پیام خراسان

آخرين مطالب

علم‌الهدی: مگر یک مسلمان می‌تواند بگوید در انتخابات شرکت نمی‌کنم؟ سياسي

علم‌الهدی: مگر یک مسلمان می‌تواند بگوید در انتخابات شرکت نمی‌کنم؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی امام جمعه مشهد گفت: کسانی که می‌گویند چون فرد دلخواهشان برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشده، رای نمی‌دهند، مثل این است که بگویند ما نماز هم نمی‌خوانیم. افرادی که بی‌دین هستند و خداباور نیستند و مزدور آمریکا و رسانه‌های صهیونیستی هستند، هر چه می‌خواهند بگویند. اما شما مسلمان و خداباور هستید. مگر می‌توانید بگویید من در انتخابات شرکت نمی‌کنم.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم‌ مطهر رضوی(ع) با بیان اینکه انقلاب مقدس ما، انقلاب اسلامی و دینی است، اظهار کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی هم مولود همین انقلاب است و لذا در همه تکالیف و مسائل اجتماعی و سیاسی ما، دین دخالت دارد و همه فعالیت‌هایی که در عرصه سیاست نظام انجام می‌دهیم نیز باید مستند به دستورات دینی باشد.
وی با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم در عرصه‌های این نظام دین را به حاشیه ببریم، عنوان کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم که ما باید بر اساس نظریات خودمان عمل کنیم. ما وظیفه دینی داریم، لذا در این نظام‌ مقدس برآمده از انقلاب اسلامی، افراد جامعه ما به عنوان افراد مسلمان مکلف‌اند تمام فعالیت‌هایشان بر اساس دستورات شرع مقدس باشد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از تکالیف بزرگ اجتماعی ما، مسئله مشارکت سیاسی است، خاطرنشان کرد: در اندیشه سیاسی اسلام، مشارکت سیاسی یک تکلیف است و فقط یک حقی نیست که هر کس خواست از آن استفاده کند و هر کس نخواست استفاده نکند. اندیشه سیاسی لیبرال-دموکراسی با همه جهات مردم‌سالاری که دارد، مشارکت سیاسی را حق می‌داند و ممکن است کسی بخواهد از این حق خود استفاده کند و کسی بخواهد استفاده نکند.
علم‌الهدی با تاکید بر اینکه مشارکت سیاسی حقی مولود تکلیف است، اضافه کرد: در روایتی که از پیغمبر اکرم(ص) به صورت متواتر رسیده و مرحوم کلینی آن را در کتابش آورده است، پیامبر فرموده‌اند هر کس که صبح از خواب برخیرد اما به امور مسلمین اهتمام نداشته باشد، مسلمان نیست‌. 
وی با بیان اینکه امور مسلمین یعنی مسائل اجتماعی و سیاسی مسلمانان، گفت: طبق این حدیث، کسی که واجبات و مستحبات دینی را انجام می‌دهد اما کاری به مسائل اجتماعی و سیاسی مسلمانان و سرنوشت جامعه اسلام ندارد، از نظر پیامبر مسلمان نیست و همه اعمال او نیز باطل است. 
امام جمعه مشهد بیان کرد: افرادی که با یک جمله من، در فضای مجازی شروع به استهزاء می‌کنند، بیایند و به جای اینکه در مقابل یکی از کلمات من حرف بزنند، در برابر دلیل صحبت‌های من، حرف بزنند و به دلیلی که در صحبت‌های من وجود دارد، توجه کنند. من از خودم حرفی نمی‌زنم. پیامبر فرموده‌اند کسی که به فکر مسائل اجتماعی مسلمین نیست، مسلمان نیست. 
علم‌الهدی با بیان اینکه طبق سخن پیامبر کسانی که نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت‌اند، مسلمان نیستند، ادامه داد: پیغمبر برای ما تکلیف مشخص کرده است. وقتی موقع انتخابات مراجع تقلید و رهبری بیان می‌کنند شرکت در انتخابات یک واجب شرعی است، با استناد به حدیث پیامبر(ص) این فتوا را می‌دهند. پیامبر(ص) مشارکت سیاسی را یک تکلیف برای ما تعیین کرده است. 
وی تصریح کرد: کسانی که می‌گویند چون فرد دلخواهشان برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشده است، رای نمی‌دهند، مثل این است که بگویند ما نماز هم نمی‌خوانیم و روزه هم نمی‌گیریم. افرادی که بی‌دین هستند و خداباور و معادباور نیستند و مزدور آمریکا و رسانه‌های صهیونیستی هستند، هر چه می‌خواهند بگویند. اما شما مسلمان و خداباور هستید. مگر می‌توانید بگویید من در انتخابات شرکت نمی‌کنم.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: دشمنان ما همین را می‌خواهند، آنان می‌خواهند شما مردم برای خودتان تصمیم نگیرید تا آنان برایتان تصمیم‌گیری کنند. اگر آنان برای شما تصمیم بگیرند، منافع خودشان را مدنظر قرار می‌دهند نه منافع شما را. آمریکا نماینده معین کرده است که برود و با انقلابیون یمن صحبت کند. اولین حرفی که آن نماینده گفته است، این بوده که ما هر چه که گفتیم شما باید گوش دهید. 
علم‌الهدی اضافه کرد: دشمنان می‌خواهند شما مردم در انتخابات شرکت نکنید تا آنان برای شما تصمیم بگیرند و برایتان رئیس جمهور تعیین کنند و زمام زندگی اجتماعی شما را در دست بگیرند. پیامبر فرمودند اگر این کار را نکنید و نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت باشید، مسلمان نیستید. بنابراین شرکت در انتخابات یک تکلیف شرعی است.
وی با تاکید بر اینکه سخنان روز گذشته رهبری در خصوص انتخابات، برای همه ما فصل‌الخطاب بود، اظهار کرد: شورای نگهبان یک نهاد قانونی است و باید از قانون اساسی نگهبانی کند. در قانون اساسی گفته شده است شورای نگهبان باید احراز صلاحیت کند و این به معنای تعیین صلاحیت نیست. اگر شورای نگهبان کسی را احراز صلاحیت نکرد، به معنای عدم صلاحیت او نیست. 
امام جمعه مشهد با بیان اینکه احراز صلاحیت‌ها بر اساس اطلاعات رسیده از مراجع رسمی کشور صورت می‌گیرد، افزود: شش مرجع برای دادن اطلاعات به شورای نگهبان در خصوص داوطلبین وجود دارد. این شش مرجع عبارت‌اند از: قوه قضائیه، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نود مجلس، دستگاه اطلاعاتی وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات نیروی انتظامی.
علم‌الهدی ادامه داد: شورای نگهبان بر اساس اطلاعات رسیده از این شش منبع باید احراز صلاحیت کند و حق افشای این اطلاعات را هم ندارد و فقط می‌تواند موارد را به خود آن فرد اعلام کند. اگر آن فرد با موارد اعلام‌شده موافق نبود، می‌تواند به آن مراجع اطلاعاتی مراجعه کند. 
وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان، نگهبان قانون اساسی است و نه نگهبان مصلحت، بیان کرد: در راس نظام، ولی فقیه وجود دارد و هرچه مصلحت باشد ایشان دستور می‌دهند. بنابراین ما نباید بگوییم چون آن فردی که از جریان سیاسی ما بود احراز صلاحیت نشد، پس سرنوشت خودمان و کشورمان را به دست دشمنان می‌سپاریم. 
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همان طور که رهبری دیروز فرمودند، برخی از اعتراضات به شورای نگهبان، از روی دلسوزی بوده است‌ و ممکن است درست هم بوده باشد، اما عده‌ای دیگر که اعتراض کردند، دانسته یا ندانسته دارند با دشمن همدستی می‌کنند. تمام سعی دشمن این است که در نظام جمهوری اسلامی، یا جمهوریت و یا اسلامیت را از بین ببرد. 
علم‌الهدی گفت: رسانه‌های صهیونیستی انتخابات ما را، انتخاباتی فرمایشی عنوان می‌کنند. 42 سال است هر موقع ما انتخابات داشتیم، دشمنان ما این گونه گفته‌اند و کسی هم که این حرف‌ها را تکرار می‌کند، با دشمن همصدا شده است. برخی به خاطر اینکه فرد مورد نظرشان احراز صلاحیت نشده است، می‌گویند دیگر در این نظام جمهوریت وجود ندارد، در حالیکه جمهوریت هست.
وی عنوان کرد: مردم ما 42 سال پای این نظام ایستاده‌اند و برایش هزینه کرده‌اند و این نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند. مردم ما در میدان مقاومت یک شهید دادند و همه کشور در شهادت حاج قاسم سلیمانی جوشید. مردم ما این گونه به پای این نظام ایستاده‌اند. حالا شما فکر کردید چون برخی از افراد برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشدند، مردم ما از نظام دست برمی‌دارند؟ چرا با این حرف‌ها دارید با دشمنان همصدا می‌شوید؟
امام جمعه مشهد بیان کرد: امیدواریم که همه مردم متدین کشور، به منظور ادای واحب شرعی مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشند و انتخاباتی باعزت برگزار شود و مسئولی مجاهد و فداکار برای اجرائیات این کشور انتخاب کنند چراکه در تمام دنیا مردم ما از نظر رشد سیاسی و انقلابی بی‌نظیرند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/367410/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فیلم/ آسمان مشهد نورافشانی شد

جوجه ریزی بیش از 26 میلیون قطعه در خراسان جنوبی

برخورد پژو با ساینا 8 زخمی برجای گذاشت

تحویل سال در کنار مرزبانان غیور خراسان شمالی

تقدیر معاون وزیر گردشگری از پویش «کاش بودی و میدیدی»

بازی‌های بومی و محلی خراسان جنوبی

24 ساعت پر حادثه در جاده‌های خراسان جنوبی

اسکان 25 هزار مسافر درمرکز اقامتی خراسان شمالی

8 زخمی در برخورد پژو با ساینا در محور طبس _بردسکن

آسباد‌های نشتیفان، نماد صنعت و تمدن در ایران + فیلم

آغاز بازگشت مسافران از مشهد و ترافیک پر حجم در سمنان

پنج کشته و 44 مصدوم بر اثر واژگونی اتوبوس

افزایش 20 درصدی تردد در محور‌های خراسان شمالی

زیارت بزرگ مرد مجلس در دیار کاشمر

مسمومیت ناگهانی 25 نفر در مشهد

کشف 91 کیلوگرم تریاک در بردسکن

90 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

مرغ گرم در میادین میوه و تره بار 61 هزار تومان

بیش‌از 28هزار هکتار از اراضی قزوین زیر پوشش جنگلی است

ده ها ویژه برنامه ماه مبارک رمضان در شبکه خراسان رضوی

حضور تیم جهادی صراط الحمید در شهرستان تایباد/ ارائه حدود سه هزار خدمت بهداشتی و درمانی

توسعه فیزیکی مراکز درمانی تأمین اجتماعی چهارمحال و بختیاری امسال عملیاتی می‌شود

نماینده ولی‌ فقیه در امور حج و زیارت: ارتباط مجدد ایران و عربستان، بازی برد-برد است

ادامه بارش‌های بهاری تا پایان هفته در خراسان رضوی

رونمایی از وب اپلیکیشن راهنمای مسافران نوروزی در نیشابور

نرخ مصوب جدید شله و حلیم در مشهد اعلام شد

واژگونی دنا بر اثر تخطی از سرعت مطمئنه

از طبیعت زیبای روستای نوفرست غافل نشید

اسکان اضطراری برای 2000 مسافر نوروزی در خواف فراهم است

رکورد جابجایی مسافر در راه‌آهن مشهد شکست

مشکل برق روستاهای برف گیر سمنان رفع شد

تربت‌حیدریه مستعد جذب ژئوتوریسم است

خدمات‌رسانی به 26 هزار نفر در ایستگاه‌های استقبال از زائر مشهد

3 مرکز ستاد اسکان موقت آماده خدمت‌رسانی به زائرین نوروزی/ اسکان 700 نفر در فرهنگسرای امت

3 مرکز ستاد اسکان موقت آماده خدمت‌رسانی به زائرین نوروزی

طالبان: از نوروز تجلیل نمی‌کنیم

برف و باران در جاده‌های خراسان رضوی شدت گرفت

پلمب 23 واحد صنفی متخلف در نیشابور

آغاز ساخت ابر بیمارستان هزار تختخوابی در مشهد/ 2 ابربیمارستان افتتاح شده و ساخت 5 ابر بیمارستان در دستور کار وزارت بهداشت است

واژگونی وانت بار در محور قوچان 16 مجروح بر جا گذاشت

تشرف بیش از 4 میلیون زائر به مشهدالرضا تا روز گذشته

کشف تریاک زیر بارِ هندوانه تریلی

رشد 65 درصدی ماندگاری مسافران در خراسان شمالی

تشریح اهم اقدامات شهرداری تهران در سالی که گذشت

آغاز اجرای ساخت سومین بیمارستان یک‌هزار تختخوابی کشور در مشهد

جابجایی روزانه 4٠هزار نفر از راه آهن مشهد/ 71 درصد زائران نوروزی با خودرو شخصی به مشهد سفر کردند

ثبت 26 تولد در سال 1402 در خراسان‌ شمالی

تشرف بیش از 99 هزار نفر به بقاع متبرکه خراسان جنوبی

26 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری خراسان جنوبی

بذرپاش: رشد 12 درصدی مسافرت بین استانی/ خراسان رضوی، استان‌های شمالی و استان‌های جنوبی بیشترین مقاصد مسافران نوروزی