پیام خراسان
51 هزار قطعه بچه‌ماهی تیلاپیا در خراسان جنوبی رهاسازی شد
سه شنبه 4 خرداد 1400 - 10:55:25
پیام خراسان - ایرنا / مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: امسال 51 هزار قطعه بچه ماهی تیلاپیا در شهرستان‌های طبس و زیرکوه رهاسازی شد و توسعه پرورش ماهی تیلاپیا در استان پویایی صنعت آبزی‌پروری و اشتغالزایی را به همراه داشته است.
فرهاد نایب‌زاده، مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 25 تن ماهی تیلاپیا در استان خراسان جنوبی تولید شود.
وی گفت: ماهی تیلاپیا جزو ماهیان گرم‌آبی است که دوره پرورش آن از 120 تا 180 روز با دمای مطلوب 27 تا 30 درجه است.
مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه پرورش ماهی تیلاپیا با آب‌های شور و لب شور سازگار است افزود: میزان شوری آب برخی منابع آبی استان به دلیل خشکسالی‌های چند سال اخیر بالا رفته است که از این ظرفیت برای پرورش ماهی تیلاپیا استفاده می‌شود.
وی اظهار داشت: امسال 165 هزار قطعه بچه ماهی گرم‌آبی در استخرهای پرورش ماهی استان خراسان جنوبی رهاسازی شد.
نایب‌زاده گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان خرداد امسال حداقل 30 هزار قطعه بچه ماهی گرم‌آبی دیگر در استخرهای ذخیره آب کشاورزی استان رهاسازی شود.
وی بیان کرد: ماهی‌ها رهاسازی شده از نوع آمور و کپور هستند و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری هزار و 550 تن ماهی در این استان تولید شود.
مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: بیش از 700 استخر پرورش آبزیان در خراسان جنوبی وجود دارد و سال گذشته هزار و 463 تن ماهی در این استان تولید شد.
وی از رهاسازی 500 هزار لارو کپور ماهیان برای اولین بار در یکی از استخرهای پرورش ماهی شهرستان قاینات خبر داد و گفت: این لاروها از زهک استان سیستان و بلوچستان حمل شده است.
مجوز پرورش ماهی تیلاپیا سال 1398 در چهار استان کشور از جمله خراسان جنوبی صادر شد و توسعه پرورش ماهی تیلاپیا پویایی صنعت آبزی‌پروری را در این استان کویری در پی داشته است.

http://www.khorasan-online.ir/fa/News/366202/51-هزار-قطعه-بچه‌ماهی-تیلاپیا-در-خراسان-جنوبی-رهاسازی-شد
بستن   چاپ