پیام خراسان

آخرين مطالب

فیلم‌های جشنواره فجر مشهد از نگاه مردم فرهنگي

فیلم‌های جشنواره فجر مشهد از نگاه مردم
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی بیست‌ویکمین جشنواره فیلم فجر مشهد همزمان با چهل‌ودومین دوره آن از 16 تا 22 بهمن‌ماه در 9 سینمای مشهد از جمله سینماهای آفریقا، هویزه، سیمرغ، برفی، پارک‌بازار، اطلس، ویلاژتوریست، گلشن و مهر کوهسنگی مشهد در حال برگزاری است و مخاطبان مشهدی تماشاگر 22 فیلم از فیلم‌های جشنواره فیلم فجر هستند.
این دوره از جشنواره فلیم فجر در مشهد با توجه به عدم برنامه‌ریزی، مدیریت نامناسب و همچنین عدم نمایش تمامی فیلم‌ها با استقبال گسترده مردم برای برخی از فیلم‌ها مواجه شده است و شهروندان فیلم‌بین مشهدی پس از تماشای هر فیلم نظرات مختلفی را در خصوص فیلم‌ها بیان می‌کردند که گاهی موافق و گاهی متفاوت از نظر کارشناسان بود.
آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی خبرنگار ایسنا با تعدادی از تماشاگران سینما در خصوص برخی از فیلم‌های اکران شده در بیست‌ویکمین جشنواره فیلم فجر مشهد است.
یکی از مخاطبان سینما که فیلم «شکار حلزون» را مشاهده کرده به ایسنا می‌گوید: با توجه به اینکه اخیرا دغدغه مسائل فرهنگی را پیدا کردم، تصمیم گرفتم امسال برای اولین بار در جشنواره فیلم‌های فجر شرکت ‌کنم و تاکنون فیلم‌های «آپاراتچی»، «آغوش باز»، «شکار حلزون» و «معجزه پروین» را دیده‌ام و راضی بودم.
وی با اشاره به اینکه از جشنواره فیلم فجر مشهد راضی بودم و نکته منفی در آن ندیده‌ام، ادامه می‌دهد: همانطور که مطرح کردم چند روزی است که دغدغه فرهنگی پیدا کردم و این امر سبب شد تا با آقای محمد حسین‌زاده، مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تلفنی صحبتی داشته باشم و در خصوص دغدغه‌هایی که برای من ایجاد شد با او صحبت کنم.
این مخاطب سینما می‌گوید: نکته مثبت دیگری که در جشنواره فیلم فجر امسال در مشهد به یکباره رخ داد، این بود که تمام سینماهای شهر برای جشنواره فراخوانده شدند تا آن‌ها هم بتوانند فیلم‌های جشنواره را اکران کنند که به نظر من اقدام بسیار خوبی بود و حداقل کاری است که می‌توان در این حوزه انجام داد، اکنون با پیگیری‌هایی که انجام شده به آن نقطه خودش بازگشته و به سمت فضای سینمایی رفته و جای امیدواری دارد که اتفاقات خوبی در حوزه فرهنگ در شهر مشهد رخ دهد.
فرد دیگری که تاکنون به تماشای بیشتر فیلم‌های جشنواره فیلم فجر نشسته بود، تصریح می‌کند: با توجه به اینکه من سال گذشته در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده بودم و بسیار هم راضی بودم اما متاسفانه از فیلم‌ها و نوع برگزاری جشنواره در سال جاری راضی نیستم. من برای تهیه بلیت به صورت اینترنتی بسیار مشکل داشتم و اصلا نمی‌توانستم به راحتی بلیت تهیه کنم که به نظر من اولین مشکل این جشنواره در تهیه بلیت بود.
وی عنوان می‌کند: من تاکنون بیشتر فیلم‌های جشنواره را دیده‌ام و به نظر می‌رسد از میان تمام فیلم‌هایی که مشاهده کردم می‌توانم تنها از فیلم «شه‌سوار» تعریف کنم که فیلم خوبی بود و می‌توان آن را از دیگر فیلم‌های اکران شده نیز تفکیک کرد.
این مخاطب سینما بیان می‌کند: فیلم‌های «نبودنت»، «آبی روشن»، «آغوش باز»، «قلب رقه» و دیگر فیلم‌هایی که تاکنون اکران شده متوسط بودند و نظر من را به خود جلب نکردند. ما از بهروز شعیبی انتظار فیلم بهتر و قوی‌تری داشتیم اما متاسفانه این اتفاق محقق نشد.
وی ادامه می‌دهد: فیلم «قلب رقه» هم بسیار فاجعه بود و ساختار بدی داشت. این فیلم زیرنویس فارسی هم داشت که فونت آن بسیار ریز بود و اگر این کار را برای ناشنوایان انجام دادند که بسیار بد بود و به سختی دیده می‌شد. همانطور که مطرح کردم من جشنواره فیلم فجر سال گذشته را هم دیده‌ام و بسیار از تنوع فیلم‌ها و حتی روند تهیه بلیت راضی بودم. ما در سال گذشته می‌توانستیم به طور مثال از 10 فیلم حداقل 5 مورد از آن‌ها را به معنای واقعی دوست داشته باشیم و با آن‌ها ارتباط بگیریم اما متاسفانه این حس و حال در جشنواره امسال کمرنگ بود.

پیام خراسان

مخاطب دیگری که به همراه همسر خود به تماشای فیلم‌های جشنواره فیلم فجر آمده بودند، خاطرنشان می‌کند: من از روز اول جشنواره تمامی فیلم‌ها به جز انیمیشن‌ها را مشاهده کرده‌ام و به نظر من تمامی فیلم‌ها به جز «نبودنت» که بسیار کسل‌کننده بود، خوب بودند.
وی با بیان اینکه انتظار داشتم فیلم‌های «تمساح خونی»، «بی‌بدن» و «صبحانه با زرافه‌ها» را در جشنواره تماشا کنم، اضافه می‌کند: علت اینکه این سه فیلم در سینماهای مشهد اکران نشد را نمی‌دانم اما دوست داشتم که آن‌ها را نیز تماشا کنم.
این مخاطب سینما اظهار می‌کند: مورد دیگری که امسال با آن مواجه شدم و برای من تعجب‌آور بود، تهیه بلیت فیلم‌های جشنواره فجر بود؛ ما در سال‌های گذشته برای تهیه بلیت با سختی و مشکل مواجه بودیم، اما امسال توانستیم تمام فیلم‌ها را به راحتی و حتی در ردیف‌های بالا تهیه کنیم و اصلا دغدغه‌ای از این جهت نداشتیم.
وی مطرح می‌کند: با توجه به اینکه من از سال 92 تمام فیلم‌های جشنواره فجر را دنبال می‌کنم و علاقه زیادی به دیدن فیلم دارم و حتی تا روزی 5 فیلم را تماشا می‌کردم؛ تاکنون فیلم‌های امسال نسبت به سال گذشته تا حدودی بهتر بود.

پیام خراسان

یکی دیگر از مخاطبان جشنواره فیلم فجر به ایسنا می‌گوید: من به شدت از جشنواره فیلم فجر امسال مشهد به دلیل عدم مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب گلایه دارم، چراکه برای فیلم «دو روز دیرتر» بلیت تهیه کردم و خود را با ترافیکی که این شهر دارد به سینما رساندم اما متاسفانه آن‌ها مبلغ من را برگرداندند و گفتند که این فیلم اکران نمی‌شود و حتی فیلم دیگری هم جایگزین نکردند.
وی ادامه می‌دهد: این چه وضعیتی است که پس از سال‌ها از برگزاری جشنواره فیلم فجر در مشهد می‌گذرد اما کماکان ما شاهد چنین برنامه‌ریزی‌های نامناسب از سوی مدیران مربوطه هستیم و این عدم برنامه‌ریزی بسیاری از برنامه‌ها را به هم می‌ریزد.
این مخاطب سینما تصریح می‌کند: سانس‌بندی که امسال در جشنواره فیلم فجر تعیین کرده بودند بسیار بد بود و این مسئله برای افرادی که از راه دور خود را به سینما می‌رسانند، سخت است. مورد دیگری که می‌توان از عدم برنامه‌ریزی در جشنواره امسال یاد کرد این بود که پس از گذشت دو روز از فیلم‌های جشنواره مدیران تازه به این فکر افتادند که باید تعداد سینماها را افزایش دهند و این نوع مدیریت‌ها واقعا افتضاح است.
وی اضافه می‌کند: با توجه به اینکه من حدود 10 سال متوالی فیلم‌های جشنواره فجر را دنبال می‌کنم اما متاسفانه این شرایط به جای اینکه هر سال بهبود پیدا کند، بدتر می‌شود و مشکلات دیگری به وجود می‌آید. بیش از 10 سال از عمر جشنواره فیلم فجر در شهر مشهد می‌گذرد و مدیران مربوطه نمی‌خواهند مدیریت درستی را به کار گیرند.
این مخاطب سینما بیان می‌کند: اینکه فوتبال را در سینماها پخش می‌کنند و از آن طرف علاقه‌مندان به سینما را منتظر نگه می‌دارند تا با تاخیر فیلم را پس از فوتبال اکران کنند، تصمیم درستی نیست و اصلا چرا باید فوتبال در سینماها پخش شود. در جایی خواندم که بلیت‌های فوتبال را به این دلیل در سینماها می‌فروشند که مردم برای فوتبال به سینماها بیایند و سپس فیلم‌ها را هم مشاهده کنند که اصلا این نوع کشاندن مردم به سینما کار صحیحی نیست.

پیام خراسان

یکی دیگر از بینندگان فیلم‌های بیست‌ویکمین جشنواره فیلم فجر در مشهد که به همراه دخترش به سینما آمده بودند، می‌گوید: تاکنون فیلم‌های «شکار حلزون»، «معجزه پروین» و «آپارتچی» را دیده‌ایم و بسیار راضی بودیم و برای خود و خانواده‌ام جذابیت داشت، چراکه این فیلم‌ها توانسته بودند پیام خود را به مخاطب برسانند. 
این مخاطب سینما اظهار می‌کند: به طور کلی از فیلم‌هایی که امسال در جشنواره فیلم فجر مشهد اکران شد نسبت به سال‌های گذشته راضی بودم و مورد منفی به جز اکران نشدن فیلم‌های «تمساح خونی»، «بی‌بدن» و «صبحانه با زرافه‌ها» در جشنواره امسال ندیدم.
وی می‌گوید: جذابیت و تنوع فیلم‌های جشنواره فجر امسال بسیار بیشتر از سال گذشته بود و این تنوع باعث شد تا تمام قشر را به سمت خودش جذب کند و هر فرد با هر اعتقادی که داشت می‌توانست فیلم مورد علاقه خود را در جشنواره فیلم فجر مشهد نیز بیابد.
این مخاطب سینما تصریح می‌کند: فیلم‌های سال گذشته جشنواره فیلم فجر بیشتر درام و مسائل اجتماعی را به صورت جدی مطرح کرده بود، اما امسال چند فیلم کمدی هم وجود داشت که می‌توانستیم آن‌ها را به صورت خانوادگی تماشا کنیم و سال گذشته برخی فیلم‌ها به گونه‌ای بود که نمی‌توانستیم به همراه خانواده تماشا کنیم.

پیام خراسان

دیگر مخاطب جشنواره در خصوص چند فیلم جشنواره فجر امسال، خاطرنشان می‌کند: از اول جشنواره تا به امروز فیلم‌های زیادی مشاهده کردم اما به دلیل کیفیت بسیار پایین آن‌ها نام فیلم‌ها را به خاطر ندارم. به نظر من کیفیت آثاری که امسال در جشنواره فیلم فجر مشهد وجود دارد پایین است و آن چند اثر خوبی هم که در این جشنواره داشتیم تنها در تهران اکران شد و متاسفانه اجازه اکران به مشهد را ندادند.
وی اضافه می‌کند: «آغوش باز» بهروز شعیبی من را بسیار ناراحت کرد و اصلا توقع نداشتم که چنین فیلمی ساخته باشد که حتی خبری از ایشان خوانده بودم و انتقادی که از او کرده بودند گفت که «من تنها این فیلم را ساختم که گیشه داشته باشد» و این نوع تفکر و ساخت فیلم منجربه نارضایتی مخاطب می‌شود. همچنین ترکیب و شیوه بازیگری در این فیلم تناسب نداشت و از نظر من فیلم خوبی نبود.
این مخاطب سینما بیان می‌کند: من از سال 92 هر سال به صورت مرتب فیلم‌های جشنواره فجر را تماشا می‌کنم و به نظر من کیفیت فیلم‌های جشنواره در سال‌های 96 و 97 بسیار خوب بود. اما به طور کلی کیفیت آثاری که در سال گذشته نمایش داده شد از امسال به لحاظ کیفیت و تنوع نیز بهتر بود.

پیام خراسان

در ادامه فاطمه حسینی، مسئول گیشه هویزه در خصوص استقبال مردم از فیلم‌های جشنواره فجر، اظهار می‌کند: طی چند روزی که از جشنواره فیلم فجر در مشهد می‌گذرد مخاطبان زیادی به این سینما آمدند که بیشترین استقبال را از فیلم‌های «قلب رقه» و «آپاراتچی» داشتند و مورد استقبال بسیار زیاد مردم واقع شد و سالن‌های ما 100 درصد پُر بود.
وی با اشاره به اینکه فیلم‌های «شور عاشقی» و «ظاهر» با استقبال بسیار کم مردم مواجه شد و تعداد کمی بلیت خریداری شد، ادامه می‌دهد: روزهایی که مردم با فیلم‌ها ارتباط برقرار می‌کنند استقبال خوب است اما در زمان‌هایی که فیلم کمی معمولی باشد طبیعتا با استقبال اندک مردم مواجه خواهیم شد.
این مسئول گیشه عنوان می‌کند: با توجه به اینکه فروش بلیت‌های هویزه بالاست و دارای 8 سالن است ما به طور میانگین از فیلم‌های جشنواره کمترین استقبال را شاهد بودیم و فیلم‌هایی مانند «هاوایی»، «هتل» و ... که در هویزه اکران می‌شد، استقبال خوب مردم را نیز شاهد بودیم.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/642143/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زلزله شرق ایران را لرزاند

عزیز رضایی خلیل‌آباد

شکار دوباره همای سعادت، این بار در میان برف

زلزله بشرویه در خراسان جنوبی را لرزاند

جشن تکلیف 20 هزار رای اولی خراسان شمالی

خراسان شمالی برای خدمت به مسافران نوروزی آماده می شود

رسیدگی به جرائم انتخاباتی، در شعب ویژه

مورایس برای اولین بار استقلال را شکست نداد؛ سپاهان برای اولین بار، شش بازی متوالی باخت

هادی فرزانه

آدمکشی دراکولا در هاله وحشت !

برف چگونه ساخته می‌شود؟

زمین لرزه حوالی بشرویه در استان خراسان جنوبی را لرزاند

راز سر به مهر تپه‌سرباز؛ دیگر صدای پوتین‌هارا از اوین نمی‌شنویم!

آغاز به کار ادارات خراسان شمالی طی فردا با دو ساعت تاخیر

فیلمی از بارش برف در مشهد

(ویدیو) شمارش آرای انتخابات برای اولین بار به‌صورت پخش زنده

زمین لرزه 4.٢ ریشتری حوالی بشرویه را لرزاند

زلزله 4.3 ریشتر بشرویه را لرزاند / جزییات

اجرای صفر تا 100 پروژه‌های پالایشی از سوی زنان برای نخستین بار در صنعت پالایش/ به‌دنبال عدالت جنسیتی هستیم

شمارش آرا برای اولین بار به صورت زنده در تلویزیون

بحران غزه به نقطه فاجعه‌ بار رسیده است

آغاز به کار مرکز مدیریت کنترل ستاد انتخابات خراسان رضوی

تبلیغ در شبکه های مجازی فیلتر شده جرم انگاری نشده است

(تصاویر) بازسازی چهره «دانته» برای اولین بار پس از 700 سال

ائتلاف علما برای مردم

25 بازرس نظارت بر مهمانپذیران مشهد را در نوروز 1403 بر عهده دارند

سوخت دوم برای 80 واحد صنعتی بردسکن فعال شد

اجرای صفر تا صد پروژه‌های پالایشی از سوی زنان برای نخستین بار در صنعت پالایش/ به‌دنبال عدالت جنسیتی هستیم

31 داوطلب انتخابات در خراسان جنوبی از دور رقابت انصراف دادند

عکس/ حال و هوای تبلیغات انتخابات در شهر بجنورد

فعالیت دستگاه‌های دولتی خراسان شمالی با تاخیر آغاز خواهد شد

ثبت‌نام حدود 70 هزار نفر برای حج

بیش از یک تن انواع مواد مخدر در خراسان شمالی کشف شد

بارش برف تا اواخر روز جمعه در خراسان رضوی ادامه دارد

کوهنوردان از صعود به ارتفاعات خراسان رضوی خودداری بکنند

بارش برف و کولاک و لغزندگی محور تربت حیدریه -مشهد و بلعکس

اعلام جدول پخش تبلیغات نامزد‌های انتخابات خراسان رضوی، پنجشنبه 10 اسفند

برف به مشهد رسید

چند خبر کوتاه از شهرستان های نیشابور، سبزوار و بردسکن

برقراری پرواز مشهد مقدس - ارومیه

شکست سنگین نیان الکترونیک مشهد مقابل هورسان رامسر

پایان جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی در مشهد با معرفی برگزیدگان

10 ترفند برای تمیز کردن خانه در کوتاه‌ترین زمان

وجود 827 بازرس، سربازرس و بازرس ویژه انتخابات در خراسان جنوبی

ثبت‌ نام حدود 70 هزار نفر برای حج

مهلت انتخاب کاروان برای حجاج تا 13 اسفندماه ادامه دارد

ثبت‌نام حدود 70 هزار نفر برای حج تمتع

راز قهرمانی تراکتور از زبان سیامک نعمتی

صندوق سرنوشت این بار از شهرستان قائنات

یخبندان مهمان مردم خراسان رضوی تا 3 شبانه روز آینده