پیام خراسان

آخرين مطالب

ازدواج و چالشی به نام لباس عروس مقالات

ازدواج و چالشی به نام لباس عروس
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- از پشت شیشه که داخل مزون‌های پرزرق و برق را نگاه کنیم از آن همه سلیقه و زیبایی لذت می بریم و از همه زیباتر چهره‌های شادی است که لابلای موج‌های سفید تور و گیپور و دانتل غرق شده اند.

انگار ده‌ها عروس در دو سوی راهرویی صف کشیده اند و لباس های عروس به مانکن های بیجان جان داده اند تا عروس خوشبخت از بین آنها یکی را انتخاب کند و قرارداد خرید یا اجاره منعقد شود.

تا زمانی که صحبت از قیمت ها نشده است همه خنده به لب دارند اما قیمت خرید و حتی کرایه لباس های عروسی به ادعای خریداران که بی منطق گران است ، می شنوند خانواده زوج های جوان را با شک مواجه می کند.

چالشی به نام لباس عروس

گفتن از ازدواج آسان و حذف تجملات زرق و برق تنها در فضای مجازی و رسانه های شنیداری، دیداری و نوشتاری تبلیغ می شود در حالیکه این روزها حتی خانواده های متوسط و کم درآمد هم حاضرند با گرفتن قرض زیر بار هزینه ها بروند تا از دیگران عقب نمانند و البته در قدم اول فقط لباس عروس و تاج و دسته گل و سفره عقد دست کم 6 میلیون تومان هزینه دارد آن هم اگر عروس خانم به حداقل ها راضی باشد.

در عین حال کرایه یا خرید لباس عروس به آن سهولتی که تصور می شود ممکن نیست.

یکی از خانم هایی که به همراه عروس برای خرید آمده است در این مورد می گوید:  درست است که خرید لباس عروس برای یک شب  مقرون به صرفه نیست اما با این قیمت هایی که در مزون ها برای کرایه اعلام می شود خرید لباس عروس برای یک شب دیگر خریدی بیهوده نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود.

طاهره مفیدی می افزاید: کرایه لباس عروس برای یک شب کمتر از یک میلیون تومان نیست و در واقع اگر یک لباس تمیز و آبرومند برای کرایه پیدا کنیم قیمت آن بیش از چهار میلیون تومان است و البته کرایه تاج و شنل و سفره عقد و ملزومات دیگر هم است که در مجموع و در بهترین حالت بیش از 11میلیون تومان خواهد شد.

وی خاطرنشان می کند: در عین حال لباس هایی هم هستند که برای بار اول کرایه داده می شود و کرایه این لباس ها بستگی به برند و خارجی بودن آن ها 60درصد قیمت کل ان است مثلا لباس عروس ترک که برای آن 10 میلیون تومان هزینه شده برای یک شب 6 میلیون تومان به کرایه داده می شود و اگر برند آن مشهور و مدل آن خاص باشد که ممکن است 10 میلیون تومان یا بیشتر هم شود.

وی می گوید: یک دست لباس عروس اگر چهار میلیون تومان هم خریداری شود نوعی سرمایه گذاری است چون پس از آن می توان آن را در مزونی که از ان خریداری شده است امانت گذاشت و کرایه دادن آن در سه نوبت هزینه خرید را سر به سر می کند.

ازدواج و چالشی به نام لباس عروس

قیمت های بی حساب و کتاب

پای صحبت تازه عروس دیگری می نشنیم که دل پری از قیمت ها دارد.

این تازه عروس که خود را فاطمه طبیبی معرفی می کند می گوید: متاسفانه قیمت های در این شهر هیچ حساب و کتابی ندارد؛ چرا باید لباس کرایه ای که برای اولین بار پوشیده می شود با 60درصد قیمت خریداری شده کرایه داده شود.

او می گوید: قیمت های خرید و کرایه لباس عروس هیچ مبنایی ندارد و در بجنورد هم قیمت ها از دیگر شهرستان های استان بیشتر است.

وی با بیان این که قیمت تاج و تور هم کمتر از لباس عروسی نیست می افزاید: جالب تر از همه قرار دادی است که باید برای کرایه منعقد شود و بند بند آن به نفع فروشنده و هیچ کجای کار اشاره ای به مشتری و حق و حقوق آن نشده است و نظارت ها نیز در حدی نیست که تخلفات را پوشش دهد.

طبیبی می افزاید: قیمت های نجومی و توجیهاتی که برای قیمت ها می شود منجر به مراجعه خانواده ها به مشهد می شود و حتی مزون داران مشهد که متوجه می شوند از شهرستان برای خرید و کرایه لباس عروس مراجعه کرده ایم هم قیمت ها را تعدیل می کنند و هم  فرصت خوبی برای پس فرستادن آن چه کرایه می شود می دهند که در مزون های بجنورد نیست.

انتخاب آزادانه

وی می گوید: در عین حال انتخاب لباس عروس و هزینه های آن چیزی نیست که تحمیلی باشد و به انتخاب خود عروس و خانواده ها بستگی دارد و به قول یکی از مزون دارن هر چی بیشتر پول بدهیم همانقدر هم آش می خوریم و البته نباید فراموش کرد که تا زمانی که تجملات و چشم و هم چشمی باشد لباس های عروس  حتی به قیمت 100 میلیون تومان نیز به کرایه می رود.

در این بین صحبت هایی که مدیر یکی از مزون ها دارد نیز شنیدنی است.

وی که مایل به ذکر نام خود در این گزارش نیست می گوید: نرخنامه ما همیشه در معرض دید است و بر اساس آن کار می کنیم و حتی یک ریال نیز بیشتر از نرخ مصوب دریافت نمی کنیم.

وی با بیان این که نظارت و رصد مزون ها در سال جاری افزایش یافته است خاطرنشان می کند: این روزها مصرف کنندگان نیز به حقوق خود واقفند و اگر کمترین اجحافی یا ریالی بیش و کم از آن ها دریافت شود اعتراض و شکایت می کنند و اتحادیه نیز به شکایات رسیدگی می کند.  

وی با بیان این که کرایه لباس عروس به صرفه تر از خرید آن است افزود: کرایه لباس نو که تن خور نشده باشد 60درصد قیمت اصلی لباس است و پس از آن در کرایه های بعدی مبلغ کمتر می شود اما در حال حاضر با توجه به گرانی پارچه کیفیت کنونی لباس ها کم شده است و بعد از سه بار پوشیدن قابل استفاده نیست.

وی به این موضوع نیز اشاره می کند که مزون ها باید در فضایی بزرگ تر از بقیه فروشگاه های لباس راه اندازی شوند می گوید: با توجه به همین امر کرایه مزون ها نیز بیشتر است و از دیگر سو حداقل دو کارگر نیز باید برای کارهای جانبی و کمک به پوشیدن لباس عروس به کار گرفته شوند که همین امر نیز موجب افزایش هرینه ها می شود اما درآمد ما مانند دیگر شاغلان در بازار و  هزینه های ما چندین برابر آن هاست.

او می گوید: قراردادی که برای کرایه لباس عروس منعقد می شود حاوی نکاتی است باید در بازگرداندن لباس رعایت شود اما با این وجود بارها این قرارداد ها رعایت نشده و ما نیز نتوانسته ایم غرامت خراب شدن و تاخیر در بازگشت لباس ها را دریافت کنیم و البته بیشتر به نفع مشتری است تا فروشنده.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم آرایشی، بهداشتی و خرازان در مورد گلایه های مردم از قیمت بالای فروش و کرایه لباس عروس می گوید: مزون های خرید و کرایه لباس عروس نرخنامه مصوب دارند و قیمت ها پس از آنالیز قیمت به سازمان صمت و معاونت حمایت از حقوق مصرف کننده می رود و با تایید انها ابلاغ می‌شود.  

سیدرضا حسینی با بیان این که بهای کرایه لباس عروس براساس نرخنامه های مصوب تعیین می شود می گوید: تنپوش اول و دو و سوم هر کدام یک قیمت دارد و کرایه سفره و تاج عروس نیز براساس نرخنامه است.

وی با بیان این که نرخنامه مزون ها از سال 85 به روز نشده بود افزود: سال گذشته این نرخنامه به روز شد و متن و محتوای قراردادها نیز با استفاده از مشاور حقوقی و کارشناسان تنظیم و قانون مند و مزون ها ملزم به رعایت آن شدند.

حسینی با بیان این که فرمت جدید هم به نفع مزون داران و هم مشتریان مزون هاست می گوید: قرار داد و فاکتوری که باید داده شود دو برگی چاپ شده و یک برگ آن به مشتری و برگ دیگر در دست مزون دار باقی می ماند و با این قرار دادهای جدید رسیدگی به شکایت ها راحت تر شده است.

وی با بیان این که 17 مزون در بجنورد فعال است می گوید: از این تعداد 14 مزون متعهد شده اند تا لباس و سفره رایگان در اختیار افراد نیازمند و افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند  قرار دهند و حتی برخی دو دست لباس و سفره در اختیار نیازمندان قرار می دهند تا در تورم کنونی گامی در جهت تامین رضای خدا و شاد کردن دل نیازمندان بردارند.

خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد که 44درصد آنها در روستاها زندگی می کنند.

این استان از جمله استانهایی است که نرخ تورم در آن از میانگین کشور بیشتر  و سرانه در آمد مردم آن در رتبه آخر است.

سال گذشته 6 هزار و 205 مورد ازدواج  در استان ثبت شده که نرخ خام ازدواج 9 در هزار بوده است.

خراسان شمالی در شاخص ازدواج رتبه نخست کشور را  نسبت به جمعیت دارد.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/458411/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وزش باد و گردوخاک در خراسان رضوی پدیده غالب است

20 درصد از مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

پیر پروژه‌هایی که داد نمایندگان مجلس را هم درآورد

23 مورد مثبت ابتلا به کرونا شناسایی شدند/ فوت یک بیمار کرونایی

رکورد مصرف برق در خراسان جنوبی شکسته شد

هنرنمایی ورزشکاران خراسان‌جنوبی در مسابقات قهرمانی کشور

رفیق راز نگهدارت در فضای مجازی را بشناس

راز قتل زوج سالخورده کرجی فاش شد

قتل هولناک پرستار جوان با 25 ضربه چاقو

شیر تولیدی در خراسان شمالی عاری از آفلاتوکسین

درخواست بسیج دانشجویی از معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی / زمان انتخاب واحد به زمانی غیر از ایام زیارت اربعین تغییر کند

راز قتل هولناک زن و شوهر مسن فاش شد

207 هکتار به فضای سبز مشهد افزوده شده است

برای اولین بار در سطح پالایشگاه های گاز کشور؛ پروژه تغییر عملکرد FV -720 به PV - 720 در واحد 700 پالایشگاه گاز سرخون وقشم

تیم فوتسال چیپس مشهد هفت بازیکن جدید به خدمت گرفت

کادر درمان پیشگام دریافت کارت اهدای عضو در مشهد

تکذیب گرانی نان این‌بار از زبان رئیس جمهور

استاندار: زنگ مبارزه با جنگل‌خواری در مازندران به صدا درآمده است

کاهش دمای هوا در خراسان رضوی

سخنگوی شورای شهر مشهد:نگاه شورای این شهر تعدیل نیروی انسانی نیست

هوشمند‌سازی 45 واحد نانوایی در رشتخوار/ هدف اجرای طرح هوشمند سازی نان جلوگیری از قاچاق آرد و افزایش کیفیت نان است

کورسوی اقتصاد صنایع دستی سبزوار در حال خاموشی است/ هنرمندان صنایع دستی نیازمند حمایت هستند

تولید باتری خودروی برقی با قابلیت طی هزار کیلومتر با یک بار شارژ

هر روستای شهرستان کوهسرخ می‌تواند یک جاذبه گردشگری باشد

خراسان رضوی رتبه نخست نصب شتابنگار در کشور را دارد

اختلال در برخی خطوط مخابراتی مشهد

معاون دادستان مشهد: به فرمانداری نامه داده ایم که ارائه خدمات به افراد بدحجاب در اداره ها و بانک ها ممنوع شود

104 شتابنگار در خراسان رضوی فعال است

شهرداری مشهد در مدیریت و تربیت نیروی انسانی توانمند نبوده است

شهرداری مشهد به شرکتهای دانش‌بنیان مجوز رایگان می‌دهد

در چهل‌و‌پنجمین جلسه علنی شورای شهر مشهد مقدس چه گذشت؟

آمار جدید کمک های سپاه به مردم زلزله زده هرمزگان/ دستور سردار سلامی برای کمک به مردم اهل سنت

اجرای طرح نشاط معنوی در 69 بقعه خراسان رضوی

علم‌الهدی: آمریکا تمام تلاش خود را بر این متمرکز کرده که دینداری را از جوانان ما بگیرد

آینده آب مشهد به فاضلاب گره خورده است

آیت الله علم‌الهدی: مشهد هدف اصلی توطئه‌های فرهنگی دشمن است

مشکل بسته بودن ورودی ایستگاه مترو به بوستان گفتگو رفع می‌شود/ نمایشگاه فرصتی همگانی برای آشنایی با توانمندی‌های شهرداری تهران

بیماران تنفسی در منزل بمانند/ استفاده از ماسک فراموش نشود

برگزاری دوازدهمین نشست ادبی «حریر» در خانه شعر ‌و ادبیات

جابه‌جایی بیش از 400 هزار مسافر در ناوگان حمل‌ونقلی خراسان جنوبی

کشف احتکار قند و شکر در خراسان جنوبی

احداث آرامستان از نیازهای شهر بیرجند

قتل پرستار مشهدی با 25 ضربه قمه در خیابان

گرگاس در کمین شهروندان طرقبه

سفر شوم 2 پسر از جنوب ایران به مشهد

تاکید فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) بر توسعه سرمایه‌گذاری‌ها ‌در خراسان جنوبی

◄ اجرای طرح کنترل تاخیر در مبدا و حین سفر ناوگان اتوبوس در خراسان جنوبی

الزام تمامی ادارات به ثبت اموال در سامانه سادا/ افزایش 4 برابری طرح‌های مصوب اشتغال و کارآفرینی در خراسان جنوبی

◄ جابجایی 445 هزار مسافر در ناوگان حمل و نقل مسافری خراسان جنوبی

رکورد مصرف 20 ساله برق در خراسان جنوبی شکسته شد