پیام خراسان
بوشهر 14 بار لرزید | گناوه همچنان روی موج لرزش
شنبه 8 خرداد 1400 - 10:28:57
پیام خراسان -

پیام خراسان


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، پس از وقوع زمین لرزه 5.9 ریشتری 29 فروردین ماه امسال در بندرگناوه، با گذشت 40 روز پس لرزه‌ها همچنان در این منطقه ادامه دارد، طوریکه از نخستین ساعت‌های بامداد امروز (شنبه) هشتم خرداد تا زمان مخابره خبر هفت زلزله با درجه‌های مختلف رخ داده است.
زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 4ریشتر گناوه را لرزاند
مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از ساعت 00:08:56.
1 تا ساعت تا ساعت 6:41:08.6 صبح هشتم خرداد هفت زمین لرزه با شدت زیاد و کم ثبت کرده‌است.
این زمین لرزه ها باعث شد تا مردم این منطقه، شب سختی را همراه با نگرانی و استرس تا صبح سپری کنند، طوریکه بارها از خواب پریدند و با ترس خود را به حیاط و کوچه‌ها رساندند.
بیشترین شدت زمین لرزه در این منطقه ساعت 1:5 بامداد شنبه همزمان با زلزله 5 ریشتری بابامنیر استان فارس رخ داد که مردم با هراس و وحشت زده از منازل خود بیرون رفتند.
ازساعات اولیه صبح روز دوشنبه که هنوز آفتاب در نیامده بود زمین لرزه‌های شدید در این منطقه رخ داده است که بیشتر مردم از خواب پریدند.
آخرین زمین لرزه در بندرگناوه تا قبل از ارسال خبر ساعت 06:41:08.6 به بزرگی 3.7 ریشتر در عمق 18 کیلومتری در مرکز لرزه نگاری کشور به ثبت رسیده است.
اگرچه بنا به اظهار نظرکارشناسان وقوع زمین لرزه‌ها پس از زلزله 5.9 ریشتری امری طبیعی است اما تداوم آن باعث نگرانی و هراس شدید مردم گناوه شده‌است.
کارشناسان و حتی مردم این منطقه معتقدند که تداوم پس لرزه‌ها موجب ضعیف شدن مقاومت ابنیه و ساختمان‌های آنان شده و در آینده مشکل ساز خواهد شد.
فرماندارگناوه گفت: زمین لرزه های بامداد هشتم خرداد اگرچه تاکنون خسارتی دربرنداشته است، اما نگرانی مردم را دوچندان کرده‌است.
غلامرضا مهرجو افزود: از شب گذشته تا صبح شنبه چندین زمین لرزه در این شهرستان رخ داده‌است که با پیگیری‌های صورت گرفته گزارشی از خسارت‌ها وصول نشده‌است.
وی اظهارداشت: زمین لرزه ها هم در شهر و هم در روستاها با شدت زیاد و کم احساس شده‌است.
بندرامام حسن شهرستان دیلم هم در همسایگی شهرستان گناوه از زلزله در امان نماند.
به گزارش ایرنا به نقل از مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زلزله‌ای به بزرگی 4 ریشتر در این بندر رخ داد.
براساس این گزارش این زلزله 4 ریشتری 5 و 25 دقیقه بامداد شنبه مرز استان‌های بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد و فارس - حوالی بندر امام حسن را لرزاند.
با پیگیری‌های صورت گرفته این زمین لرزه تاکنون خسارتی نداشته است.
محل دقیق این زمین لرزه در منطقه‌ای به طول جغرافیایی: 50.57 و عرض جغرافیایی: 29.88 و 30 کیلومتری بندرامام حسن بوده و در عمق 19 کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.
بندرامام حسن با فاصله 30 کیلومتر، بندرگناوه با 34 و بندر دیلم با 44 کیلومتر نزدیکترین مناطق به کانون این زلزله بوده است.
کانون این زمین لرزه با بوشهر 108 و یاسوج 131 کیلومتر فاصله داشته است.
زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.9 ریشتر در ساعت 11:11 روز یکشنبه 29 فروردین امسال در 28 کیلومتری شهرستان گناوه در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد که باعث قطعی برق، تلفن ثابت، اینترنت، تخریب دیوارهای خانه‌ها، ریزش کوه، شکستن شیشه‌ها و اثاثیه منازل مردم و مصدومیت 6 نفر شد.
شدت این زلزله در استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و فارس نیز احساس شد.
خدمات زیرساختی از جمله، برق، تلفن ثابت و اینترنت مناطق زلزله زده از بدو وقوع برقرار است.
کد خبر 604047 برچسب‌ها زلزله

http://www.khorasan-online.ir/fa/News/367594/بوشهر-14-بار-لرزید-|-گناوه-همچنان-روی-موج-لرزش
بستن   چاپ