پیام خراسان

آخرين مطالب

تحقق وعده دولت با تخصیص 500 میلیارد تومان به آبرسانی خراسان‌شمالی اقتصادي

تحقق وعده دولت با تخصیص 500 میلیارد تومان به آبرسانی خراسان‌شمالی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- این روزها مقابله با پدیده شوم خشکسالی دغدغه بسیاری از کاشناسان، نهادهای مدنی و دولتمردان شده است به گونه‌ای که دولت سیزدهم در همین زمینه طرح‌های علمی و کارشناسی شده بسیاری را در کشور مطرح و وارد فاز اجرا کرده است.

خراسان شمالی نیز که بختک خشکسالی 85 درصد عرصه‌های آن را فرا گرفته از نگاه عدالت محور دولت دور نمانده است و در یکسال اخیر بزرگترین طرح آبرسانی شمالشرق کشور را در دستور کار قرار داد و مصمم است تا با اجرای آن این خطه را از خشکسالی نجات دهد.

نگاهی به موقعیت خشکسالی این خطه اهمیت اجرا طرح را به خوبی نشان می دهد، شمار قابل توجهی از روستاییان استان با تانکر و به صورت سیار آبرسانی می شوند و البته وضعیت منابع آبی در شهرها هم چندان مناسب نیست و برخی از شهرها با مشکل تنش آبی روبه رو هستند.

همچنین اکنون آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان در سه شهر خراسان شمالی از آب سدها یعنی آب سطحی تامین می شود اما کاهش بارندگی و کاهش آبدهی رودها سبب شده تا میزان ذخیره در این دریاچه ها هم مناسب نباشد.

تمامی این موارد بیانگر اهمیت اجرای این پروژه عظیم آبرسانی است و اختصاص بودجه هزار و 500 میلیارد تومانی از محل سفر رییس جمهور به استان، آن را به بزرگترین طرح آبرسانی کشور تبدیل کرده است.

تحقق وعده دولت با تخصیص 500 میلیارد تومان به آبرسانی خراسان‌شمالی

اهمیت طرح

خراسان شمالی دارای هشت شهرستان، 22 شهر و بیش از 850 روستای دارای سکنه است و براساس آمار آخرین سرشماری استان 44 درصد از جمعیت این خطه در روستاها ساکن هستند که طی سال های اخیر مردم شهرها و روستاهای استان با نبود و کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند و بنا به اعلام شرکت آب و فاضلاب 11 شهر و 238 روستا دارای تنش آبی هستند و به 93 روستا نیز با تانکر آب رسانی می شود.

با توجه به شرایط بحرانی استان نیاز به تامین آب پایدار بیش از همیشه احساس می شد که این مهم یکی از مطالبات مردم استان از رییس جمهور در بیست و ششمین سفر ایشان به خراسان شمالی بود و در سفر هیات دولت به این استان مطالعات اولیه طرح انتقال آب منطقه سرانی که جزو پروژه های شاخص و مهم استان است در اولویت قرار گرفت و و وزارت نیرو نامه ای را برای تخصیص 15 هزار میلیارد ریال به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده تا این اعتبار به این طرح اختصاص یابد.

بر این اساس مطالعه اولیه طرح انتقال آب منطقه سرانی شمال شهرستان شیروان به مناطق کم آب انجام شد و در دستور کار قرار گرفت.

اجرای این پروژه دشت ممنوعه شیروان و بسیاری از روستاهای فاروج، گرمه و جاجرم و اسفراین که سال ها به خاطر خشکسالی های پی در پی و کاهش بارندگی ها با بحران آب دست و پنجه نرم می کنند، سیراب می شوند.

روستای سرانی در فاصله‌ی 79 کیلومتری شمال شیروان قرار دارد که دره‌ای پرآب و درخت را شامل می شود و منطقه گلیل و سرانی شیروان با مساحت 18 هزار هکتار در سال 1350 حفاظت شده اعلام شد.

بررسی ها نشان می دهد که استصحال آب زیرزمینی با حفر چاه در منطقه سرانی و انتقال آن به مناطق کم آب مشکل بی آبی این خطه از شمالشرق کشور را برطرف می کند.

در مجموع هزار و 500 میلیارد تومان ریال برای این طرح اعتبار مصوب شده است که امسال پنج هزار میلیارد ریال آن تخصیص یافت و حفر 18 حلقه چاه و خط انتقال 250 کیلومتر شبکه آب در دستور کار قرار گرفت.

با اجرای این طرح سالانه 40 میلیون مترمکعب آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان در برخی از شهرستان های استان از این منابع زیرزمینی تامین می شود.

تحقق وعده دولت با تخصیص 500 میلیارد تومان به آبرسانی خراسان‌شمالی

کلنگ اجرای طرح در سفر رییس جمهور

کلنگ این طرح عظیم در سفر دوم تیرماه رییس جمهور به خراسان شمالی زده شد و وزیر نیرو که در این سفر رییس جمهور را همراهی می‌کرد از طرح های آب و برق شهرستان فاروج و شیروان بازدید کرد.

علی اکبر محرابیان به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور بعد از بازدید از طرح‌های آب شیروان دستور رسیدگی ین طرح داد و هزار و 500 میلیارد تومان را برای آن مصوب کرد.

اختصاص این حجم از اعتبارات سفر رییس جمهور به پروژه انتقال آب منطقه سرانی به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی شمالشرق کشور، نویدبخش تحولات قابل توجهی برای خروج خراسان شمالی از بن بست بی‌آبی است.

این طرح بالاترین حجم تخصیص اعتبار آب در کشور است و برداشت 40 میلیون مترمکعب آب از چاه های عمیق بی‌سابقه است و اجرای این پروژه عظیم شمالشرق کشور را از بی‌آبی نجات می دهد.

تحقق وعده دولت با تخصیص 500 میلیارد تومان به آبرسانی خراسان‌شمالی

تحقق وعده در کمتر از پنج ماه

اگرچه آب به عنوان مساله ای حیاتی همواره دغدغه مردم این خطه را تشکیل می داد و سال هاست این مطالبه آنان بی‌جواب مانده بود و این موضوع در سفر رییس جمهور به خراسان شمالی نیز محور اصلی مطالبات مردمی را تشکیل می‌داد و در نهایت این درخواست مردمی از دید دولتمردان خارج نشد و با تدابیر لازم بودجه ویژه‌ای را برای این طرح عظیم مصوب کردند.

تفاوت این طرح را با دیگر پروژه ها در سرعت اجرای آن می توان یافت چرا که این پروژه عظیم در تیرماه مصوب شد و تا پایان امسال نیز با حفر 18 حلقه چاه، فاز ابتدایی آن به بهره‌برداری می‌رسد.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در این‌باره می گوید: 16.5 میلیون مترمکعب حق برداشت آب های مرزی مناطق سرانی شیروان بود که توجیه اقتصادی نداشت و با پیگیری های زیاد مجوز برداشت به 40 میلیون مترمکعب افزایش یافت.

علی جدی می افزاید: این طرح بالاترین حجم تخصیص اعتبار آب است و برداشت 40 میلیون مترمکعب آب از چاه های عمیق در کشور بی سابقه است و بر این اساس قرارگاهی به عنوان پیمانکار مشخص شد و کار خود را برای فعالیت در این طرح به زودی اجرا می‌کند و در این زمینه قول داد انتقال آب به شهرستان های شیروان، فاروج و 140 روستای محدوده در مدت 2 سال انجام شود.

وی می گوید: سهمیه شهرستان های شیروان و فاروج از این طرح 18 میلیون مترمکعب است و با اجرای این پروژه دشت ممنوعه شیروان سیراب و سطح چاه های آب بالا می آید و کشاورزی رونق می گیرد.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی می گوید: مطالعه اولیه طرح انتقال آب منطقه سرانی به مناطق کم آب خراسان شمالی انجام شده است و در قالب این طرح باید 17 حلقه چاه حفر شود و این طرح به صورت ویژه پیگیری و اهمیت آن برای نهاد ریاست جمهوری تبیین شد از این رو این طرح با همدلی و هم افزایی مسوولان پیگیری و در سفر هیات دولت به استان به تصویب رسید.

وی می افزاید: در مرحله اول پنج هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این پروژه تخصیص یافت و امید می رود حفر چاه ها امسال انجام و خط انتقال با اخذ پیمانکار اجرایی شود.

جدی با بیان اینکه طول خط انتقال این طرح 250 کیلومتر برآورد شده است می گوید: سالانه 40 میلیون مترمکعب آب آشامیدن مورد نیاز شهروندان در برخی از شهرستان های استان از این منابع زیرزمینی تامین می شود.

12 هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار در سفر رییس جمهور به خراسان شمالی مصوب شد.

استان خراسان شمالی با معیت یک میلیون نفری از لحاظ جغرافیایی در منطقه معتدل کوهستانی واقع است که میانگین باران سالانه آن حدود 240 میلمتر می رسد و حدود 344 هزار هکتار اراضی زیر کشت باغی و زراعی دارد با تولید افزون بر یک میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی است و 82 هزار نفر بهره برداری بخش کشاورزی این استان محسوب می شوند.

تغییر اقلیم و برداشت آب از سفره‌ها و آبخوان‌های زیرزمینی باعث شده است که هشت دشت از مجموع 11 دشت استان در وضعیت نامناسبی از نظر ذخائر آبی قرار گیرد و به همین دلیل هرگونه توسعه بهره‌برداری و برداشت جدید در آنها به منظور تعادل بخشی به منابع آبی ممنوع شده است.

خشکسالی خراسان شمالی نه تنها باعث ایجاد تنش آبی در حدود 300 روستا و چند شهر ایجاد کرد که حدود 15 تا 20 درصد از حجم آبدهی قنات ها را نیز کاهش داد به طوری که نیمی از مزارع کشاورزی این خطه شمال کشور را نیز خشکاند و هشت دشت از 11 دشت این استان نیز در زمره دشت های بحرانی قرار گرفتند و با تداوم این روند احتمال قطعی آب نیز در کنار خاموشی برق در استان به عنوان راهکار دم دستی تکرار خواهد شد

این استان 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد که به نوعی کشاورزی و دامپروری از پیشران های اقتصادی محسوب می شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/479215/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جلسه داوری مربوط به فراخوان طرح های پیشنهادی سمن ها و تشکل‌های جوانان خراسان جنوبی

استاندار از تحویل بسته‌ای مکتوب و جامع از ظرفیت‌های خراسان جنوبی به سفیر قرقیزستان خبر داد

شناسایی 89 حلقه چاه غیرمجاز در تفت

کشف سه تن کود شیمیایی قاچاق در فاروج

ایمن‌سازی جاده نیزار قم

تولید 14 هزار تن شلغم در خراسان جنوبی

اعلام برنامه‌های یکصدو یکمین سالگرد شهادت میرزا کوچک‌خان

اعلام برنامه‌های یکصدویکمین سالگرد شهادت میرزا کوچک‌خان

برنامه عوض شد؛ استقلال به‌دنبال حریف تدارکاتی

«دستورالعمل شماره 52 روابط کار» ابلاغ شد

چتر حمایتی قانون برای کارگران ساختمانی/کارگران بیمه می شوند

دومین رزمایش جهادگران فاطمی در مناطق عشایری خراسان‌شمالی آغاز شد

رزمایش بزرگ جهاد دامپزشکی در خراسان شمالی آغاز شد

مانور بزرگ برف‌روبی در منطقه ٢٠ برگزار شد

آتش سوزی جنگل‌های منطقه سنگده ساری با سوختن حدود 2 هکتار مهار شد

فیلم/ سردار سلامی: کشور در معرض جنگ جهانی عظیم است

چهار هزار کیلوگرم زعفران در بورس کالا مستقر در تربت‌حیدریه معامله شد

بانوان هندبال ایران برای بار دوم جهانی شدند

6800 نفر - شب بی خانمان در گرمخانه های شهرداری مشهد اسکان یافتند

255 تن کنجد در داورزن خراسان رضوی تولید شد

بهسازی پیاده‌روهای غرب تهران برای اولین بار

باربری در تهران و اتوبار تهران بارسنتر برترین خدمات حمل بار و اثاثیه

2 هکتار از جنگل پاچی سنگده ساری سوخت

محورهای جشنواره هنرهای شهری مشهد چیست؟

جشنواره چلچراغ رضوی سبزوار کشوری شد

آخرین قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ در میادین میوه و تره‌بار

وزش باد عملیات اطفای حریق جنگل عباس‌آباد مازندران را دشوار کرد

نخستین میدان تیر تاکنیکال نیروی زمینی ارتش در تربت حیدریه افتتاح شد

برگزاری بیش از 100 عنوان برنامه همزمان با هفته بسیج در خلیل آباد / جوانان باید برای تحقق جنبه های مردم سالاری دینی نقش آفرینی کنند

برخی اشکال پروتئین ها بیانگر ابتلا به بیماری پارکینسون است

تجمع کارگران قزوین صنفی است

خراسان شمالی، میزبان مسابقات بسکتبال سه در سه جوانان کشور

اختصاص 70 میلیارد تومان اعتبار به طرح راهسازی بجنورد-جنگل گلستان

واژگونی خودروی پژو پارس با یک فوتی در شیروان

دستورالعمل طراحی توده ساختمان‌های مسکونی منجر به ارتقاء سیمای شهری می‌شود

تمامی مباحث مربوط به محیط زیست پایتخت شناسایی و شاخص‌گذاری شوند

ورود اتوبوس‌های وارداتی؛ معطل دستورالعمل وزارت صمت/ هزینه 500 اتوبوس را پرداخت کردیم؛ مقصر تاخیر تولیدکننده است

اجرای بیش از 50 عنوان برنامه به مناسبت هفته بسیج در منطقه 16

بیشترین ایراد خودروها برای اخذ معاینه فنی چیست؟

متهم با 70 فقره سرقت در نیشابور دستگیر شد

آلومینیوم ایران فاتح رقابت های وزنه برداری کارگران استان مرکزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: توطئه و جوسازی برخی رسانه ها با جهاد تبیین خنثی می شود

قاضی عسکر: بهترین مکان برای پیوند دین و علم مراکز علمی و حوزه‌های علمیه هستند

ضرورت حضور خیران سلامت برای راه‌اندازی رشته پزشکی در دانشگاه آزاد بجنورد

قاضی‌پور: کسی که با رای کم به مجلس می‌آید، نماینده مردم نیست

گیاه آناناس برای نخستین بار در استان مرکزی کشت شد

سرلشکر سلامی: دشمنان ایران در توهم به سر می‌برند

افزایش 28 درصدی تردد از پایانه مرزی لطف آباد

سردار سلامی: دشمنان ما به دنبال تفرقه اندازی و برادرکشی در ایران هستند

سردار سلامی: روح وحدت در سیستان و بلوچستان جاریست