پیام خراسان

آخرين مطالب

رشد اقتصادی، ثمره هشت سال تدبیر در توسعه سبزوار اقتصادي

رشد اقتصادی، ثمره هشت سال تدبیر در توسعه سبزوار
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - سبزوار- طرحهای بزرگی در شهرستان سبزوار طی هشت سال دولت تدبیر و امید به ثمر رسیده که موجب جهش تولید و رشد اقتصادی علاوه بر ایجاد زیرساختها در نواحی و شهرکهای صنعتی این شهرستان شده است.

صدور 912 فقره جواز تاسیس و پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری 81 هزار و 596 میلیارد ریال طی هشت سال گذشته در شهرستان سبزوار و افتتاح طرحهای بزرگ صنعتی در این منطقه با وجود تحریم و تنگناهای اقتصادی از جمله این تلاشها به شمار می‌رود.
علاوه بر بهره برداری از طرحهای شاخص صنعتی، احداث و توسعه شهرک صنعتی شماره 2 سبزوار، صدور مجوز آغاز عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی سبزوار، استقرار اداره گمرگ، دفتر نمایندگی نظام مهندسی معدن و نمایندگی استاندارد در این شهرستان برخی از اقدامات دولت در راستای توسعه شاخص های صنعتی این منطقه بوده است.
167 واحد جدید صنعتی در سبزوار فعال شد
واحدهای صنعتی یکی از پیشران‌های حرکت کشور به سوی رونق اقتصادی است. بخشی که در دولت تدبیر و امید سعی شد با برنامه‌ریزی‌های همه‌ جانبه از یک‌سو و تعامل با سایر بخش‌های تولیدی و همراهی بخش خصوصی از سوی دیگر تاثیرگذاری آن در روند اقتصادی افزایش یابد.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار با اشاره به دستاورد تلاش های هشت سال گذشته در حوزه صنعت این شهرستان گفت: در این مدت 167 واحد صنعتی در سبزوار فعال شده است.
علی امیدبخش افزود: برای راه‌اندازی این واحدهای تولیدی در بخش‌های مختلف صنایع، قطعات فلزی، خودرو، چوب و صنایع غذایی افزون بر سه هزار و 384 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.
وی ادامه داد: با بهره برداری از این واحدهای صنعتی علاوه بر توسعه صنعتی شهرستان سبزوار 2 هزار و 336 فرصت شغلی مستقیم نیز ایجاد شده است.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار گفت: همچنین در هشت سال گذشته 745 جواز تاسیس و توسعه صنعتی با پیش بینی سرمایه‌گذاری 78 هزار و 212 میلیارد ریال در این شهرستان صادر شده است.
وی افزود: اقبال به سرمایه گذاری در حوزه صنعت سبزوار در شرایطی رخ داده که این شهرستان در دهه های گذشته بیشتر به شهر تجاری و بازرگانی معروف بود و در حوزه صنعت پیشرفت محسوسی نداشت.
امیدبخش ادامه داد: همچنین در راستای حمایت از سرمایه گذاران و معرفی ظرفیت‌های قابل توجه حوزه صنعت، دفتر سرمایه گذاری در این شهرستان فعال شده که تمایل افراد صاحب سرمایه را به فعالیت در بخش صنعت سبزوار افزایش داده است.
وی گفت: بهره برداری از طرحهای بزرگ صنعتی شامل داروسازی طاها، بتن‌های سبک، بوستان الیاف پارت، آهک هیدراته سبزوار و احداث کارخانه فروسیلیکومنگنز با سرمایه گذاری یک شرکت چینی برخی از طرحهای شاخص صنعتی به ثمر نشسته طی سالهای اخیر است.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار افزود: همچنین با هدف ارتقای زیرساخت ها در نواحی و شهرک های صنعتی سبزوار توسعه تاسیسات فنی، زیربنایی، آسفالت معابر، تامین روشنایی، اجرای خطوط انتقال گاز، حفر چاه و اجرای شبکه انتقال آب اجرا شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر آن شمار پروانه‌های بهره‌برداری معادن این شهرستان در هشت سال گذشته نسبت به سالهای قبل از آن 2 برابر شده است.
امیدبخش گفت: ابتدای سال 93 کمتر از 90 معدن در شهرستانهای غرب خراسان رضوی فعال بود که این تعداد طی هشت سال دولت تدبیر و امید به 165 معدن افزایش یافته است.
وی افزود: پروانه‌های صادر شده این معادن در زمینه بهره‌برداری و استخراج انواع کانی‌های معدنی، کرومیت، منگنز، سنگ آهک و سنگ های ساختمانی است.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار ادامه داد: همچنین به منظور جلوگیری از خام فروشی و گسترش فعالیت بخش معادن و صنایع معدنی چند واحد فرآوری شامل کارخانه های فرآوری کنسانتره کرومیت، منگنز و کانی های معدنی در این منطقه به بهره برداری رسیده است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن این منطقه گفت: کارخانه فروسیلیکومنگنز با سرمایه گذاری یک شرکت چینی و تولید روزانه 80 تن در شهرستان ششتمد واقع در غرب خراسان رضوی در مرحله بهره برداری است.
امید بخش همچنین با اشاره به آغاز عملیات اجرایی نیروگاه 546 مگاواتی سربداران افزود: این نیروگاه با سرمایه 290 میلیون یورو راه اندازی می شود که 225 یورو از سرمایه ارزی این طرح از محل صندوق توسعه ملی و 30 هزار میلیارد ریال آن بوسیله بانک صادرات، بنیاد تعاون ناجا و پیمانکار بخش خصوصی تأمین می‌گردد.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار بهره برداری از نواحی صنعتی شهرستانهای داورزن و خوشاب در غرب خراسان رضوی را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم در این منطقه برشمرد.
سبزوار آماده جهش تولید
شهرستان سبزوار در سالهای اخیر با ایجاد زیرساخت های مناسب در مدار توسعه قرار گرفته و طرح‌های صنعتی بزرگی که در این منطقه به ثمر نشسته بستر مناسبی را برای رشد اقتصادی فراهم کرده است.
فرماندار ویژه سبزوار نیز با اشاره به ظرفیت های صنعتی و کشاورزی این شهرستان و وجود زیرساخت های فرودگاه، راه آهن و گمرک گفت: این شهرستان مستعد جهش تولید در بخش های مختلف است.
سیدمجتبی علوی مقدم افزود: با هدف جذب سرمایه گذاران و حمایت از آنها پاسخ به استعلام سرمایه‌گذاری در این شهرستان 20 روز تعیین شده و چنانچه دستگاه اداری پاسخ را در فرایند زمانی مشخص شده ندهد تمام اقدامات مغایر با قوانین و مقررات متوجه آن دستگاه خواهد شد.
وی ادامه داد: به منظور حذف مقررات دست وپاگیر در مسیر تولیدکنندگان، پنجره واحد برای تسهیل فرآیند صدور مجوزها در شهرستان سبزوار ایجاد شده است.
فرماندار سبزوار با اشاره به امضای تفاهمنامه ساخت پتروشیمی با مشارکت بخش خصوصی در این شهرستان گفت: زمینه ایجاد اعتماد برای ورود سرمایه گذارن بیش از گذشته فراهم شده است.
ثمردهی کارخانه‌های فولاد و اسید سیتریک جوین
کارخانه فولاد شهرستان جوین در غرب خراسان رضوی با ظرفیت احیای مستقیم 80 هزار تن آهن اسفنجی در سال در حکم آباد جوین قرار دارد که 150 نفر در این کارخانه مشغول کار هستند و برای اشتغال 2000 نفر نیز ظرفیت دارد.
فرماندار جوین با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر و امید گفت: واحد تولیدی شرکت پارس فولاد واقع در این شهرستان اردیبهشت 97 با حضور رئیس جمهوری در شهر نقاب، مرکز جوین به بهره برداری رسید.
حسین جمشیدی افزود: برای راه اندازی این واحد تولیدی پنج هزار و 20 میلیارد ریال شامل سه هزار و 740 میلیارد ریال و 32 میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده که برای 531 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: همچنین کارخانه اسید سیتریک در شهرستان جوین با اختصاص 40 میلیون یورو تسهیلات ارزی و 2 هزار میلیارد تسهیلات ریالی در سال 95 به بهره برداری رسید.
فرماندار جوین گفت: این کارخانه بزرگترین مجموعه تولید اسیدسیتریک در خاورمیانه است که با اختصاص تسهیلات مورد نیاز در دولت یازدهم به بهره برداری رسیده است.
وی افزود: محصول این کارخانه تولید انواع شوینده، پاک کننده ها و مواد نگهدارنده با ظرفیت تولید 40 هزار تن محصول اسیدسیتریک است و حدود 23 هزار کیلوگرم آن صرف تامین نیازهای داخلی شده و مابقی به کشورهای خارجی صادر می شود.
جمشیدی ادامه داد: همچنین شرکت ماشین‌های الکتریکی جوین در سال های اخیر اقدام به ساخت الکتروموتورهای مورد نیاز وزراتخانه‌ها و واحدهای تولیدی کشور کرده و در این زمینه آمادگی تولید هر نوع الکتروموتور مورد نیاز کشور را دارد.
توسعه کشاورزی و شیلات در سبزوار
سرعت گرفتن روند توسعه کشاورزی تنها راه کاهش نابرابری سطوح درآمدی در مناطق شهری و روستایی است که تحقق این امر مستلزم توجه به زیرساخت های بخش کشاورزی در مناطق روستایی است.
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار در این باره گفت: توسعه چهار برابری کشت گلخانه‌ای در سبزوار، جهش 10 برابری اجرای سامانه‌های آبیاری نوین و افزایش 3.5 برابری تولید شیلات برخی از دستاوردهای مهم کشاورزی این شهرستان طی سالهای گذشته بوده است.
علی اصغر امانیان افزود: سطح کشت گلخانه‌ای در شهرستان سبزوار از 30 هزار مترمربع در سال 1392 به بیش از 120 هزار مترمربع در سال 1399 افزایش یافته و همچنین با اجرای 6 هزار و 200 هکتار سامانه‌های آبیاری نوین نسبت به ادوار گذشته این سطح نیز افزایش 10 برابری یافته است.
وی ادامه داد: این شهرستان همچنین با افزایش برداشت محصولات باغی و دارویی جایگاه مناسبی در این زمینه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: تولید شیلات این شهرستان طی هشت سال گذشته نسبت به قبل از آن 3.5 برابر افزایش یافته بطوریکه در سال 92 حدود 920 تن ماهی در این شهرستان تولید می‌شد اما اینک افزون بر سه هزار و 200 تن ماهی در سبزوار تولید می‌شود.
شهرستان سبزوار مرکب از دو بخش مرکزی و روداب است و 78 هزار نفر از جمعیت آن در حدود 200 روستا سکونت دارند.
سبزوار پس از مشهد و نیشابور با 280 هزار نفر جمعیت سومین شهرستان پرجمعیت استان خراسان رضوی است. شهر سبزوار نیز با 247 هزار نفر سومین شهر بزرگ این استان محسوب می‌شود.
14 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در سبزوار دایر هستند و این شهرستان با فعالیت دانشگاه حکیم سبزواری یکی از قطبهای دانشگاهی خراسان رضوی محسوب می‌شود. این مرکز آموزش عالی در زمره 22 "دانشگاه محور" در کشور است که با حدود 9 هزار دانشجو، دارای 33 گروه آموزشی، 139 کدرشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکتری و 10 دانشکده است.
فعالیت این شهرستان در بخشهای صنعتی و صنوف در بین دیگر شهرستانهای استان جایگاه شاخص دارد بطوری که هم‌اینک 220 واحد صنعتی و 17 هزار واحد صنفی در سبزوار فعالیت دارند.
بخش کشاورزی سبزوار هم با 22 هزار بهره‌بردار زراعتگر، باغدار و دامدار در زمره بزرگترین و فعالترین‌ بخشهای این حوزه در خراسان رضوی است. سبزوار دارای 56 هزار هکتار سطح زیرکشت آبی می‌باشد که حدود 37 هزار هکتار آن زراعی و 19 هزار هکتار باغ است. شهرستان سبزوار با حدود هفت هزار هکتار سطح زیرکشت "وش پنبه" رتبه نخست این حوزه را در خراسان رضوی دارد.
همچنین شبکه بهداشت و درمان سبزوار از سال 1387 به دانشگاه ارتقا یافته و هم‌اینک هزار و 600 دانشجو در چهار دانشکده پرستاری و مامایی، پزشکی، پیراپزشکی و بهداشت این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.
197 خانه بهداشت و 37 مرکز بهداشتی و درمانی در شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار فعالیت دارند.
سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
برچسب‌ها
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار سبزوار دولت یازدهم دولت تدبیر و امید آهن اسفنجی تدبیر و امید رشد اقتصادی خاورمیانه جوین کارآمدی دولت بنیاد تعاون ناجا

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/364818/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زائران فقط به صورت گروهی به عراق اعزام می‌شوند

پلنگ ایرانی را در شب ببینید + فیلم

کسب و کاری پرسود از پرندگان رنگارنگ در مشهد

گوشت گیاهی پروتئین گوشت واقعی را ندارد

7 هزار معتاد متجاهر در مشهد وجود دارد

رشد 38 درصدی پرداخت تسهیلات تولید و اشتغال در خراسان جنوبی

بهره برداری از اورژانس و بخش icu بیمارستان شهید آتشدست نهبندان

انفجار منزل مسکونی در مایوان با یک مجروح

شوهر بی‌رحم همسرش را قربانی جنایت فجیع کرد

تصویر عجیب مرد درختی ایران! | مردی که بدنش مانند شاخه درخت در حال رشد است | تحقیقات پزشکان راز مرد درختی را کشف نکرد

مردی گلوی همسرش را برید!

رقابتهای فوتبال لیگ دسته یک نونهالان خراسان رضوی در گناباد آغاز شد

مراکز حل اختلاف در مساجد خراسان رضوی 2 برابر می‌شود

فراهم شدن امکان استفاده از پیست دوچرخه‌سواری برای بانوان در مشهد

صیانت از وقوع جرم یک اصل در سازمان قضایی نیروهای مسلح است

سردار سلامی: واقعی ترین جنگ، جنگ اطلاعاتی است/ سپاه در میدان اصلی این نبرد است

برخورد قاطع با پدیده تغییر کاربری اراضی کشاورزی در خراسان رضوی/ 26 هکتار از اراضی به وضع سابق برگشت

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 4.2 ریشتر خراسان رضوی را لرزاند

انفجار منزل مسکونی در مایوان فاروج یک مجروح برجای گذاشت

ابلاغ مصوبه رعایت سقف افزایش اجاره بهای سالیانه به مشاورین املاک

طرح‌های انتقال آب به روستاهای خواف به بهره‌برداری رسید

246 شعبه شورای حل اختلاف در خراسان رضوی فعالیت دارند

برنامه عملیاتی محلات دوستدار کودک تدوین و اجرایی شود

طلاق همچنان در صدر پرونده‌های حقوقی تایباد است

انسداد 10 حلقه چاه غیرمجاز در خراسان جنوبی

فروش هر کیلوگرم مرغ به قیمت 57 هزار و 450 تومان در بیرجند!

آتش‌سوزی یک مجموعه فرهنگی در مشهد مهار شد

برخورد سمند و کامیون در ورودی تربت حیدریه یک کشته برجای گذاشت

امام جمعه بیرجند: نظارت‌ها باید مانع از وقوع خطا شود

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی: تلاش داریم سودهای مرکب را حذف کنیم

دایره اقتصادی در دادگستری خراسان‌جنوبی راه‌اندازی شود

پروژه‌های دستگاه‌های خدمات‌رسان به قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) ارسال می‌شود

حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها مهمترین تکلیف مدیران در راستای توسعه خراسان جنوبی است

هشدار دامپزشکی خراسان شمالی نسبت به خرید گوشت بین راهی

حبس خانگی یک کارگردان به اتهام تجاوز

در روز دحوالارض چه اتفاقات مهمی رخ داده؟

270 هکتار زمین به محدوده شهری بجنورد افزوده می شود

مرد آجیل فروش گلوی همسرش را برید!

تولید هسته‌های بذری 3 محصول در دستور کار خراسان شمالی قرار گرفت/ پیش‌بینی تولید 230 تن هسته بذری در نیمه اول امسال

بسیج دانشجویی خرج گروه‌های خاص نشود/ایستادن در مقابل مسئول ناکارآمد، دفاع از نظام است

مصوب شدن 200 پروژه در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی

برداشت غلات از سطح اراضی کشاورزی شیروان آغاز شد

زائران خانه خدا از نوشیدن نوشابه و آبمیوه‌های صنعتی خودداری کنند/ بستری 30 زائر در بیمارستان مکه

مرز شلمچه پس از 28 ماه بازگشایی شد

20 هزار نامه به رئیس جمهور در سفر به خراسان شمالی/ سفر رئیسی 12000 میلیارد تومان اعتبار به ارمغان آورد

بودجه مصوب سفر رئیس جمهور 12 برابر بودجه سالانه خراسان شمالی است

آرسنال چگونه «هیگوآین» را دور زد و «اوزیل» را خرید؛ افشای یک راز بعد از 9 سال

مجتمع خدمات رفاهی میان‌راهی در شهرستان طرقبه شاندیز ساخته می‌شود

دستیابی به فناوری «تعلیق مورد نیاز در هایپرلوپ» برای اولین بار در کشور توسط نخبگان یزدی

بازدید شکوه‌فر از پروژه نیمه تمام زمین چمن صالح آباد شهرستان بهار