پیام خراسان

آخرين مطالب

درمان سرطان با احیای سلول‌های ایمنی قوی علمي

درمان سرطان با احیای سلول‌های ایمنی قوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی در مطالعه تحقیقاتی سرطان لودویگ لوزان، سوئیس، راهی برای احیای سلول‌های ایمنی قوی در سرطان درمانی ارائه شده است. این مطالعه چگونگی احیای یک زیرمجموعه قدرتمند اما از لحاظ عملکردی خنثی از سلول‌های ایمنی ضد سرطانی را که اغلب در تومورها یافت می‌شود، برای درمان سرطان کشف کرده است.

به گزارش یورکالرت، نتایج این تحقیق بیان می‌کند که چگونه یک عامل ایمنی شناخته‌شده با عنوان اینترلوکین –10، احیاء عملکردی لنفوسیت‌های تی نفوذی به «تومور لاعلاج خسته» (TILs) که تاکنون غیرقابل‌نفوذ بودن آنها در برابر تحریکات ایمنی درمانی ثابت شده است را تنظیم می‌کند. همچنین نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که این عامل، هنگامی‌که با روش‌های سلول درمانی همراه شود، می‌تواند تومورهای ملانوم و سرطان روده بزرگ موجود در مدل‌های موش را از بین ببرد.
محققان این تحقیق پینگ چیه هو و لی تانگ از لودویگ، دانشکده پلی‌تکنیک فدرال لوزان سوئیس هستند؛ هو، عضو وابسته موسسه تحقیقات سرطان لودویگ، لوزان گفت: «ما برای اولین‌بار دریافتیم که لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» می‌توانند به طور مستقیم دوباره جوان شوند تا فعالیت ضد سرطانی قوی آنها بازیابی شود و این جوان‌سازی از طریق برنامه‌ریزی مجدد متابولیک سلول‌های القاء شده توسط اینترلوکین -10 انجام می‌شود.»
سلول‌های لنفوسیت‌های نفوذی به تومور، محروم از اکسیژن و مواد مغذی حیاتی هستند و قابلیت از بین بردن سلول‌های سرطانی را دارند. به طور معمول، به حالت سخت و با کندی به داخل تومورها رانده می‌شوند و این عملکرد به عنوان خستگی شناخته می‌شود. تحقیقات اخیر دو نوع متمایز از لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای خسته را شناسایی کرده است. یکی از انواع آنها که به‌عنوان لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای «خسته پیشرو» شناخته می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی را با کارایی جزیی تشخیص دهد و در پاسخ به انسداد ایمن درمانی PD-1 (یک پروتئین سطحی سلول است که نقش مهمی در تضعیف دستگاه ایمنی از طریق سرکوب فعالیت‌های التهابی لنفوسیت‌های تی ایفاء می‌کند) تکثیر یابد. اما نسل آنها، لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای «لاعلاج خسته» بوده که برای تشخیص و از بین بردن سلول‌های سرطانی مجهز هستند. بااین‌حال، آنها مستعد خودکشی، از نظر عملکردی و به‌طورکلی در تکثیر ناتوان هستند.
هو گفت: «حتی انسداد پروتئین PD-1 نیز نمی‌تواند عملکرد این لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» را بازیابی کند. در حقیقت، بسیاری از بیماران به انسداد پروتئین PD-1 پاسخ نمی‌دهند، زیرا تومورهای آنان فاقد لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای خسته پیشرو و فقط دارای لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» هستند. به همین دلیل محققان به دنبال روش‌هایی برای احیای سلول‌های تی «لاعلاج خسته» در درمان سرطان هستند.»
سه رشته از شواهد، موجب ایجاد مطالعه فعلی شده است. اول، هو و گروه تحقیقاتی وی به تازگی نشان دادند که لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای «لاعلاج خسته» می‌توانند با بازیابی سلامت میتوکندری، اندامک‌های لوبیایی شکل در سلول‌ها که انرژی تولید و به تنظیم متابولیسم کمک می‌کنند، از لحاظ عملکردی احیاء شوند. دوم، مشخص شده است که اینترلوکین -10 باعث تحریک پاسخ‌های ایمنی ضد سرطانی می‌شود و به‌عنوان درمانی برای سرطان ریه در یک آزمایش بالینی در مرحله اولیه، البته با نتایج متفاوت، آزمایش شده است. سرانجام، به تازگی مشخص شد که اینترلوکین -10 می‌تواند سازگاری میتوکندری را بازگرداند و متابولیسم سلول‌های ایمنی معروف به ماکروفاژها را دوباره برنامه‌ریزی کند.
هو و همکاران وی از این نتایج تعجب کردند و اندیشیدن که آیا اینترلوکین -10 ممکن است به طور مشابه بر روی لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» تاثیر بگذارد و یا خیر.
آنان برای فهم این موضوع، نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 را به سلول درمانی انتخابی؛ تزریق سلول‌های تی هدف‌گذار تومور برای درمان سرطان اضافه کردند و ترکیب را در یک مدل موش مبتلا به ملانوم آزمایش کردند. این درمان تعداد و عملکرد لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» را افزایش داد و منجر به پسرفت تومور و بهبود در 90 درصد از موش‌های تحت درمان شد، در مقایسه با درمان با نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 به تنهایی که پسرفت محدودی داشت و یا سلول درمانی انتخابی که هیچ پسرفتی در تومور نداشت. 80 درصد از موش‌های زنده مانده یک حافظه ایمنی برای سرطان ایجاد کردند و خودبه‌خود همان تومورهای القاء شده را دو ماه پس از درمان پس زدند.
هو اظهار کرد: «این نتایج نشان می‌دهد که اگر اینترلوکین-10 به سلول درمانی انتخابی اضافه شود، می‌تواند در درازمدت از رشد سرطان پیشگیری کند.»
محققان همچنین نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 را روی سلول‌های تی گیرنده آنتی‌ژن کایمریک (سلول‌های تی که با استفاده از روش ژنتیکی یک گیرنده سلول تی مصنوعی برای استفاده در ایمنی درمانی تولید کرده‌اند) آزمایش کردند که برای هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی حامل نشانگرهای مولکولی خاص طراحی شده‌اند. سلول‌های تی گیرنده آنتی‌ژن کایمریک تحت درمان با روش اینترلوکین-10 باعث درمان کامل حدود 90 درصد موش‌های مبتلا به تومورهای سرطان روده بزرگ شدند.
هو، تانگ و همکارانش دریافتند که نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 به طور خاص در لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» و نه بر روی لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای خسته پیشرو، عمل می‌کند. آنان همچنین نشان دادند که این درمان، متابولیسم لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» را دوباره برنامه‌ریزی می‌کند و با فرایندی که آنها برای استخراج انرژی از مواد مغذی به‌کار می‌برند، آغاز می‌شود. این مورد به نوبه خود، منجر به تغییرات گسترده‌ای در برنامه‌های بیان ژن و فعال شدن مجدد عملکرد و تکثیر آنها می‌شود. نسخه مهندسی‌شده و طولانی‌مدت اینترلوکین-10 همان تاثیر را بر روی لنفوسیت‌های نفوذی به تومورهای انسانی و همچنین بر روی سلول‌های تی گیرنده آنتی‌ژن کایمریک داشت.
هو افزود: «با اینترلوکین-10، ما برنامه تولید انرژی خسته‌ترین سربازان واکنش ایمنی ضد سرطان را دوباره تنظیم کردیم و توانایی آنها را برای از بین بردن سلول‌های تومور احیاء کردیم.»
محققان اکنون در حال بررسی مکانیزم‌های دقیق هستند که با استفاده از آنها برنامه‌ریزی مجدد متابولیکی باعث تغییر الگوهای بیان ژن در لنفوسیت‌های نفوذی به «تومورهای لاعلاج خسته» می‌شود. آنان همچنین در حال انجام مطالعات پیش‌بالینی برای پیشبرد کاربردهای کشفیات خود در درمان سرطان انسان هستند.
یافته‌های تحقیق در مجله Nature Immunology گزارش شده است.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/366557/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زائران فقط به صورت گروهی به عراق اعزام می‌شوند

پلنگ ایرانی را در شب ببینید + فیلم

کسب و کاری پرسود از پرندگان رنگارنگ در مشهد

گوشت گیاهی پروتئین گوشت واقعی را ندارد

7 هزار معتاد متجاهر در مشهد وجود دارد

رشد 38 درصدی پرداخت تسهیلات تولید و اشتغال در خراسان جنوبی

بهره برداری از اورژانس و بخش icu بیمارستان شهید آتشدست نهبندان

انفجار منزل مسکونی در مایوان با یک مجروح

شوهر بی‌رحم همسرش را قربانی جنایت فجیع کرد

تصویر عجیب مرد درختی ایران! | مردی که بدنش مانند شاخه درخت در حال رشد است | تحقیقات پزشکان راز مرد درختی را کشف نکرد

مردی گلوی همسرش را برید!

رقابتهای فوتبال لیگ دسته یک نونهالان خراسان رضوی در گناباد آغاز شد

مراکز حل اختلاف در مساجد خراسان رضوی 2 برابر می‌شود

فراهم شدن امکان استفاده از پیست دوچرخه‌سواری برای بانوان در مشهد

صیانت از وقوع جرم یک اصل در سازمان قضایی نیروهای مسلح است

سردار سلامی: واقعی ترین جنگ، جنگ اطلاعاتی است/ سپاه در میدان اصلی این نبرد است

برخورد قاطع با پدیده تغییر کاربری اراضی کشاورزی در خراسان رضوی/ 26 هکتار از اراضی به وضع سابق برگشت

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 4.2 ریشتر خراسان رضوی را لرزاند

انفجار منزل مسکونی در مایوان فاروج یک مجروح برجای گذاشت

ابلاغ مصوبه رعایت سقف افزایش اجاره بهای سالیانه به مشاورین املاک

طرح‌های انتقال آب به روستاهای خواف به بهره‌برداری رسید

246 شعبه شورای حل اختلاف در خراسان رضوی فعالیت دارند

برنامه عملیاتی محلات دوستدار کودک تدوین و اجرایی شود

طلاق همچنان در صدر پرونده‌های حقوقی تایباد است

انسداد 10 حلقه چاه غیرمجاز در خراسان جنوبی

فروش هر کیلوگرم مرغ به قیمت 57 هزار و 450 تومان در بیرجند!

آتش‌سوزی یک مجموعه فرهنگی در مشهد مهار شد

برخورد سمند و کامیون در ورودی تربت حیدریه یک کشته برجای گذاشت

امام جمعه بیرجند: نظارت‌ها باید مانع از وقوع خطا شود

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی: تلاش داریم سودهای مرکب را حذف کنیم

دایره اقتصادی در دادگستری خراسان‌جنوبی راه‌اندازی شود

پروژه‌های دستگاه‌های خدمات‌رسان به قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) ارسال می‌شود

حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها مهمترین تکلیف مدیران در راستای توسعه خراسان جنوبی است

هشدار دامپزشکی خراسان شمالی نسبت به خرید گوشت بین راهی

حبس خانگی یک کارگردان به اتهام تجاوز

در روز دحوالارض چه اتفاقات مهمی رخ داده؟

270 هکتار زمین به محدوده شهری بجنورد افزوده می شود

مرد آجیل فروش گلوی همسرش را برید!

تولید هسته‌های بذری 3 محصول در دستور کار خراسان شمالی قرار گرفت/ پیش‌بینی تولید 230 تن هسته بذری در نیمه اول امسال

بسیج دانشجویی خرج گروه‌های خاص نشود/ایستادن در مقابل مسئول ناکارآمد، دفاع از نظام است

مصوب شدن 200 پروژه در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی

برداشت غلات از سطح اراضی کشاورزی شیروان آغاز شد

زائران خانه خدا از نوشیدن نوشابه و آبمیوه‌های صنعتی خودداری کنند/ بستری 30 زائر در بیمارستان مکه

مرز شلمچه پس از 28 ماه بازگشایی شد

20 هزار نامه به رئیس جمهور در سفر به خراسان شمالی/ سفر رئیسی 12000 میلیارد تومان اعتبار به ارمغان آورد

بودجه مصوب سفر رئیس جمهور 12 برابر بودجه سالانه خراسان شمالی است

آرسنال چگونه «هیگوآین» را دور زد و «اوزیل» را خرید؛ افشای یک راز بعد از 9 سال

مجتمع خدمات رفاهی میان‌راهی در شهرستان طرقبه شاندیز ساخته می‌شود

دستیابی به فناوری «تعلیق مورد نیاز در هایپرلوپ» برای اولین بار در کشور توسط نخبگان یزدی

بازدید شکوه‌فر از پروژه نیمه تمام زمین چمن صالح آباد شهرستان بهار