پیام خراسان

آخرين مطالب

لغو پروازها در فرودگاه‌ بیرجند؛ از علل تا راهکارها مقالات

لغو پروازها در فرودگاه‌ بیرجند؛ از علل تا راهکارها
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- فرودگاه بیرجند در حالی نام بین‌المللی را یدک می‌کشد که مقصد پروازهای آن طی سالیان گذشته شهرهای تهران و مشهد بوده البته اخیرا پرواز به نجف هم اضافه شده که محدود است.

این در حالی است که خراسان جنوبی با 6 استان کشور همجوار است و به دلیل نداشتن راه‌آهن در مرکز استان، تردد زمینی بیشترین سهم جابه‌جایی مسافر در این استان را دارد.

خراسان جنوبی در 2 شهر بیرجند و طبس فرودگاه فعال دارد اما سال‌هاست مساله کمبود و لغو پروازها در این استان مطرح بوده و هرچند مسوولان برای برقراری پرواز از سوی شرکت‌های هواپیمایی پیگیری و مذاکره کرده‌اند اما این مساله به طور کامل حل نشده است.

با وجود آنکه مسئولان فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند اذعان دارند زیرساخت‌هایی خوبی برای پروازهای متعدد در این فرودگاه فراهم شده همواره شاهد بی‌نظمی پروازها هستیم به طوری که در آستانه نوروز و سفر گردشگران به استان نیز برخی پروازهای روزهای پایانی سال لغو شده است.

صرفه اقتصادی مهمترین عامل در انجام سفرهای هوایی است

به گفته مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌ جنوبی وظیفه فرودگاه، تامین زیرساخت‌ها برای آوردن پروازهای شرکت‌های هواپیمایی به استان است لذا ماندگاری پرواز به شرکت هواپیمایی و میزان تقاضا از سوی مسافران بستگی دارد به نوعی صرفه اقتصادی پرواز مهمترین عامل در انجام سفرهای هوایی است.

عظیم طهماسبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امکانات کمک ناوبری در فرودگاه بیرجند کامل بوده و همتراز با بسیاری از فرودگاه‌های بنام کشور است، سامانه‌های کمک ناوبری در این فرودگاه به‌روز بوده و همه امکانات فرودگاهی برای پذیرش پروازها فراهم است.

وی عنوان کرد: در زمینه توسعه فیزیکی فرودگاه‌های استان با افزایش چهار هزار و 150 متر مربع به ظرفیت ترمینال فعلی، فضای استاندارد در اختیار مسافران قرار گرفته است لذا با این توسعه فیزیکی تا حدود 15 سال آینده مشکلی در پذیرش مسافران نخواهیم داشت.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌ جنوبی گفت: پروژه توسعه ترمینال فرودگاه هم به اتمام رسیده است و سال آینده با برگزاری مناقصه محوطه جلوی آن و بهسازی ترمینال قدیم، این مجموعه نیز به‌روز رسانی و ترمینال قدیم وارد فاز بهسازی می‌شود.

وی اضافه کرد: توسعه هر استان 100 درصد به پروازها بستگی دارد و تأثیر بسزایی در جذب سرمایه‌گذار و رونق گردشگری دارد.

طهماسبی با اشاره به تعداد پروازهای فرودگاه بیرجند گفت: در هفته 15 پرواز که شامل 30 پرواز رفت و برگشت است از مرکز استان انجام می‌شود و سه شرکت هواپیمایی ایران ایر، ماهان و پارس ایر متعهد این پروازها هستند.

وی بیان کرد: 2 پرواز مربوط به مشهد، 2 پرواز مربوط به نجف و 26 پرواز به مقصد تهران است زیرا بیشترین تقاضا را در این مسیر داریم.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی با این وجود از ابطال 162 پرواز در برنامه زمستانی شرکت‌های هواپیمایی خبر داد و گفت: شرکت ماهان 51 پرواز، پارس ایر 25 پرواز و ایران ایر 86 پرواز خود را در سال جاری باطل اعلام کرده است.

وی افزود: علت اصلی ابطال این پروازها کمبود ناوگان هوایی از سوی شرکت‌های هواپیمایی اعلام شده و برنامه پروازی تا هشتم فروردین سال آینده همین برنامه زمستانی بوده است که باطلی‌های شرکت‌ها را پس از اعلام توسط مسئولان آنها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

طهماسبی با اشاره به اهمیت پرواز در نوروز گفت: در برنامه نوروز 1401 که از 25 اسفند 1400 تا 15 فروردین امسال بود تعداد 40 پرواز انجام شد و سه هزار و 496 مسافر جابه‌جا شدند.

وی درباره نیاز به افزایش پروازهای فرودگاه بیرجند گفت: در حال حاضر تمامی روزهای هفته به تهران پرواز داریم و در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه یک پرواز به پایتخت داریم که در تلاش هستیم در برنامه تابستانه پروازهای روزهای یادشده را نیز مثل دیگر روزهای هفته به 2 پرواز افزایش دهیم.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی بیان کرد: هفته‌های آینده 30 پرواز رفت و برگشت از فرودگاه بین‌المللی بیرجند برقرار است به جز ایران ایر که پروازهای پنجشنبه و شنبه خود را به دلیل کمبود ناوگان لغو کرده و پارس ایر نیز به صورت مقطعی لغو داشته اما لغو پرواز دیگر فعلا نداریم.

با وجود اینکه درخصوص پروازهای استان نگاه‌ها متوجه شرکت‌های هواپیمایی است اما رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان خراسان جنوبی و یکی از نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی نظری متفاوت دارد و معتقد است که حل مشکلات پروازی در استان نیازمند تقویت بخش خصوصی و حمایت از شرکت های هواپیمایی است که در سطح کلان باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.

محمد بهمنش با تاکید بر اینکه حمایت از سرمایه‌گذار نیازمند همدلی و وفاق در استان است به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر وضعیت پروازی در مرکز استان نسبت به سایر مراکز استان‌ها پایین‌تر است.

وی افزود: فرودگاه‌های تهران و مشهد مشکل پرواز ندارند چون بیش از 90 درصد پروازهای آنها توسط بخش خصوصی برنامه‌ریزی می‌شود لذا در فرودگاه بیرجند هم چاره کار همین است تا از طریق پروازهای چارتری انگیزه بخش خصوصی افزایش یابد.

نماینده شرکت پارس ایر در فرودگاه بیرجند حل مشکلات پروازی در استان را نیازمند اقدام جدی و ریشه‌یابی اساسی دانست و گفت: حمایت از بخش خصوصی در زمینه ورود ایرلاین‌های جدید می‌تواند کارساز باشد و با پروازهای چارتری می‌توان بخشی از مشکلات فعلی را حل کرد اما همه این اقدامات نیازمند ارایه تسهیلات دولتی است.

به گفته وی با 15 میلیارد تومان می‌توان پرواز دائمی سالانه به ظرفیت 130 نفر، چهار پرواز در هفته راه‌اندازی کرد که نیاز استان را برطرف کند.

تنها ایرلاین ثبت شده خراسان جنوبی بدون پرواز

بهمنش درباره موضوع لغو پروازهای شرکت هواپیمایی پارس ایر گفت: هوایپمایی پارس ایر از ابتدای سال 1401 ارایه خدمات پروازی را در فرودگاه بیرجند آغاز کرد که ابتدا با 2 پرواز و سپس به 18 پرواز رفت و برگشت در هفته افزایش یافت.

وی با بیان اینکه پارس ایر در ماه 72 پرواز از فرودگاه بیرجند انجام می‌دهد افزود: این تعداد پرواز نسبت به پروازهای ماهان و ایران ایر در فرودگاه بیرجند قابل توجه است یعنی در کنار 2 شرکت بزرگ هواپیمایی از جمله ماهان و ایران ایر پرواز انجام می‌دهد که از لحاظ ناوگان و بودجه قابل قیاس نیستند.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: دیده شده که برخی افراد از امتیازاتی که شرکت پارس ایر در استان گرفته، حرف به میان می‌آورند در صورتی که هیچ امتیاز، کمک و تسهیلاتی به این شرکت داده نشده و این شرکت هواپیمایی صرفا برای خدمت به مردم پروازهای خود را از فرودگاه بیرجند برنامه‌ریزی کرده است.

وی گفت: از ابتدای بهمن ماه سه پرواز پارس ایر لغو شده که 2 مورد به دلیل بدی آب و هوا و دیگری به دلیل نقص فنی بوده است.

بهمنش درخصوص قیمت پرواز شرکت پارس ایر عنوان کرد: قیمت بلیط این شرکت هواپیمایی متناسب با نوع ناوگان و خدماتی است که ارایه می‌دهد لذا در مقایسه با دیگر شرکت‌های هواپیمایی، قیمت متعادل‌تری دارد.

وی با بیان اینکه پارس ایر از فرودگاه بیرجند با ظرفیت 48 مسافر پرواز دارد افزود: هزینه این پرواز تقسیم بر 48 اما هزینه‌های ایران ایر تقسیم بر 100 می‌شود در حالی که هزینه‌های هواپیمای پارس ایر چهار برابر ایران ایر است.

نماینده شرکت پارس ایر در فرودگاه بیرجند گفت: سودی که این شرکت هواپیمایی از هر صندلی به‌ دست می‌آورد بسیار کمتر از سایر شرکت‌های هواپیمایی بوده در حالی که شرکت خصوصی است و از هیچ امتیاز و کمکی استفاده نکرده است.

وی که هواپیمایی کویر به عنوان تنها ایرلاین خراسان جنوبی را به ثبت رسانده است ادامه داد: در صورتی که دولت با ارایه تسهیلات از این ایرلاین حمایت کند به صورت دائمی با پایین‌ترین قیمت بلیط پروازهای روزانه و منظم در استان انجام خواهد شد.

بیش از 80 درصد پروازهای خراسان جنوبی اداری است

بهمنش گفت: در حال حاضر این شرکت هواپیمایی غیر از پنجشنبه برای بقیه روزها از فرودگاه بیرجند پرواز دارد و معمولا اگر تعطیل نباشد ظرفیت پرواز تکمیل می‌شود.

وی عنوان کرد: یکی از دلایلی که روزهای تعطیل رسمی پرواز لغو می‌شود به خاطر نبود یا کمبود مسافر است زیرا از یک سمت پرواز تکمیل می‌شود اما از سمت برگشت با 10 یا 12 نفر هواپیما بر می‌گردد.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان خراسان جنوبی افزود: دلیلش این بوده که بیش از 80 درصد پروازهای خراسان جنوبی اداری است یا موضوع معالجه بوده لذا روزهای تعطیل با کمبود و نبود مسافر مواجه هستیم.

وی گفت: در نوروز نیز همین طور است لذا شرکت خصوصی در صورت نبود مسافر در هر پرواز بیش از 100 میلیون تومان باید ضرر متحمل شود و از قبل برای روزهایی که مسافر نیست یا کم است برنامه‌ریزی انجام شده و پروازی تعریفی نمی‌شود.

بهمنش افزود: برای همین موضوع در تعطیلات نوروز پرواز برنامه‌ریزی نمی‌شود چون طبق آمارها شرکت هواپیمایی دچار ضرر می‌شود، افرادی که ادعا دارند گردشگران به خاطر نبود پرواز به استان سفر نمی‌کنند همین الان درخواست دهند و هزینه آن را تضمین کنند بلافاصله پرواز برنامه‌ریزی می‌شود.

وی گفت: آخرین پرواز شرکت پارس ایر در فرودگاه بیرجند 28 اسفند است و تا 13 فروردین پروازی برنامه‌ریزی نشده لذا به معنای لغو نیست در روزهای باقیمانده سال هم 2 روز پرواز نداریم که علت آن کمبود ناوگان است.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/518481/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لرستان جزو استان‌های پیشتاز در اجرای طرح آبیاری تحت فشار

مراجعه 123 هزار نفر به پایگاه‌های اورژانس در آذربایجان‌شرقی

دست کلاهبردار 6 میلیاردی رو شد

هوای سرد استان همدان را دربر می‌گیرد

مطالبه اصلی مردم دین دار برخورد جدی با عاملان ترویج بی حجابی است

برخی روستاهای اهر از برنامه‌های صدا و سیما محروم هستند

مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه خراسان جنوبی انتخاب شد

افزایش 10 هزار نفری اسکان نوروزی در مدارس خراسان جنوبی

نوروز را در سیاه چادر تجربه کنید

معاینه پزشکی بیش از هزار متقاضی اعزام به حج در خراسان جنوبی

استاندار خراسان شمالی: بهره مندی از ظرفیت های قوی حوزه صنعت ، معدن و گردشگری در سال جدید

پلمب 8 واحد صنفی متخلف در مانه و سملقان و اسفراین

انجام بیش از 2 هزار عملیات امدادی توسط اورژانس خراسان شمالی

برگزاری بیش از 11 هزار نفر ساعت کلاس آموزشی برای دامداران توسط دامپزشکی خراسان شمالی

بهارانه های همدلی در خراسان شمالی

2 طرح عمرانی در بخش رضویه مشهد به بهره برداری رسید

پلمب 4 واحد متخلف بهداشتی در جغتای

افزایش جابجایی بار و مسافر از راه‌ آهن شمال 2 در سال ١4٠١

هواشناسی خراسان رضوی در پی بارش‌های رگباری هشدار سطح زرد صادر کرد

سردار علایی از اعتراف فرد فرد متهمان ترور حجاریان سخن گفت

برای اولین بار در تاریخ ژیمناستیک ایران

تداوم خیزش گردوخاک در آذربایجان غربی تا هفته آینده

آزادی چهار زندانی جرایم غیرعمد در جلفا

بازدید 12 هزار و 730 مسافر نوروزی از جاذبه‌های «مروست»

توزیع 8 تُن خرمای مضافتی در خراسان رضوی

معاینه پزشکی 1120 نفر از متقاضیان اعزام به حج در خراسان جنوبی

آیین‌های فراموش شده خراسان جنوبی در ماه مبارک رمضان

قرارگاه ایده پردازی در ستاد کانون‌های مساجد خراسان جنوبی تشکیل شد

تشکیل مجمع خیران حرم ساز خراسان جنوبی

امامزاده زیدبن علی(ع) پذیرای خیل عظیم عاشقان و دلباختگان اهل بیت(ع)

بازدید شبانه سرپرست اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی از زیرساخت های ورزشی بخش سرداران شهرستان نهبندان

پیشکسوت پرسپولیس مدیرفنی اترک بجنورد شد

فراخوان حضور مردم در مراسم یوم الله 12 فروردین

شهرداری به دنبال کاهش بار ترافیکی در شرق تهران

افزایش 30 درصدی مصرف آب شرب لوله کشی در بردسکن

سیلاب در گناباد افزون بر 95 میلیارد ریال خسارت برجای گذاشت

هواشناسی خراسان رضوی هشدار زرد صادر کرد

هشدار هواشناسی در مورد بارش‌های رگباری و کاهش دما در خراسان رضوی

خلاء قانونی برای حمایت از تولید نداریم/ هم‌افزایی دولت و مجلس برای رفع مشکلات اقتصادی

معرفی 7 متخلف حوزه مواد غذایی به مراجع قضایی در تربت حیدریه

رفع مشکل آب شرب روستای پیربز خراسان شمالی

جابه‌جایی مواد مخدر در غالب مادر و دختر در بجنورد!

استقبال گردشگران از تورهای یک روزه طبس گردی

خبر خوش شهردار تهران درباره جهش ساخت‌وساز در مناطق جنوبی/ صنعت ساختمان در سال 1402 جان می‌گیرد؟

آغاز عملیات احداث مجموعه‌های ورزشی جدید در سال 1402

حمل پرچم حرم مقدس امام رضا«ع» در بوستان آب‌وآتش

کلنگ‌زنی کارخانه خودروسازی در شاهرود

به دنبال توسعه صنعت توریسم در شمال شرق پایتخت هستیم

میزبانی اراضی عباس آباد از گردشگران در نوروز 1402

تخریب 18 پلاک قرمز در دره‌ فرحزاد