پیام خراسان

آخرين مطالب

علم‌الهدی: مگر یک مسلمان می‌تواند بگوید در انتخابات شرکت نمی‌کنم؟ سياسي

علم‌الهدی: مگر یک مسلمان می‌تواند بگوید در انتخابات شرکت نمی‌کنم؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی امام جمعه مشهد گفت: کسانی که می‌گویند چون فرد دلخواهشان برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشده، رای نمی‌دهند، مثل این است که بگویند ما نماز هم نمی‌خوانیم. افرادی که بی‌دین هستند و خداباور نیستند و مزدور آمریکا و رسانه‌های صهیونیستی هستند، هر چه می‌خواهند بگویند. اما شما مسلمان و خداباور هستید. مگر می‌توانید بگویید من در انتخابات شرکت نمی‌کنم.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم‌ مطهر رضوی(ع) با بیان اینکه انقلاب مقدس ما، انقلاب اسلامی و دینی است، اظهار کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی هم مولود همین انقلاب است و لذا در همه تکالیف و مسائل اجتماعی و سیاسی ما، دین دخالت دارد و همه فعالیت‌هایی که در عرصه سیاست نظام انجام می‌دهیم نیز باید مستند به دستورات دینی باشد.
وی با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم در عرصه‌های این نظام دین را به حاشیه ببریم، عنوان کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم که ما باید بر اساس نظریات خودمان عمل کنیم. ما وظیفه دینی داریم، لذا در این نظام‌ مقدس برآمده از انقلاب اسلامی، افراد جامعه ما به عنوان افراد مسلمان مکلف‌اند تمام فعالیت‌هایشان بر اساس دستورات شرع مقدس باشد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از تکالیف بزرگ اجتماعی ما، مسئله مشارکت سیاسی است، خاطرنشان کرد: در اندیشه سیاسی اسلام، مشارکت سیاسی یک تکلیف است و فقط یک حقی نیست که هر کس خواست از آن استفاده کند و هر کس نخواست استفاده نکند. اندیشه سیاسی لیبرال-دموکراسی با همه جهات مردم‌سالاری که دارد، مشارکت سیاسی را حق می‌داند و ممکن است کسی بخواهد از این حق خود استفاده کند و کسی بخواهد استفاده نکند.
علم‌الهدی با تاکید بر اینکه مشارکت سیاسی حقی مولود تکلیف است، اضافه کرد: در روایتی که از پیغمبر اکرم(ص) به صورت متواتر رسیده و مرحوم کلینی آن را در کتابش آورده است، پیامبر فرموده‌اند هر کس که صبح از خواب برخیرد اما به امور مسلمین اهتمام نداشته باشد، مسلمان نیست‌. 
وی با بیان اینکه امور مسلمین یعنی مسائل اجتماعی و سیاسی مسلمانان، گفت: طبق این حدیث، کسی که واجبات و مستحبات دینی را انجام می‌دهد اما کاری به مسائل اجتماعی و سیاسی مسلمانان و سرنوشت جامعه اسلام ندارد، از نظر پیامبر مسلمان نیست و همه اعمال او نیز باطل است. 
امام جمعه مشهد بیان کرد: افرادی که با یک جمله من، در فضای مجازی شروع به استهزاء می‌کنند، بیایند و به جای اینکه در مقابل یکی از کلمات من حرف بزنند، در برابر دلیل صحبت‌های من، حرف بزنند و به دلیلی که در صحبت‌های من وجود دارد، توجه کنند. من از خودم حرفی نمی‌زنم. پیامبر فرموده‌اند کسی که به فکر مسائل اجتماعی مسلمین نیست، مسلمان نیست. 
علم‌الهدی با بیان اینکه طبق سخن پیامبر کسانی که نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت‌اند، مسلمان نیستند، ادامه داد: پیغمبر برای ما تکلیف مشخص کرده است. وقتی موقع انتخابات مراجع تقلید و رهبری بیان می‌کنند شرکت در انتخابات یک واجب شرعی است، با استناد به حدیث پیامبر(ص) این فتوا را می‌دهند. پیامبر(ص) مشارکت سیاسی را یک تکلیف برای ما تعیین کرده است. 
وی تصریح کرد: کسانی که می‌گویند چون فرد دلخواهشان برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشده است، رای نمی‌دهند، مثل این است که بگویند ما نماز هم نمی‌خوانیم و روزه هم نمی‌گیریم. افرادی که بی‌دین هستند و خداباور و معادباور نیستند و مزدور آمریکا و رسانه‌های صهیونیستی هستند، هر چه می‌خواهند بگویند. اما شما مسلمان و خداباور هستید. مگر می‌توانید بگویید من در انتخابات شرکت نمی‌کنم.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: دشمنان ما همین را می‌خواهند، آنان می‌خواهند شما مردم برای خودتان تصمیم نگیرید تا آنان برایتان تصمیم‌گیری کنند. اگر آنان برای شما تصمیم بگیرند، منافع خودشان را مدنظر قرار می‌دهند نه منافع شما را. آمریکا نماینده معین کرده است که برود و با انقلابیون یمن صحبت کند. اولین حرفی که آن نماینده گفته است، این بوده که ما هر چه که گفتیم شما باید گوش دهید. 
علم‌الهدی اضافه کرد: دشمنان می‌خواهند شما مردم در انتخابات شرکت نکنید تا آنان برای شما تصمیم بگیرند و برایتان رئیس جمهور تعیین کنند و زمام زندگی اجتماعی شما را در دست بگیرند. پیامبر فرمودند اگر این کار را نکنید و نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت باشید، مسلمان نیستید. بنابراین شرکت در انتخابات یک تکلیف شرعی است.
وی با تاکید بر اینکه سخنان روز گذشته رهبری در خصوص انتخابات، برای همه ما فصل‌الخطاب بود، اظهار کرد: شورای نگهبان یک نهاد قانونی است و باید از قانون اساسی نگهبانی کند. در قانون اساسی گفته شده است شورای نگهبان باید احراز صلاحیت کند و این به معنای تعیین صلاحیت نیست. اگر شورای نگهبان کسی را احراز صلاحیت نکرد، به معنای عدم صلاحیت او نیست. 
امام جمعه مشهد با بیان اینکه احراز صلاحیت‌ها بر اساس اطلاعات رسیده از مراجع رسمی کشور صورت می‌گیرد، افزود: شش مرجع برای دادن اطلاعات به شورای نگهبان در خصوص داوطلبین وجود دارد. این شش مرجع عبارت‌اند از: قوه قضائیه، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نود مجلس، دستگاه اطلاعاتی وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات نیروی انتظامی.
علم‌الهدی ادامه داد: شورای نگهبان بر اساس اطلاعات رسیده از این شش منبع باید احراز صلاحیت کند و حق افشای این اطلاعات را هم ندارد و فقط می‌تواند موارد را به خود آن فرد اعلام کند. اگر آن فرد با موارد اعلام‌شده موافق نبود، می‌تواند به آن مراجع اطلاعاتی مراجعه کند. 
وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان، نگهبان قانون اساسی است و نه نگهبان مصلحت، بیان کرد: در راس نظام، ولی فقیه وجود دارد و هرچه مصلحت باشد ایشان دستور می‌دهند. بنابراین ما نباید بگوییم چون آن فردی که از جریان سیاسی ما بود احراز صلاحیت نشد، پس سرنوشت خودمان و کشورمان را به دست دشمنان می‌سپاریم. 
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همان طور که رهبری دیروز فرمودند، برخی از اعتراضات به شورای نگهبان، از روی دلسوزی بوده است‌ و ممکن است درست هم بوده باشد، اما عده‌ای دیگر که اعتراض کردند، دانسته یا ندانسته دارند با دشمن همدستی می‌کنند. تمام سعی دشمن این است که در نظام جمهوری اسلامی، یا جمهوریت و یا اسلامیت را از بین ببرد. 
علم‌الهدی گفت: رسانه‌های صهیونیستی انتخابات ما را، انتخاباتی فرمایشی عنوان می‌کنند. 42 سال است هر موقع ما انتخابات داشتیم، دشمنان ما این گونه گفته‌اند و کسی هم که این حرف‌ها را تکرار می‌کند، با دشمن همصدا شده است. برخی به خاطر اینکه فرد مورد نظرشان احراز صلاحیت نشده است، می‌گویند دیگر در این نظام جمهوریت وجود ندارد، در حالیکه جمهوریت هست.
وی عنوان کرد: مردم ما 42 سال پای این نظام ایستاده‌اند و برایش هزینه کرده‌اند و این نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند. مردم ما در میدان مقاومت یک شهید دادند و همه کشور در شهادت حاج قاسم سلیمانی جوشید. مردم ما این گونه به پای این نظام ایستاده‌اند. حالا شما فکر کردید چون برخی از افراد برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشدند، مردم ما از نظام دست برمی‌دارند؟ چرا با این حرف‌ها دارید با دشمنان همصدا می‌شوید؟
امام جمعه مشهد بیان کرد: امیدواریم که همه مردم متدین کشور، به منظور ادای واحب شرعی مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشند و انتخاباتی باعزت برگزار شود و مسئولی مجاهد و فداکار برای اجرائیات این کشور انتخاب کنند چراکه در تمام دنیا مردم ما از نظر رشد سیاسی و انقلابی بی‌نظیرند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/367410/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خراسان شمالی 6 درجه گرم‌تر می‌شود

کشف 27 کیلوگرم تریاک در مانه و سملقان

ایثار پرستار مانه و سملقانی با اهدای عضو ماندگار شد

7 زندانی جرایم غیرعمد در خراسان جنوبی آزاد شدند

ماندگاری هوای گرم در خراسان جنوبی

نرخ تورم در خراسان رضوی افزایش یافت

احداث 7 بوستان جدید ویژه بانوان در مشهد

پیکر مدافع طبیعت در مشهد به خاک سپرده شد

زلزله 4.2 ریشتری حوالی رشتخوار را لرزاند

مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز خبر داد: هیات اندیشه ورزی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز ایجاد می شود

854 میلیارد ریال اعتبارات تسهیلات مشاغل خانگی استان یزد ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: شاه کلید موفقیت در هر گفت و گو و مذاکره برقراری ارتباط موثر است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: پی‌گیری مطالبات کارگران توسط صنوف، عزت جامعه کارگری را دوچندان خواهد کرد

خراسان جنوبی و خلا نبود مرکز درمان در نقاط روستایی و شهری دور افتاده

حوضه‌های آبخیز مناطق مرزی؛ نیازمند اجرای مطالعات و تخصیص اعتبارات بیشتر

صداقت، شرط استواری باورهای مردم

خراسان جنوبی به زودی میزبان سفر دوم رئیس جمهور است

اهدای 70 تخته فرش حرم مطهر رضوی به 70 آموزشگاه در طبس

استاندار خراسان جنوبی:در فصل تابستان میزبان سفر دوم رئیس جمهور خواهیم بود

آغاز طرح شوق رویش هلال احمر در خراسان جنوبی

احداث 48 سازه برای مهار رواناب‌ها در منطقه مرزی سربیشه

مختومه شدن بیش از هزار و 500 پرونده در بخش کالا و خدمات

طرح غنی سازی اوقات فراغت در بیرجند آغاز شد

پیکر مطهر شهید سپاه در بیرجند تشییع شد

خراسان جنوبی میزبان سفر تابستانه رئیس جمهور می شود

پیکر جانباز شهید علی یاری در بیرجند تشییع شد

بلوک 8 آرامستان بیرجند تکمیل شد

شهادت پس از 11 سال کما

مرحله نخست کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیتی تنگ زاغ حاجی آباد به بهره برداری رسید

راه اندازی مرکز ترک اعتیاد در بیرجند

تخصیص 12هزار میلیارد تومان اعتبار در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی

بارندگی بهاره خراسان شمالی 24.7 درصد افزایش یافت

ساختمان‌های قدیمی بجنورد، فاقد مسائل ایمنی هستند/ اصناف و دستگاه‌ها نسبت به برخورداری از آموزش‌های آتش‌نشانی مقاومت دارند

16 دستگاه دوربین وضعیت یوزپلنگ‌های جاجرم خراسان شمالی را رصد می‌کند

محرومیت 3 هزار و 200 زائر حج تمتع خراسان رضوی از حج امسال

«تاریک‌ترین راز صنعت مد»؛ روایتی از تجاوز‌های جنسی در دنیای مدلینگ

سفرهای زمینی عتبات از مرز مهران هم آغاز شد/ اعزام بیش از 650 نفر تا پایان امروز

آفات در کمین درختان بادام خراسان شمالی

بیشترین داوطلبان کنکور شیروان در رشته علوم تجربی هستند

میزخدمت ادارات وزارت تعاون در خراسان شمالی سه هزار مراجعه کننده داشت

مایه کوبی بیش از 700 هزار راس دام در بجنورد

حدود 2 هزار مشترک به مشترکان گاز خراسان شمالی اضافه شدند

3200 زائر حج تمتع استان از حج امسال محروم شدند

2 قلاده یوز در میاندشت جاجرم مشاهده شد

صاحبخانه‌ای که به دست زمین‌خواران مستاجر شد/ صدایی از کمیسیون «ماده 100 و 5» بلند نمی‌شود

نشانگرهای زیستی پروتئینی در نارسایی قلبی

دیدار فرمانده کل ارتش با رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح

رشد 13 درصدی حمل بار در محور جنوب / کاهش مصرف سوخت و تصادفات با حمل ریلی

یک مسوول نسبت به کاهش سن اعتیاد در گناباد هشدار داد

تصاویر/کاروان پیاده زائران امام رضا(ع)