پیام خراسان
چرا با وجود ده‌ها مشاغل تعطیل‌شده، خراسان جنوبی کمترین نرخ بیکاری را اعلام می‌کند؟
شنبه 1 خرداد 1400 - 10:04:34
پیام خراسان - تسنیم / با وجود اینکه بازار کار کشور از هنگام کرونا تاکنون دچار سونامی بزرگی شده و بسیاری از مشاغل تعطیل شده اما براساس آمار مرکز ایران خراسان جنوبی در سال 99 در کنار خراسان رضوی کمترین نرخ بیکاری را در کشور دارد.
امروزه جمعیت زیادی از جوانان به سبب بیکاری و نبود شغلی مناسب با تحصیلات خود به سوی مشاغل کاذب روی آورده‌اند.
بیکاری همچنین مانع ازدواج جوانان جامعه می‌شود و امروزه آمار ازدواج را پایین آورده و سن ازدواج جوانان نیز بالا رفته و این خود ناشی از نبود شغل مناسب برای امرار معاش است.
یک سال و سه ماه است که کرونا چنبره انداخته و جولان می‌دهد، کرونایی که با ورودش به کشور آتشی برافروخت که این آتش هم جان تعداد زیادی از هموطنانمان را گرفت و هم نان سفره عده زیادی از مردم را آجر کرد.
کرونا که آمد بسیاری از مشاغل تعطیل شد و افراد بسیاری کار خود را از دست دادند و بسیاری از شرکت‌ها هم از فرصت استفاده کرده و دست به تعدیل نیرو زدند.
کافی است از همان ابتدای صبح راهی چند محل گذری که محل تجمع کارگران است شوید، آنها هم دل پر دردی از کرونا و کسب و کار دارند، کسبه و بازاریان هم از کرونا دلشان خون است و اقتصاد و دخل و خرجشان با هم همخوانی ندارد.
خشکسالی‌ها کمر کشاورزی و دامپروری را هم در خراسان جنوبی خم کرده حال در این اوضاع و احوال مرکز ملی آمار ایران نتایج آمارگیری نیروی کار در سال گذشته را منتشر کرد.
براین اساس خراسان جنوبی با نرخ بیکاری 6.2 درصد در سال گذشته با میانگین نرخ بیکاری در کشور(9.6) اختلاف 3.4 درصدی دارد و طبق جدول، خراسان جنوبی آخرین استان و دارای کمترین نرخ بیکاری در کشور است، همچنین تحلیل آمار نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی از 45.1 درصد در سال 98 با کاهش 4 درصدی به 41.8 درصد در سال 99 رسیده است.
بر اساس آمار اعلامی سهم اشتغال استان در بخش خدمات با 42.7 درصد بالاترین درصد اشتغال را داشته و کشاورزی از 28.1 درصد در سال 98 به 24 درصد و سهم اشتغال در بخش صنعت هم از 31.1 درصد به 33.4 درصد رسیده است.
از سویی دیگر از زمان شیوع کرونا تاکنون جمعیت زیادی از کارگران غیررسمی درآمد حداقلی خود را از دست داد‌ه‌ و در صف بیمه بیکاری هستند.
وقتی جوانی مدرک دارد به هر شغلی رضایت نمی‌دهد
یکی از شهروندان بیرجندی گفت: من سه فرزند تحصیل کرده بیکار دارم، دو تا از فرزندانم با مدرک لیسانس و یک فرزندم فوق لیسانس دارد و وقتی جوانی مدرک دارد به هر شغلی رضایت نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه مسئولان باید فکری برای اشتغال جوانان کنند چرا که اگر جوانی بیکار باشد رغبتی برای ازدواج و تشکیل خانواده ندارد افزود: در اخبار و روسانه‌ها بارها اعلام می‌شود خراسان جنوبی کمترین نرخ بیکاری را دارد، نمی‌دانم چه فرمولی مسئولان برای محاسبه نرخ بیکاری دارند.
یکی دیگر از شهروندان هم معتقد است خراسان جنوبی استانی است که مردمانش به تحصیل اهمیت زیادی می‌دهند و در هر خانه‌ای که نگاه کنی یکی دو فرزند جویای کار وجود دارد.
وی افزود: من خودم قالیباف هستم در ایام کرونا برخی هنرها مانند هنر قالی بافی و صنایع دستی رونق یافته وافراد زیادی دوباره به آن سمت رفتند اما جوانان تحصیلکرده به دنبال مشاغل دفتری هستند.
حال آنچه مرکز آمار ایران اعلام می‌کند گویا در نحوه محاسبه نرخ بیکاری و در نظر گرفتن یک ساعت کار افراد در هفته به عنوان شاغل و اینکه افرادی همچون "سربازان"، "دانشجویانگ، "دانش‌آموزان" و "زنان خانه‌دارگ را نیز جزو شاغلان به حساب می‌آورد.
در محاسبه مرکز آمار ایران نرخ بیکاری، سربازان و دانشجویان را جزو شاغلان محسوب می‌شود، بر اساس همین تعاریف است.
استان در بهار 99 هم موفق به کسب کمترین نرخ بیکاری کشور شد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با اعلام اینکه استان در بهار 99 هم موفق به کسب کمترین نرخ بیکاری کشور شد افزود: خراسان جنوبی در بهار 99 هم کمترین نرخ بیکاری کشور را از آن خود کرد.
مشیرالحق عابدی با بیان اینکه خراسان جنوبی در تابستان 97 و در پاییز و زمستان سال گذشته رتبه اول بیکاری را در کشور از آن خود کرد افزود: افزایش اشتعال کاهش بیکاری به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع است و نرخ بیکاری از جمله شاخص‌های است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی در هر منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
وی افزود: توجه به ظرفیت‌های استان، استفاده از توان شرکت‌های اقتصادی بزرگ کشور برای بهره‌برداری از این پتانسیل‌ها در راستای توسعه استان با تاکید بر استفاده از نیروهای بومی در کسب این موفقیت تاثیر داشت.
اشرفی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی نیز با اشاره بحث به کارگماری جویندگان کار از طریق مراکز کاریابی اظهار داشت: در سال گذشته هزار و 676 نفر از این طریق جذب بازار کار شدند که همه این موارد در مجموع در کاهش نرخ است.

http://www.khorasan-online.ir/fa/News/364891/چرا-با-وجود-ده‌ها-مشاغل-تعطیل‌شده،-خراسان-جنوبی-کمترین-نرخ-بیکاری-را-اعلام-می‌کند؟
بستن   چاپ