پیام خراسان

آخرين مطالب

تار و پود مشکلات در قالیچه دوروی ترکمن مقالات

تار و پود مشکلات در قالیچه دوروی ترکمن
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- قالیچه دوروی دویدوخ در رازوجرگلان خراسان شمالی با نقش و نگارهای منحصر به فرد که حاصل سرپنجه های هنرمندانه دختران این منطقه مرزی است، حال و روز خوشی ندارد و بافندگان با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند.

به دعوت یکی از دوستان سر از روستایی درآوردم که پاتوق قالیبافانی هنرمند است، فضای دلبازی که آرامش خاصی دارد و تا چشم کار می‌کند، قالی و فرش به شکلی زیبا و با رنگ هایی شاد در ایوان خانه ها خودنمایی می کند.
قدم در ایوان خانه ای می گذاریم که بوی نخ و ابریشم آن اولین چیزی بود که به مشام می رسد و صدای تَق تَق زدن گره های رنگی بر دار سفید قالی فضای خانه را به سبک خود آهنگین کرده بود.
پشت دار قالی زن میانسالی نشسته و رج می زند، مهارتش خیره کننده است به گونه ای که قلاب را ماهرانه در دست راستش نگه می دارد و پس از هر گره زدن در انتها نخ بریده می شود تا با خلق آثاری زیبا، دوشادوش مردان سرزمین اسب و ابریشم قدمی بزرگ برای توسعه مشاغل روستایی و کمک به معیشت خانواده برداشته باشد.
فارغ از رنگ پاشی در دارهای قالی و خلق آثاری زیبا و رنگارنگ، پوشش اهالی نیز رنگارنگ و چشم نواز است، انگار که با رنگ‌ها زندگی می کنند و عاشق رنگ و رنگ‌پاشی روی دار هستند.
این زن میانسال که به گفته خود از همان سنین کودکی از بافندگان فرش دوروی ابریشم بوده و اینک نیز همدم قالی، پود و ابریشم است، می گوید: از 11 سالگی قالیبافی را از مادرش آموخته است و همچنان در سن 55 سالگی این هنر آباء و اجدادی را با علاقه فراوان و برای تامین معیشت خانواده ادامه می دهد.
خانم چابک می افزاید: صاحب پنج فرزند دختر و 2 عروس هستم و همگی آنها این هنر را از من آموخته اند و مشغول به این حرفه هستند.
وی با گلایه از مشکلات جسمی نظیر پادرد، کمردرد و ناراحتی چشم به عنوان تنها ثمره سال‌ها کار و زحمت در این حرفه؛ به نبود بیمه اشاره می‌کند و می‌گوید: با وجود سال‌ها فعالیت در عرصه قالیبافی، هنوز بیمه نیستیم.
چابک می گوید: سرعت و مهارت قالیبافی من در جوانی بسیار بیشتر از هم اکنون بود، اما با مشکلات جسمانی که پیدا کرده ام دیگر آن سرعت را ندارم ولی با این وجود هنوز هم این هنر را دنبال می کنم.
این خانم قالیباف با بین اینکه هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این روستا و خرید قالی به این روستا سفر می کنند، می افزاید: گرچه از شهرهای اطراف برای خرید و برخی کشورهای خارجی برای بازدید و عکاسی به این روستا می آند ولی توسعه این صنعت نیازمند حمایت بیشتر مسوولان و معرفی بیشتر آن است.
دارهای خوابیده
یکی دیگر از زنان قالیباف این روستا که به گفته خود هر سال ده ها قالیچه سفارشی دورو می بافته است، نیز می گوید: در سال های اخیر دیگر خبری از تولید انبوه نیست و هر کس که قالی می بافد یا سفارش و یا اجرتی است.
خانم فروزش می گوید: بیشتر بافندگان دارهای قالی را خوابنده اند و هم اکنون نیز حدود 30 قالیچه که خود ما بافته ایم بر زمین مانده و فروش نرفته است.

پیام خراسان


وی می افزاید: خدارو شکر همسرم کشاورزی می کند و تامین معیشت خانواده به تنهایی بر عهده من نیست اما افرادی که به تنهایی معیشت خانواده را از این راه تهیه می کنند در تنگنا قرار گرفته اند و وضعیت نامناسب زندگی آن ها توجه بیشتری به این قشر را می طلبد.
فروزش در خصوص خرید نخ ابریشم، می گوید: جنس مواد فرش دوروی دویدوخ از ابریشم خالص است و همه نخ‌های آن از پیله کرم ابریشم در خود جرگلان به خصوص در روستای دویدخ تهیه می‌شود و رنگرزی آن نیز به دست بانوان روستا انجام می‌شود.
وی افزاید: گرچه تهیه نخ ابریشم از خود جرگلان مقرون به صرفه است اما در این میان نخ تولیدی این بخش نیاز بافندگان را تامین نمی کند و به همین دلیل بخش عمده را از استان های همجوار تهیه می کنند.
وی نبود نقدینگی را از مشکلات اصلی قالیبافان می داند و می گوید: فروشندگان نخ تمام پول را یک جا مطالبه می کنند و این امر موجب ورود دلالان به این کارزار می وشود به گونه ای که آنها با قبول سفارشات و تامین نخ برای قالیبافان این آثار هنری با کمترین قیمت از قالیباف می خرند و بیشترین سود را می برند.
بازی دلالان در بازار فروش
مسوول اتحادیه پوشاک و بافندگان فرش شهرستان رازوجرگلان، نبود نقدینگی و وجود دلالان را از مشکلات اصلی قالیبافان این شهرستان می داند و می گوید: قالیبافان با هزار امید دار قالی برقرار می کنند و ماهها و حتی سالها در پای آن نشسته و میلیونها گره پی در پی هم می زند اما هنگام فروش با مشکلات جدی مواجه می شود به گونه ای که با نبود قیمت گذاری مناسب از طرف تاجران فرش و ایرادگیری های بی مورد و عدم وجود استاندارد یکسان در خرید، موجب می شود، فرشها با نصف و حتی یک سوم قیمت از قالیبافان خریداری و سود سرشار آن به جیب دلالان برود.

پیام خراسان

سیداسماعیل هاشمی می افزاید: در واقع واسطه هایی در این میان از نیاز مردم استفاده می کنند، سود مختصری به بافندگان می دهند و قالیچه ها را به قیمت اندک می خرند.
وی تصریح کرد: مشکل قالیبافان بازار فروش است و مردم این روستا نه دسترسی به بسترهایی مانند اینترنت دارند تا فروش مجازی داشته باشند و نه تحصیلات و سواد این کار را دارند.
وی اختصاص ندادن تسهیلات برای قالیبافان را از دیگر مشکلات می داند و می گوید: متأسفانه تسهیلات آنچنانی برای قالیبافان در نظر گرفته نمی شود و وامهایی که به ندرت به آنها تعلق می گیرد با داشتن شرایطی فوق العاده پیچیده و سخت هر گیرنده ای را منصرف و از پیگیری آن پشیمان می کند.
قالیبافان در انتظار بیمه شدن
هاشمی گفت: هم اکنون حدود چهار هزار بافنده فرش در شهرستان رازوجرگلان وجود دارد که از این تعداد حدود 5٠٠ بافنده فرش دورو در روستاهای دویدوخ، تگلک خوز، آتالی، بش دره و گرکز مشغول به کار هستند.
وی می افزاید: از تعداد کل بافندگان متاسفانه تنها 300 نفر در این شهرستان مرزی از بیمه تامین اجتماعی برخوردارند.

پیام خراسان

وی با بیان اینکه متاسفانه سال گذشته و امسال باتوجه به اوضاع اقتصادی منطقه و بافنده ها افزایش تولید نداشتیم، می گوید: پارسال حدود 3هزار متر مربع فرش دورو و 29هزار متر مربع نیز فرش، گلیم، پشتی و سایر محصولات دستباف در این شهرستان مرزی تولید شد.
هاشمی با بیان اینکه فرش دو روی دویدوخ به کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپایی صادر می شود، ادامه داد: با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه این قالیبافان وجود دارد، محصولات از کیفیت مطلوب برخوردار و مورد پذیرش کشورهای اروپایی وکشوری عربی خلیج فارس است.
فرش دورو در سراشیبی بازار
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت رازوجرگلان نیز می گوید: فرش ترکمن در دنیای کسب و کار امروز بیش از همه نیاز به برندسازی و بازاریابی علمی و متفاوت با سبک سنتی دارد.
ناصر قدیمی می افزاید: از سویی دیگر تنوع‌سازی محصول و انعطاف متناسب با سلایق مشتری و بازار جهانی هم از الزامات توسعه بازار این فرش زیبا و ارزشمند است.
وی با تاکید بر آموزش و ارتقای مهارت قالیبافان می گوید: بسیاری از طرح های قالیبافی در این منطقه ذهنی و سنتی است و مطابق با نگاه صادراتی نیست و همین امر باعث شده است بیشتر بافته ها مصرف داخلی داشته و شاهد پیشرفتی در صادرات آن نباشیم.
قدیمی ادامه می دهد: در واقع هنوز این طرح های ذهنی و سنتی زنان و مردان ترکمن با توجه به نوع سلیقه خریداران خارجی آن ها تطابق داده نشده است.
وی می گوید: هم اکنون این فرش به ثبت ملی رسیده است و پیگیری‌های و اقدامات لازم از سوی مرکز ملی فرش ایران برای ثبت جهانی در حال انجام است.
خاستگاه اصلی فرش ابریشم دو رو در روستای دویدوخ علیای راز و جرگلان در خراسان شمالی است و با وجود ناشناخته بودن یا کمتر شناخته شدنش از جمله هنرهای ظریف و منحصر به فردی است که قابلیت معرفی به جامعه جهانی را دارد.
امروزه چهار هزار بافنده فرش ترکمن در استان و اغلب در منطقه جرگلان فعالیت دارند؛ چهار هزار نفری که بیشتر آن ها را زنان و دختران تشکیل می دهند و 500 نفر از این بافندگان به بافت قالیچه دورو مشغول ند و سالانه تا 3 هزار متر قالیچه نیز تولید می کنند.
برچسب‌ها
فرش ترکمن راز و جرگلان خراسان شمالی

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/454289/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بوچیاکاران خراسان رضوی سکوهای قهرمانی کشوری را فتح کردند

تعطیلی برخی نانوایی‌ها در مشهد به دلیل کمبود آرد نیست

ضرورت پاسخگویی به ابهامات و سوالات مردم از سوی کارشناسان اقتصادی

معرفی مقاصد گردشگری، لطف یا خیانت؟

تصمیمات مدیریتی، عامل قعرنشینی شهرخودرو در لیگ برتر

2 اثر صنایع دستی رازوجرگلان خراسان شمالی مُهر اصالت ملی دریافت کرد

کشت خربزه و هندوانه در تایباد آغاز شد

توقف خط ریلی مشهد - چابهار در ایستگاه گناباد

پایتخت میزبان جشنواره گل و گلاب

گیاهان خوراکی، هدیه بهاری طبیعت به خراسان شمالی

تهران‌نما؛ بازارتجریش

ثبت 24 ساعت بدون فوتی کرونایی در خراسان شمالی؛ بستری 18 بیمار جدید

رفع معضلات حاشیه سبزوار از برنامه های محوری شورای شهر است

اقناع‌سازی افکار عمومی در طرح اصلاح اقتصادی دولت از مصادیق جهاد تبیین است

نیاز 60 میلیاردی خراسان شمالی برای اصلاح 15 نقطه پر حادثه جاده‌ای

کارشناسان ابهامات اقتصادی مردم را برطرف کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: کاهش زمان رسیدگی در مراجع حل اختلاف یکی از مهمترین برنامه هاست

استاندار خراسان رضوی:سرایش شاهنامه با هدف دفاع از هویت ملی نشانه هوشمندی فردوسی است

کاهش نرخ بیکاری 5.3 درصدی اولویت خراسان رضوی است

23 تن کالای احتکاری در باخرز کشف شد

آیین بزرگداشت روز فردوسی در مشهد آغاز شد

راه‌اندازی 450 شعبه همیاری شوراهای حل اختلاف در خراسان رضوی

کارخانه‌های خراسان رضوی از بابت آرد هیچ کمبودی ندارند

خسارت تگرگ به کشاورزان خوشاب خراسان رضوی به 1400 میلیارد ریال افزایش یافت

56 کیلوگرم زعفران تقلبی در بیرجند کشف شد

ساماندهی فعالیت باراندازها و چرخ‌دستی‌های بازار تهران در سال جاری

هوای خراسان رضوی گرم می‌شود

کالاهای اساسی در قفسه‌ فروشگاه‌ها/ بازار خراسان‌جنوبی آرام است

1400 میلیارد تومان برای پایداری آب شرب خراسان شمالی نیاز است

احتکار خانگی کالاهای اساسی در خراسان شمالی همچنان ادامه دارد

اینفوگرافیک/ آمارهای باورنکردنی از کشف اقلام احتکارشده طی روزهای اخیر

جزئیات جدید از قتل دختر 3 ساله در مشهد/ ویدئو

فحاشی و بی آبرویی در فضای مجازی به زن جوان تفریح مرد طبسی بود

تاثیر آزادسازی پادگان ارتش بر 900 هکتار زمین پیرامونی آن در مشهد

جامعهخانواده رفع کمبود شیرخشک رژیمی؛ علت کمبود چه بود؟

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: ضمن حمایت از تولید و اشتغال موظف به اجرای قانون کار هستیم

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود/ وزارت رفاه ظرف یک ماه درخواستها را بررسی و اعلام نظر نماید

سیل و تگرگ بیش از 165 میلیارد ریال به کشاورزی شیروان خسارت زد

افزایش 10 درجه‌ای دمای هوا در خراسان شمالی

نام‌گذاری یک معبر در منطقه 13 به نام شهید "محمد کریمی سرشت "

رفع مشکل آبگرفتگی انهار خیابان ولیعصر (عج)

کاهش حوادث برق‌گرفتگی در دستور کار توانیر است

انتصابات جدید در شهرداری منطقه 2

رتبه نخست منطقه 15 در تجمیع پلاک‌های بافت فرسوده پایتخت

فرماندار مشهد:مردم تخلف نانواییها را به وسیله سامانه 124 گزارش دهند

بسته‌های تشویقی نوسازی فضاهای شهری طراحی می‌شود

تقاضا برای خرید ارز در بازار مشهد افزایش یافت

طنین زنگ زبان و ادبیات فارسی در مدارس مشهد

معاون دادستان کل کشور:مبارزه با بنیانهای مالی قاچاقچیان مواد مخدر تقویت می‌شود

تشکیل کارگروه ویژه ارتقاءایمنی بازار بزرگ در دادستانی تهران