پیام خراسان

آخرين مطالب

درمان سرطان با احیای سلول‌های ایمنی قوی علمي

درمان سرطان با احیای سلول‌های ایمنی قوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی در مطالعه تحقیقاتی سرطان لودویگ لوزان، سوئیس، راهی برای احیای سلول‌های ایمنی قوی در سرطان درمانی ارائه شده است. این مطالعه چگونگی احیای یک زیرمجموعه قدرتمند اما از لحاظ عملکردی خنثی از سلول‌های ایمنی ضد سرطانی را که اغلب در تومورها یافت می‌شود، برای درمان سرطان کشف کرده است.

به گزارش یورکالرت، نتایج این تحقیق بیان می‌کند که چگونه یک عامل ایمنی شناخته‌شده با عنوان اینترلوکین –10، احیاء عملکردی لنفوسیت‌های تی نفوذی به «تومور لاعلاج خسته» (TILs) که تاکنون غیرقابل‌نفوذ بودن آنها در برابر تحریکات ایمنی درمانی ثابت شده است را تنظیم می‌کند. همچنین نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که این عامل، هنگامی‌که با روش‌های سلول درمانی همراه شود، می‌تواند تومورهای ملانوم و سرطان روده بزرگ موجود در مدل‌های موش را از بین ببرد.
محققان این تحقیق پینگ چیه هو و لی تانگ از لودویگ، دانشکده پلی‌تکنیک فدرال لوزان سوئیس هستند؛ هو، عضو وابسته موسسه تحقیقات سرطان لودویگ، لوزان گفت: «ما برای اولین‌بار دریافتیم که لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» می‌توانند به طور مستقیم دوباره جوان شوند تا فعالیت ضد سرطانی قوی آنها بازیابی شود و این جوان‌سازی از طریق برنامه‌ریزی مجدد متابولیک سلول‌های القاء شده توسط اینترلوکین -10 انجام می‌شود.»
سلول‌های لنفوسیت‌های نفوذی به تومور، محروم از اکسیژن و مواد مغذی حیاتی هستند و قابلیت از بین بردن سلول‌های سرطانی را دارند. به طور معمول، به حالت سخت و با کندی به داخل تومورها رانده می‌شوند و این عملکرد به عنوان خستگی شناخته می‌شود. تحقیقات اخیر دو نوع متمایز از لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای خسته را شناسایی کرده است. یکی از انواع آنها که به‌عنوان لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای «خسته پیشرو» شناخته می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی را با کارایی جزیی تشخیص دهد و در پاسخ به انسداد ایمن درمانی PD-1 (یک پروتئین سطحی سلول است که نقش مهمی در تضعیف دستگاه ایمنی از طریق سرکوب فعالیت‌های التهابی لنفوسیت‌های تی ایفاء می‌کند) تکثیر یابد. اما نسل آنها، لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای «لاعلاج خسته» بوده که برای تشخیص و از بین بردن سلول‌های سرطانی مجهز هستند. بااین‌حال، آنها مستعد خودکشی، از نظر عملکردی و به‌طورکلی در تکثیر ناتوان هستند.
هو گفت: «حتی انسداد پروتئین PD-1 نیز نمی‌تواند عملکرد این لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» را بازیابی کند. در حقیقت، بسیاری از بیماران به انسداد پروتئین PD-1 پاسخ نمی‌دهند، زیرا تومورهای آنان فاقد لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای خسته پیشرو و فقط دارای لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» هستند. به همین دلیل محققان به دنبال روش‌هایی برای احیای سلول‌های تی «لاعلاج خسته» در درمان سرطان هستند.»
سه رشته از شواهد، موجب ایجاد مطالعه فعلی شده است. اول، هو و گروه تحقیقاتی وی به تازگی نشان دادند که لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای «لاعلاج خسته» می‌توانند با بازیابی سلامت میتوکندری، اندامک‌های لوبیایی شکل در سلول‌ها که انرژی تولید و به تنظیم متابولیسم کمک می‌کنند، از لحاظ عملکردی احیاء شوند. دوم، مشخص شده است که اینترلوکین -10 باعث تحریک پاسخ‌های ایمنی ضد سرطانی می‌شود و به‌عنوان درمانی برای سرطان ریه در یک آزمایش بالینی در مرحله اولیه، البته با نتایج متفاوت، آزمایش شده است. سرانجام، به تازگی مشخص شد که اینترلوکین -10 می‌تواند سازگاری میتوکندری را بازگرداند و متابولیسم سلول‌های ایمنی معروف به ماکروفاژها را دوباره برنامه‌ریزی کند.
هو و همکاران وی از این نتایج تعجب کردند و اندیشیدن که آیا اینترلوکین -10 ممکن است به طور مشابه بر روی لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» تاثیر بگذارد و یا خیر.
آنان برای فهم این موضوع، نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 را به سلول درمانی انتخابی؛ تزریق سلول‌های تی هدف‌گذار تومور برای درمان سرطان اضافه کردند و ترکیب را در یک مدل موش مبتلا به ملانوم آزمایش کردند. این درمان تعداد و عملکرد لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» را افزایش داد و منجر به پسرفت تومور و بهبود در 90 درصد از موش‌های تحت درمان شد، در مقایسه با درمان با نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 به تنهایی که پسرفت محدودی داشت و یا سلول درمانی انتخابی که هیچ پسرفتی در تومور نداشت. 80 درصد از موش‌های زنده مانده یک حافظه ایمنی برای سرطان ایجاد کردند و خودبه‌خود همان تومورهای القاء شده را دو ماه پس از درمان پس زدند.
هو اظهار کرد: «این نتایج نشان می‌دهد که اگر اینترلوکین-10 به سلول درمانی انتخابی اضافه شود، می‌تواند در درازمدت از رشد سرطان پیشگیری کند.»
محققان همچنین نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 را روی سلول‌های تی گیرنده آنتی‌ژن کایمریک (سلول‌های تی که با استفاده از روش ژنتیکی یک گیرنده سلول تی مصنوعی برای استفاده در ایمنی درمانی تولید کرده‌اند) آزمایش کردند که برای هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی حامل نشانگرهای مولکولی خاص طراحی شده‌اند. سلول‌های تی گیرنده آنتی‌ژن کایمریک تحت درمان با روش اینترلوکین-10 باعث درمان کامل حدود 90 درصد موش‌های مبتلا به تومورهای سرطان روده بزرگ شدند.
هو، تانگ و همکارانش دریافتند که نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 به طور خاص در لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» و نه بر روی لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای خسته پیشرو، عمل می‌کند. آنان همچنین نشان دادند که این درمان، متابولیسم لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» را دوباره برنامه‌ریزی می‌کند و با فرایندی که آنها برای استخراج انرژی از مواد مغذی به‌کار می‌برند، آغاز می‌شود. این مورد به نوبه خود، منجر به تغییرات گسترده‌ای در برنامه‌های بیان ژن و فعال شدن مجدد عملکرد و تکثیر آنها می‌شود. نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 همان تاثیر را بر روی لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای انسانی و همچنین بر روی سلول‌های تی گیرنده آنتی‌ژن کایمریک داشت.
هو افزود: «با اینترلوکین-10، ما برنامه تولید انرژی خسته‌ترین سربازان واکنش ایمنی ضد سرطان را دوباره تنظیم کردیم و توانایی آنها را برای از بین بردن سلول‌های تومور احیاء کردیم.»
محققان اکنون در حال بررسی مکانیزم‌های دقیق هستند که با استفاده از آنها برنامه‌ریزی مجدد متابولیکی باعث تغییر الگوهای بیان ژن در لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» می‌شود. آنان همچنین در حال انجام مطالعات پیش‌بالینی برای پیشبرد کاربردهای کشفیات خود در درمان سرطان انسان هستند.
یافته‌های تحقیق در مجله Nature Immunology گزارش شده است.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/366557/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برگزاری 50 جشن محله‌ای و منطقه‌ای دهه فجر در اهواز

می خواهم به زندگی بازگردم

آغاز بارش باران از عصر امروز در مشهد

جمع‌آوری بیش از پنج هزار انشعاب غیرمجاز برق در تبریز

آخرین خبرها از انتخاب شهردار جدید مشهد

چهره مشهد 1402 متفاوت از سال‌های گذشته می‌شود

ملت بزرگ ایران اسلامی تمام‌‌قد در مقابل دشمنان ایستاده است

زلزله بشرویه خسارتی نداشت

تعطیلی برخی مدارس خراسان جنوبی

نیاز شدید به خون و فرآورده های خون در فصل سرما

برف برخی مدارس خراسان جنوبی را تعطیل کرد

سرمای هوا همچنان در هرمزگان ادامه دارد/حاجی آباد صدرنشین سرما شد

احیای روزانه یک رشته قنات در خراسان جنوبی

پرداخت 11 میلیارد تومان به 110 طرح اشتغالزایی خرد روستایی هاب شتر در خراسان جنوبی

انتصاب شمشیر باز خراسان جنوبی به عنوان عضو کمیته مدرسین فدراسیون شمشیر بازی

اعزام بانوان نوجوان خراسان جنوبی به مسابقات تنیس روی میز قهرمانی کشور

ساختار آموزش عالی باید منطبق با پیام انقلاب باشد/ اجرای 100 برنامه در ایام الله دهه فجر در دانشگاه های خراسان جنوبی

اجرای 200 برنامه شاخص به همت کمیته حوزه و روحانیت خراسان جنوبی

نقش و نگار بر تار و پود 685 فرش توسط مددجویان خراسان جنوبی

کشف بیش از 11 تن چوب قاچاق در خراسان جنوبی

زلزله 3.9 ریشتری، بشرویه را لرزاند

اعزام کاروان ورزشی دانش آموزی خراسان شمالی به مسابقات کشوری دو میدانی

کشف شوینده‌های تقلبی در شهرستان اسفراین

حذف واسطه‌ها در صدور مجوز خانه مسافر در خراسان‌شمالی

55 دفتر خدمات زیارتی گلستان آماده خدمت رسانی به زائران عتبات عالیات

ایجاد بیش از 9 هزار شغل در روستاهای خراسان‌شمالی

باران رحمت الهی در بین‌الحرمین+فیلم

بیمارستان رازو جرگلان به وزارت بهداشت واگذار شد

انتصاب سرپرست مرکز آموزش علمی-کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد

اجرای طرح‌های فرهنگی و قرآنی به موسسات واجد شرایط واگذار می شود

اترک بجنورد با سرمربی جدید به تساوی رسید

افتتاح 8 پروژه اداره کل عشایر خراسان شمالی

طلاق از شوهری که عادت به دزدی دارد

ایجاد اشتغال برای 140 نفرطرح اشتغال پایدار روستایی طی 9 ماه در خراسان‌شمالی

8 حفار غیر مجاز در فاروج دستگیر شدند

مردم مراقب شگرد جدید کلاهبردان باشند

مهرواره نقاشی «از فراز جنگل شمال تا سواحل جنوب» برگزار می‌شود

آموزش جوامع، راه خروج پلنگ ایرانی از فهرست انقراض

هوشیار: بازآفرینی بافت فرسوده تبریز نیازمند تخصیص بودجه دولتی است

آمریکا بر طبل جنگ می‌کوبد، این بار چین

لغزنده و یخبندان بودن برخی محورهای خراسان جنوبی

ببینید | ساخت ربات زیر دریایی برای اولین بار در کشور

اطلاع‌رسانی به مردم برای پیشگیری از سرطان در ایستگاه‌های قطارشهری مشهد

خزعلی در کمتر از 24 ساعت دو بار درباره اجرا شدن و نشدن 2030 اظهارنظر کرد

کشتی‌گیر تایبادی، تنها مدال‌آورنده ایران در مسابقات کشتی آزاد روسیه

خراسان رضوی، دارای بیشترین کودک کار در کشور

پوشش 75 درصدی بیمه سلامت در شهرستان تایباد

سبزوار، میزبان آثار جشنواره فیلم فجر

ساخت 7 طرح درمانی در مشهد

بازدید بازرسان اورژانس کشور از کلیه پایگاه های اورژانس 115 سرخس