پیام خراسان
برداشت کلزا در تربت‌جام آغاز شد
شنبه 1 خرداد 1400 - 09:05:42
ایرنا - خراسان رضوی
پیام خراسان - مشهد- معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت جام گفت: برداشت کلزا از 241 هکتار کشتزارهای شهرستان تربت‌جام در شرق خراسان رضوی آغاز شد.

باقر خدادادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی جاری سطح زیر کشت این محصول در این منطقه نسبت به سال گذشته یک و نیم برابر افزایش یافت و به 314 هکتار رسید اما با توجه به خشکسالی و عوامل خسارت زا 145 هکتار از این سطح بین 30 تا 100 درصد دچار خسارت شد.
وی ادامه داد: امسال میانگین تولید این محصول در مزارع مستعد این منطقه در هر هکتار به افزون بر یک تن و 800 کیلوگرم می رسد و بیشتر این دانه روغنی در دشت‌های مرکزی و پایین جام شهرستان تربت جام کشت می‌شود.
معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت جام گفت: تربت جام از نظر کشت محصول کلزا یکی از مناطق پیشرو در خراسان رضوی است به طوری که 100 درصد این محصول در این شهرستان به صورت مکانیزه کشت می‌شود.
خدادادی افزود: استفاده از مزارع کلزا برای تولید عسل، افزایش درآمد کشاورزان، کاهش وابستگی به واردات روغن و تناوب زراعی کلزا با غلات از مهمترین مزایای کشت این محصول است که با استقبال کشاورزان این شهرستان مرزی رو به رو شده است.
وی ادامه داد: پارسال 324 تن کلزا در این شهرستان برداشت شد و امسال خرید این محصول توسط اتحادیه تعاون روستایی به صورت تضمینی با 2 درصد افت ناخالص و رطوبت 9 درصدی از قرار هر کیلو 110 هزار ریال برآورد شده است.
معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت جام گفت: برداشت این محصول در این شهرستان از اواخر اردیبهشت ماه آغاز و تا اواسط خرداد ماه ادامه دارد.
شهرستان تربت جام 45 هزار هکتار زمین زراعی و باغی و 11 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی دارد و سالانه 30 نوع محصول زراعی و 25 نوع محصول باغی تولید می‌کند و 65 درصد جمعیت آن به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند.
شهرستان 250 هزار نفری تربت جام در 165 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
برچسب‌ها
تربت جام کشاورزی اراضی کشاورزی کلزا خرید تضمینی

http://www.khorasan-online.ir/fa/News/364820/برداشت-کلزا-در-تربت‌جام-آغاز-شد
بستن   چاپ