنوبی را لرزاند

جشن تکلیف 20 هزار رای اولی خراسان شمالی

خراسان شمالی برای خدمت به مسافران نوروزی آماده می شود

رسیدگی به جرائم انتخاباتی، در شعب ویژه

مورایس برای اولین بار استقلال را شکست نداد؛ سپاهان برای اولین بار، شش بازی متوالی باخت

هادی فرزانه

آدمکشی دراکولا در هاله وحشت !

برف چگونه ساخته می‌شود؟

زمین لرزه حوالی بشرویه در استان خراسان جنوبی را لرزاند

راز سر به مهر تپه‌سرباز؛ دیگر صدای پوتین‌هارا از اوین نمی‌شنویم!

آغاز به کار ادارات خراسان شمالی طی فردا با دو ساعت تاخیر

فیلمی از بارش برف در مشهد

(ویدیو) شمارش آرای انتخابات برای اولین بار به‌صورت پخش زنده

زمین لرزه 4.٢ ریشتری حوالی بشرویه را لرزاند

زلزله 4.3 ریشتر بشرویه را لرزاند / جزییات

اجرای صفر تا 100 پروژه‌های پالایشی از سوی زنان برای نخستین بار در صنعت پالایش/ به‌دنبال عدالت جنسیتی هستیم

شمارش آرا برای اولین بار به صورت زنده در تلویزیون

بحران غزه به نقطه فاجعه‌ بار رسیده است

آغاز به کار مرکز مدیریت کنترل ستاد انتخابات خراسان رضوی

تبلیغ در شبکه های مجازی فیلتر شده جرم انگاری نشده است

(تصاویر) بازسازی چهره «دانته» برای اولین بار پس از 700 سال

ائتلاف علما برای مردم

25 بازرس نظارت بر مهمانپذیران مشهد را در نوروز 1403 بر عهده دارند

سوخت دوم برای 80 واحد صنعتی بردسکن فعال شد

اجرای صفر تا صد پروژه‌های پالایشی از سوی زنان برای نخستین بار در صنعت پالایش/ به‌دنبال عدالت جنسیتی هستیم

31 داوطلب انتخابات در خراسان جنوبی از دور رقابت انصراف دادند

عکس/ حال و هوای تبلیغات انتخابات در شهر بجنورد

فعالیت دستگاه‌های دولتی خراسان شمالی با تاخیر آغاز خواهد شد

ثبت‌نام حدود 70 هزار نفر برای حج

بیش از یک تن انواع مواد مخدر در خراسان شمالی کشف شد

بارش برف تا اواخر روز جمعه در خراسان رضوی ادامه دارد

کوهنوردان از صعود به ارتفاعات خراسان رضوی خودداری بکنند

بارش برف و کولاک و لغزندگی محور تربت حیدریه -مشهد و بلعکس

اعلام جدول پخش تبلیغات نامزد‌های انتخابات خراسان رضوی، پنجشنبه 10 اسفند

برف به مشهد رسید

چند خبر کوتاه از شهرستان های نیشابور، سبزوار و بردسکن

برقراری پرواز مشهد مقدس - ارومیه

شکست سنگین نیان الکترونیک مشهد مقابل هورسان رامسر

پایان جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی در مشهد با معرفی برگزیدگان

10 ترفند برای تمیز کردن خانه در کوتاه‌ترین زمان

وجود 827 بازرس، سربازرس و بازرس ویژه انتخابات در خراسان جنوبی

ثبت‌ نام حدود 70 هزار نفر برای حج

مهلت انتخاب کاروان برای حجاج تا 13 اسفندماه ادامه دارد

ثبت‌نام حدود 70 هزار نفر برای حج تمتع

راز قهرمانی تراکتور از زبان سیامک نعمتی

صندوق سرنوشت این بار از شهرستان قائنات

یخبندان مهمان مردم خراسان رضوی تا 3 شبانه روز آینده

دعوت کاندیدای شورای ائتلاف از مردم برای حضور پرشور در انتخابات/ بار دیگر دشمنان را مأیوس کنیم + فیلم

نیان در مشهد هم حریف هورسان نشد/ دوازدهمین برد چادرملو

برگزاری دوره آموزشی معلم تمدن ساز در مشهد