پیام خراسان

آخرين مطالب

خواب سرمایه در بازارچه‌های مرزی خراسان رضوی اقتصادي

خواب سرمایه در بازارچه‌های مرزی خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان -

پیام خراسان


بازارچه مرزی برای هر استان مرزی می تواند ثمرات زیادی داشته و باعث رونق منطقه و حذف قاچاق کالا شود، زیرا هرجا مبادله قانونی کالا انجام شود به طور طبیعی مبادله غیرقانونی از چرخه تعاملات حذف می شود.
علاوه بر آن وجود بازارچه مرزی نقش مهمی در تامین امنیت مناطق دارد زیرا امنیت با اقتصاد تامین می شود، وقتی رفاه مردم تامین باشد، امنیت نیز تضمین می شود لذا باید اشتغال و رفاه مرزنشینان را جزو محورهای اصلی کار قرار داد.
از سوی دیگر مرزنشینان نیاز به شغل دارند که این امر در بازارچه های مرزی با هزینه بسیار اندکی قابل تامین است، به همین منظور در 2 بازارچه مرزی "دوغارون" و "باجگیران" خراسان رضوی کمتر از وسایل الکترونیکی استفاده شده است تا اشتغال کارگران و روستاییان در این بازارچه حفظ شود.
جدا از ثمرات ایجاد بازارچه های مرزی، آنچه این فضاهای اقتصادی را فعال نگه می دارد، همکاری مشترک کشور همسایه در تبادلات کالا است، اما این همکاری از سوی کشورهای افغانستان و ترکمنستان، به دلایلی با خراسان رضوی از رونق لازم برخوردار نیست.
بازارچه باجگیران که در مرز مشترک بین خراسان رضوی و ترکمنستان قرار دارد، با بازارچه گودان در ترکمنستان به صورت کاملا مشترک و قرینه با غرفه ها و سطح دسترسی یکسان فعالند و امکانات نسبتا مطلوبی در این بازارچه وجود دارد که آن را در زمره بازارچه های فعال کشور قرار داده است.
بازارچه دوغارون نیز در مرز خراسان رضوی با افغانستان از فضای مطلوبی برخوردار است و می توان انتقال بخشی از حجم کالاهای انباشته در گمرک این منطقه را به سمت بازارچه مرزی سوق داد.
سه بازارچه تعطیل و نیمه تعطیل و 2 بازارچه در راه
مبادلات مرزی از طریق بازارچه های مرزی باعث افزایش صادرات، امنیت مرزها و کاهش روند مهاجرت از مرز به داخل کشور می شود، لذا توسعه بازارچه های مرزی ضروری است اما باید در ابتدا بازارچه های مرزی موجود را فعال نگه داشت.
مدیر بازارچه های مرزی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سه بازارچه مصوب دوغارون، خواف و باجگیران در این استان وجود دارد که اکنون از بین آنها تنها بازارچه مرزی دوغارون به صورت یکطرفه فعال است.
رضا حقیقی افزود: بازارچه باجگیران به دلیل شیوع کرونا و سختگیری های کشور ترکمنستان به حالت تعطیل درآمده است، بازارچه مرزی خواف نیز هنوز راه اندازی نشده است، چرا که ایران اقدامات لازم را برای ایجاد این بازارچه انجام داده، اما طرف افغانستانی هنوز در حال بررسی این موضوع است و اقدامی انجام نداده است.
وی اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در نظر دارد که علاوه بر بازارچه مرزی خواف، در مرز "شمتیغ" نیز با موافقت کشور افغانستان، بازارچه مرزی ایجاد کند.
مدیر بازارچه های مرزی خراسان رضوی گفت: بازارچه مرزی دوغارون تا مهرماه امسال فعالیت بسیار خوبی داشت اما با تحولات سیاسی در افغانستان، حجم مبادلات در این بازارچه کاهش یافت و هم اینک این بازارچه به صورت یکطرفه فعالیت داشته و فقط جنبه صادراتی دارد.
حقیقی افزود: در 9 ماهه امسال نیز حدود 500 میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی دوغارون صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کمی افزایش داشته، اما عمده این رونق مربوط به قبل از مهرماه و تحولات سیاسی افغانستان است.
وی بیان کرد: در کمیسیون اخیر همکاریهای ایران و ترکمنستان، کشور همسایه موافقت ضمنی خود را با راه اندازی بازارچه مرزی در مرز سرخس اعلام کرده و همچنین قول مساعدت داده است که به محض فروکش کردن موج کرونا و بهتر شدن شرایط بیماری، نسبت به بازگشایی بازارچه باجگیران اقدام کند.
بازارچه های مرزی و فرصتی به نام مرزنشینی
سه گمرک در مرزهای رسمی سرخس، لطف آباد و باجگیران بین استان خراسان رضوی با کشور ترکمنستان مستقر است. در مرز رسمی دوغارون با افغانستان نیز قدیمی ترین گمرک ایران فعالیت دارد.
گمرک در هر دو بازارچه مرزی دوغارون و باجگیران مستقر و سامانه جامع امور گمرکی برای به حداقل رسیدن انجام تشریفات گمرکی و مدت زمان توقف کالاها اجرا شده است.
ناظر گمرک خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بازارچه های تجاری در حاشیه مرزها دستورالعمل و مقررات خاصی دارند، تبادلات مرزی با قانون و مقررات خاص خود توسط پیله وران و مرزنشینان انجام می گیرد.
امید جهانخواه بیان کرد: بازارچه مرزی باجگیران با وجود فضا و امکانات مناسب به دلیل شیوع کرونا به صورت یکطرفه از سوی کشور ترکمنستان تعطیل شده است در حالی که آن کشور می توانست با رعایت پروتکل های بهداشتی این بازارچه را فعال نگه دارد.
وی اظهار داشت: بازارچه های مرزی خواف و دوغارون از سال 1385 به صورت یک طرفه توسط کشور افغانستان تعطیل شده است، اقدامی که در خصوص فعال سازی این بازارچه ها انجام گرفت، این بود که با توجه به فضای کوچک گمرک دوغارون و حجم زیادی از کالایی که در مرز دوغارون وجود داشت، از فضای بازارچه مرزی دوغارون برای انتقال کالای صادراتی از وسیله ای به وسیله دیگر (ترانس شیپ منت) به صورت یکطرفه بهره گرفته شد.
وی بیان کرد: اما آنچه برای فعال سازی بازارچه مرزی مهم است، انجام تشریفات توسط مرزنشینان است که دولت جمهوری اسلامی ایران در تمامی نشستهای خود با کشور افغانستان پیشنهاد فعال سازی بازارچه های خواف و دوغارون را داده است اما طرف مقابل نظر دیگری مبنی بر فعالیت بازارچه ها در مکان های دیگری داشته است.
ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: در مجموع فعال سازی بازارچه های مرزی استان از طریق معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در حال پیگیری است که امیدواریم پیله وران و مرزنشینان با کارت خود بتوانند تبادل کالا با آن سوی مرز را انجام دهند تا بازارچه فعال بماند و این مهم بسیار بهتر از "ترانس شیپ منت" کالاهای صادراتی به صورت یکطرفه است.
جهانخواه افزود: با این حال مشکلاتی نیز در خصوص تبادلات کالا توسط مرزنشینان وجود دارد، با توجه به شرایط هر منطقه مرزنشینان می توانند بخشی از کالاهای مورد نیاز آن منطقه را وارد کنند که مشمول معافیتهایی نیز می شوند و این موضوع در قانون ساماندهی مبادلات مرزی پیش بینی شده است.
وی خاطرنشان کرد: در یکی از مصوبات دهمین نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، وزارت صمت مکلف شد که با محوریت استانداران، اختیارات لازم را به استانهای مرزی بدهد که در صورت تحقق این امر خیلی از مشکلات مرزنشینان برطرف و بازارچه ها نیز رونق می گیرد.
خراسان رضوی از فرصتی به عنوان مرزنشینان برخوردار است. مرزنشینان نه تنها در حوزه تنظیم بازار بلکه در حوزه رفع تعهدات ارزی نیز می توانند یاریگر باشند، اما لازمه این کار ارایه فهرستی توسط کمیته تخصصی از اقلامی است که می توان از طریق مرزنشینان وارد کشور کرد.
برچسب‌ها مشهد مرز دوغارون ترکمنستان توسعه صادرات افغانستان گمرک جمهوری اسلامی ایران خواف باجگیران مناطق مرزی مرزبانی

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/446157/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بوچیاکاران خراسان رضوی سکوهای قهرمانی کشوری را فتح کردند

تعطیلی برخی نانوایی‌ها در مشهد به دلیل کمبود آرد نیست

ضرورت پاسخگویی به ابهامات و سوالات مردم از سوی کارشناسان اقتصادی

معرفی مقاصد گردشگری، لطف یا خیانت؟

تصمیمات مدیریتی، عامل قعرنشینی شهرخودرو در لیگ برتر

2 اثر صنایع دستی رازوجرگلان خراسان شمالی مُهر اصالت ملی دریافت کرد

کشت خربزه و هندوانه در تایباد آغاز شد

توقف خط ریلی مشهد - چابهار در ایستگاه گناباد

پایتخت میزبان جشنواره گل و گلاب

گیاهان خوراکی، هدیه بهاری طبیعت به خراسان شمالی

تهران‌نما؛ بازارتجریش

ثبت 24 ساعت بدون فوتی کرونایی در خراسان شمالی؛ بستری 18 بیمار جدید

رفع معضلات حاشیه سبزوار از برنامه های محوری شورای شهر است

اقناع‌سازی افکار عمومی در طرح اصلاح اقتصادی دولت از مصادیق جهاد تبیین است

نیاز 60 میلیاردی خراسان شمالی برای اصلاح 15 نقطه پر حادثه جاده‌ای

کارشناسان ابهامات اقتصادی مردم را برطرف کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: کاهش زمان رسیدگی در مراجع حل اختلاف یکی از مهمترین برنامه هاست

استاندار خراسان رضوی:سرایش شاهنامه با هدف دفاع از هویت ملی نشانه هوشمندی فردوسی است

کاهش نرخ بیکاری 5.3 درصدی اولویت خراسان رضوی است

23 تن کالای احتکاری در باخرز کشف شد

آیین بزرگداشت روز فردوسی در مشهد آغاز شد

راه‌اندازی 450 شعبه همیاری شوراهای حل اختلاف در خراسان رضوی

کارخانه‌های خراسان رضوی از بابت آرد هیچ کمبودی ندارند

خسارت تگرگ به کشاورزان خوشاب خراسان رضوی به 1400 میلیارد ریال افزایش یافت

56 کیلوگرم زعفران تقلبی در بیرجند کشف شد

ساماندهی فعالیت باراندازها و چرخ‌دستی‌های بازار تهران در سال جاری

هوای خراسان رضوی گرم می‌شود

کالاهای اساسی در قفسه‌ فروشگاه‌ها/ بازار خراسان‌جنوبی آرام است

1400 میلیارد تومان برای پایداری آب شرب خراسان شمالی نیاز است

احتکار خانگی کالاهای اساسی در خراسان شمالی همچنان ادامه دارد

اینفوگرافیک/ آمارهای باورنکردنی از کشف اقلام احتکارشده طی روزهای اخیر

جزئیات جدید از قتل دختر 3 ساله در مشهد/ ویدئو

فحاشی و بی آبرویی در فضای مجازی به زن جوان تفریح مرد طبسی بود

تاثیر آزادسازی پادگان ارتش بر 900 هکتار زمین پیرامونی آن در مشهد

جامعهخانواده رفع کمبود شیرخشک رژیمی؛ علت کمبود چه بود؟

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: ضمن حمایت از تولید و اشتغال موظف به اجرای قانون کار هستیم

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود/ وزارت رفاه ظرف یک ماه درخواستها را بررسی و اعلام نظر نماید

سیل و تگرگ بیش از 165 میلیارد ریال به کشاورزی شیروان خسارت زد

افزایش 10 درجه‌ای دمای هوا در خراسان شمالی

نام‌گذاری یک معبر در منطقه 13 به نام شهید "محمد کریمی سرشت "

رفع مشکل آبگرفتگی انهار خیابان ولیعصر (عج)

کاهش حوادث برق‌گرفتگی در دستور کار توانیر است

انتصابات جدید در شهرداری منطقه 2

رتبه نخست منطقه 15 در تجمیع پلاک‌های بافت فرسوده پایتخت

فرماندار مشهد:مردم تخلف نانواییها را به وسیله سامانه 124 گزارش دهند

بسته‌های تشویقی نوسازی فضاهای شهری طراحی می‌شود

تقاضا برای خرید ارز در بازار مشهد افزایش یافت

طنین زنگ زبان و ادبیات فارسی در مدارس مشهد

معاون دادستان کل کشور:مبارزه با بنیانهای مالی قاچاقچیان مواد مخدر تقویت می‌شود

تشکیل کارگروه ویژه ارتقاءایمنی بازار بزرگ در دادستانی تهران