پیام خراسان

آخرين مطالب

مقالات

جای خالی "ورزش‌های زمستانی" در سبد گردشگری خراسان رضوی

پیام خراسان-صنعت گردشگری به دلیل اقبال زیادی که بدان می شود، تنوع یافته و برای فصول مختلف در اشکال‌ و قالب‌های گوناگون برنامه دارد، که ورزش‌های زمستانی از انواع جذاب آن است، اما این شاخه گردشگری در استان خراسان رضوی، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

تنفس منابع طبیعی خراسان‌شمالی با اقدامات دولت

پیام خراسان-جنگل‌کاری در ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار، مطالعات آبخیزداری در ۶۹ هزار و ۵۰۰ هکتار، اجرای ۱۵ هزار و ۴۶۰ هکتار طرح بیابان‌زدایی، اجرای طرح احیای گیاهان دارویی در ۷۰۰ هکتار و تخصیص ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار به حوزه آبخیزداری بخشی از اقدامات امید آفرین دولت برای احیای منابع طبیعی خراسان شمالی است.

اُفت فشار گاز در خراسان جنوبی؛ دلایل و راهکارها

پیام خراسان- خراسان جنوبی در سرمای کم‌سابقه زمستان امسال با اُفت فشار گاز مواجه شد به‌گونه‌ای که تامین گاز بخش خانگی در اولویت قرار گرفت و ضمن اتخاذ تدابیر لازم برای مدیریت مصرف انرژی، تقویت شبکه انتقال گاز در این استان با جدیت در دستور کار قرار گرفته است.

پرنده‌نگری، جاذبه‌ای کم‌نظیر برای آشتی با محیط زیست

پیام خراسان- دیدن جلوه‌گری پرندگان مهاجر در تالابها، آبگیرها و سدهای خراسان رضوی، که هرساله در بازه ای خاص اتفاق می‌افتد، می تواند فرصتی مغتنم برای لذت بردن از این جذابیت‌ها، نزدیکی بیشتر با طبیعت و آشتی با حیوانات باشد که فرهنگ آن باید ترویج یابد.

خانه‌مسافرهای مشهد؛ نقش پررنگ در اقامت و ضرورت ساماندهی

پیام خوزستان-خانه‌مسافرهای مشهد، سهم عمده‌ای در پذیرش مسافران و زائران این کلانشهر زیارتی دارند که ساماندهی این واحدها نیز سالهاست در حال انجام است اما سرعت رشد شمار منازل شخصی زائرپذیر، باتوجه به نیاز مسافران و از سویی جاذبه اقامتی آنها، تقویت‌ روند ساماندهی این اماکن را ضروری کرده است

قطع گاز و لرزه سرما بر اندام صنعت فولاد خراسان

پیام خراسان-زمستان هر سال به دلیل افزایش مصرف گاز بخش خانگی، صنایع فولادی خراسان رضوی با محدودیت‌ها و چالش‌هایی مواجه می‌شوند که صاحبان صنایع باید خود نسبت به ذخیره‌سازی این انرژی تدبیر کنند

آغوش اَمن گرمخانه‌ها برای بی خانمان‌های خراسان‌شمالی

پیام خراسان-گرمخانه های خراسان‌شمالی این روزها در سرمای بی سابقه و عصر یخبندان شمالشرق کشور به همت مسولان شهری و استانی سرپناهی امن برای بی خانمان‌هایی شده است که ساعاتی را در مکانی گرم سپری کنند.

جهاد آبرسانی برای سیراب کردن روستاییان تشنه خطه خورشید

پیام خراسان- آب الفبای آبادانی است و با تداوم خشکسالی، وضعیت آبی روستاها در نقاط کویری و خشک کشور از جمله استان خراسان رضوی چندان مساعد نیست، اما دولت مردمی برای رفع بی‌آبی روستاهای خطه خورشید، تلاشی مجاهدانه و پرشور را آغاز کرده است که تاکنون نتایج مبارکی داشته است

سرکشی دوباره کرونا و دغدغه والدین دانش‌آموزان

پیام خراسان-اما و اگرهایی که در دوران کرونا ذهن تمامی والدین و فرهنگیان را درگیر کرده بود با کاسته شدن شیوع این مهمان ناخوانده و حضوری شدن مدارس روال عادی طی کرد ولی با ظاهر شدن سویه جدید اُمیکرون بار دیگر بر دغدغه والدین دانش آموزان افزوده است

قارچ "شیتاکه "خراسان رضوی، گنجی خوراکی با سهم اندک از سفره‌ها

پیام خراسان-پرورش قارچ "شیتاکه" در استان خراسان رضوی طی یکی، دو سال گذشته به رشد چشمگیری دست یافته است اما رونق این صنعت پرسود، نیازمند حمایت، آگاهی‌بخشی و البته معرفی و فرهنگسازی برای مصرف بیشتر این ماده پرخاصیت خوراکی و افزایش تقاضای آن در بازار است

طفره رفتن برخی نهادهای محلی از تسهیل تردد تجاری در مرز دوغارون ایران با افغانستان

پیام خراسان-راهداری خراسان رضوی تلاش کرده است تا زیرساخت‌های لازم را برای آسان کردن ترددهای مرزی در پایانه دوغارون استان ایجاد کند اما برخی نهادهای محلی دست‌اندرکار گویا بنا دارند همچنان از همکاری شانه خالی کرده و از استقرار و فعالیت در چهارچوب زیرساخت‌های فراهم شده، طفره بروند

ترحم نابهنگام به حیوانات؛ شیوع هاری و سلب آسایش مردم

پیام خراسان- پرسه سگ‌های بلاصاحب در این روزهای سرد از سال موجب نگرانی و گلایه شهروندان در بجنورد شده است، در حالی که دامپزشکی خراسان‌شمالی نسبت به افزایش کانون‌های "هاری" و شیوع این بیماری هشدار داده است.

معضل بوی نامطبوع شهر بهار به کجا رسید؟

پیام خراسان - ایسنا / شهر بهار در محاصره واحدهای تولیدی مختلف بوده که برخی از این واحدهای تولیدی و صنعتی به ویژه در شهرک بهاران به علت ...

روز ملی مشهد، روایت یک حماسه به وقت ۱۰ دی

پیام خراسان- دوران سیاه پهلوی روزهای خونین و فراموش‌ناشدنی بسیاری را در تاریخ ایران به ثبت رساند که با خیزش انقلابی مردم به درخشان‌ترین دوران انسجام ملت تبدیل شد و یکی از برگه‌های زرین این کتاب، روز دهم دیماه ۱۳۵۷ مشهد است که روز ملی این شهر نام گرفته است.

ایمن‌سازی راه‌های خراسان جنوبی در برابر بارش‌های سیل‌آسا

پیام خراسان-بارش باران‌های سیل‌آسا در خراسان جنوبی همواره تهدید جدی برای زیرساخت‌هاست و متولیان نیز تلاش دارند با ایمن کردن سازه‌ها و ابنیه‌ها خسارت‌های ناشی از سیل را کاهش دهند که تبدیل آبنما به پل یکی از این اقدامات است.

۲۰۲۰؛ طرحی برای ترمیم زخم حاشیه نشینی در بجنورد

پیام خراسان- طرح ۲۰۲۰ «توانمندسازی اجتماع محور» در محله کم برخوردار صادقیه بجنورد وارد فاز اجرایی شده است و امید می رود تا جدای از ترمیم چهره این شهر فرسوده مرهمی بر روی زخم بسیاری از آسیب های اجتماعی مرکز خراسان شمالی باشد.

رخنه کشاورزان به پیکره عظیم‌ترین میراث تاریخی خراسان‌شمالی

پیام خراسان-تپه تاریخی «ارگ شیروان» عظیم‌ترین محوطه باستانی شمال‌شرق کشور مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد و از کهن‌ترین مراکز فرهنگ و تمدن بر تارک خراسان‌شمالی می درخشد و چند سالی است که این اثر تاریخی بواسطه گسترش اراضی کشاورزی در معرض تهدید و خطر قرار دارد.

چاره اندیشی برای رشد قارچ گونه مراکز غیرمجاز زیبایی و سلامت در مشهد

پیام خراسان- متقاضیان اقدامات پزشکی و جراحی ها در حوزه زیبایی طی چند سال اخیر طرفداران زیادی را به ویژه در بین زنان و دختران جوان پیدا کرده است، این در حالی است که گروهی مداخله گر سلامت بویژه در حوزه زیبایی از این عطش استفاده کرده و بی توجه به خطرات جانی با اقدامات غیر مجاز خود فقط به فکر کسب درآمد هستند

یلدایی به وسعت اقوام رنگارنگ خراسان شمالی

پیام خراسان- شب یلدا در خراسان شمالی که از آن به نام `شب چله` یاد می شود، آیین و سنتی با پیشینه دیرینه است که در بین اقوام این خطه با آداب خاص، رنگ و بویی متفاوت دارد.

آیین‌ها و خاطره‌های کهن یلدایی در خاستگاه خورشید

پیام خراسان-آیین‌های شب یلدا اگرچه در گذر ایام دستخوش تغییراتی شده، اما سنت‌های آن همچنان در مناطق مختلف کشور مورد توجه است و در میان انبوه آیین‌ها و مراسم فرهنگی و قدیمی، "شب چله" به عنوان بلندترین شب سال در کنار آیین‌هایی مانند عید نوروز و چهارشنبه سوری خودنمایی می‌کند.

چتر حمایتی دولت بر سر بیماران خاص خراسان‌شمالی

پیام خراسان- مساعدت دارویی به ۲ هزار و ۲۰۰ بیمارخاص خراسان شمالی، معرفی ۶۱۳ بیمار برای دریافت وام قرض الحسنه و در گامی بلندتر ایجاد صندوق حمایت، بخشی از خدمات دولت برای بیمارانی است که با مشکلاتی خاص دست و پنجه نرم می کنند.

گَرد فراموشی بر آثار تاریخی‌ کهن‌شهر خراسان‌شمالی

پیام خراسان-شهر جاجرم با قرار داشتن بر سر راه‌های کهن، فرصت های زیادی برای جذب گردشگر و توسعه این صنعت دارد اما نبود زیرساخت‌ها و توجه لازم به بناهای تاریخی موجب شده تا گنجینه اقتصادی این دیار بدون استفاده باشد.

میوه‌فروشان مشهدی حساب خود را از شهرداری جدا می‌کنند

پیام خراسان- میوه‌فروشان مشهدی، مشارکت در ساخت میدان بار مرکزی این کلانشهر را مشروط به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصدی خود، بدون شراکت یا تولی‌گری شهرداری یا دیگر نهادهای دولتی کرده‌اند.

رنج زیتون‌کاران خراسان‌شمالی در نبود صنایع تبدیلی

پیام خراسان-زیتون بعنوان محصولی کم‌آب طلب جایگزین مناسبی در طرح اصلاح الگوی کشت محسوب می شود و باغداران خراسان‌شمالی با وجود تولید محصول با کیفیت از نبود صنایع تبدیلی رنج می‌برند و سود حاصل از آن به بازار استان‌های همجوار می‌رود.

حشرات درد را احساس می‌کنند!

پیام خراسان - حداقل یک تریلیون حشره سالانه برای غذا و خوراک حیوانات کشته می شوند. روش‌های معمول کشتار شامل گرما و سرمای شدید است که ...

کشاورزیِ هوشمندانه، تنها مسیر نجات امنیت غذا و سلامت انسان

پیام خراسان- خراسان رضوی با وجود داشتن سهم ۱۷ درصدی از عرصه‌های بیابانی کشور، از نظرگاه تولیدات کشاورزی جزو استانهای مهم و اثرگذار و تامین کننده سالانه بیش از صدها تن نیاز کشور به محصولات مختلف است، که این وضعیت حفاظت از خاک این خطه را به عنوان پایه و مبنای تولید کشاورزی بسیار ضروری کرده است

نجات معادن راکد و رشد تولیدات معدنی در خراسان رضوی

پیام خراسان-رویکرد موثر دولت سیزدهم موجب شده است تا علیرغم مشکلات اقتصادی و خطراتی که برای سرمایه‌گذاری‌ وجود دارد، میزان تولیدات معدنی در خراسان رضوی رشد مطلوبی را تجربه کرده و بخش عمده‌ای از معادن راکد استان تعیین تکلیف شوند.

قربانیان یک آسیب خاموش

پیام خراسان-کودکان و زنان؛ قربانیان اصلی آسیب به نام خشونت هستند که در واقع از آن‌ها به جامعه سرایت می‌کند.

تماس‌هایی که فرصت‌ کمک‌رسانی را می‌سوزانند

پیام خراسان- مزاحمت‌های تلفنی و تماس‌های غیرضروری با اورژانس، از چالش‌های مهم عرصه کاری اورژانس ۱۱۵ است که با ایجاد اختلال در پاسخگویی به استمداد حادثه‌دیدگان و بیماران واقعی، خود به مانعی جدی در مسیر امدادرسانی به‌هنگام تبدیل شده است.

نهضت ملی مسکن در خراسان رضوی، خیزشی برای یک تحول

پیام خراسان-جبران عقب‌ماندگی دهه گذشته در تامین مسکن اقشار ضعیف جامعه، شکستن رکود بازار و رونق صنعت ساختمان دولت سیزدهم را بر آن داشت تا با هدف‌گذاری ساخت چهار میلیون خانه در قالب طرح نهضت ملی مسکن اقدام کند که این طرح در خراسان رضوی به خیزشی برای ایجاد یک تحول اقتصادی تبدیل شده است

ساير مطالب

اقداماتی امیدبخش برای زدودن گرد پیری از خراسان‌شمالی

دریای عمان ناجی کویر

نسیم خوش خدمت بر فراز روستاهای خراسان شمالی

پرواز ایمن روی باند 31

خشکسالی‌ها، نمکی بر زخمِ ناسورِ فرسایش خاکی خراسان رضوی

قبیله هنوز زنده است!

ضربه کاری سرما و آفت به پسته کاران/تولید 10 درصد کاهش یافت

نسخه‌هایی که پیچیده نمی‌شود

گردشگری سلامت، غفلت ما و پیشروی کشورهای رقیب

معمای چگونگی کنترل استرس کشف شد

چه فراز و فرودهایی در قلب و تاریخ خراسان بزرگ نهفته است؟

خطر فرونشست زمین در کمین سرزمین خورشید

مردها این راز ها را به زبان نمی آورند ولی دوست دارند شما بدانید

برقی که می‌سوزد و پولی که دود می‌شود

آیا پسته، خنده را بر لب اقتصاد خوشاب خراسان رضوی می‌نشاند؟

جدال عشایر خراسان شمالی با مشقت های کوچ به مناطق قشلاقی

طلای سرخ ایران در تکاپوی جهانی شدن/ خراسان رضوی و تولید 76 درصد زعفران کشور

رج به رجِ سمفونیِ مشکلات و کمبود بر تار و پود فرش خراسان شمالی

آب دریای جنوب در راه شرق کشور/ سیراب کردن تشنگان و جان‌ دادن به صنعت

جاروبافی، بیکاری را در روستای «ملاحسن» جارو می کند؟

خراسان‌شمالی پیشتاز در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی

جلوه زیبای وحدت در دیار گنجینه فرهنگ‌ها

هفته وحدت، آیینه تمام‌نمای اتحاد اقوام و مذاهب در ایران

هشدار کارشناسان نسبت به قیمت‌سازی حمایتی زعفران

هفته وحدت، نمایشگاه برادری و انسجام اسلامی

چیدن زرشک با ذره بین علمی

3 برابر شدن سالمندان کشور تا 30 سال آینده، برنامه‌های حمایتی شتاب گیرد

توسعه زراعت چوب زمینه‌ساز جلوگیری از نابودی جنگل

قنات جهانی قصبه گناباد و ضرورت توجه به گردشگرپذیری آن

کشاورزانی که دیگر تمایلی به کشت پسته ندارند...

غربت؛ غم فراگیر دوران دانشجویی

بازگشت روان زائران رضوی در سایه خدمت فناورانه

اعمال شب و روز شهادت امام رضا (ع) + دعای مخصوص اخرین روز ماه صفر 1401 ، نماز و زیارت

آیین خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) در مشهد برگزار شد

روزعاشورایی مشهد مقدس

باغی که مشهدالرضا شد! | وقتی حرم ویران و زیارت ممنوع شد | ناصرالدین‌شاه و طلاکاری ایوان غربی | پهلوی‌ها چه کردند؟

عشق حسین (ع) دل هزار و 847 شاکی را نرم کرد

میزبانی شایسته از زائران رضوی آخر ماه صفر، با همت جهادی

کشورهای خاورمیانه در مسیر سبز شدن

خانه‌ام زائرسرای میهمانان رضا (ع)/ پیش‌بینی ورود بیش از 6 میلیون زائر به مشهد

چند راهکار سلامت کودکان در دوران مدرسه

سنگ‌های بی جانی که با دستان زوج هنرمند گوهر سنگ می‌شوند

درآمیختن شور حسینی و مِهر رضوی با طلیعه سال جدید تحصیلی در خطه خورشید

اقدام جهادی دولت برای رفع عطش مرزنشینان خراسان شمالی

صفای زیارت با پای پیاده

نظارتی از جنس آرامش/ خادمان امام رضا(ع)، حافظان سلامت زائران دهه پایانی صفر

گلایه‌های ساکنان محله نوده مشهد از کمبود امکانات هنری، فضای سبز و بانک

جاده مرگ در یک محور ترانزیتی / عملیات اصلاح ترانشه محور حاجی‌آباد به کجا رسید؟

نابودی طبیعت یا گردشگری/ دکل ها در جنگل های هیرکانی سبز می شوند

نخل‌های شکسته و سراپا/ تاریخچه یک حسینیه در تربت‌حیدریه

نخل‌های شکسته و سرپا/ تاریخچه یک حسینیه در تربت‌حیدریه

سرگذشت شورانگیز پیاده‌روی اربعین

خانه‌ مسافر؛ پاشنه آشیل اسکان زائران

فنون سفر زیارتی در 200 سال پیش

زخم زباله گردی بر پیکر نهبندان / طرح ساماندهی زباله گرد‌ها به کجا رسید؟

غلبه بوفه بر گیشه!

مرهمی بر زخم پاهای پیاده/ آمادگی خادمان سلامت برای خدمت به زائران امام مهربانی‌ها

روزنامه اطلاعات: مگر مردم منتظر وام صدقه ای اربعین بودند که منت سر آنها می گذارید و حاتم بخشی می کنید؟

پای سفرهای هوایی به عتبات در خراسان‌جنوبی لنگ می‌زند

طراحی شهرها چگونه بر گرمای محیط شهری تاثیر می‌گذارد؟

پاک‌شدن رد پای مدارس کانکسی خراسان‌شمالی با اختصاص 450 میلیارد تومان به آموزش و پرورش

خدمات غیرحضوری، اصلی‌ترین هدف صنعت برق خراسان رضوی در دولت سیزدهم

13 شهریور؛ مبدا تشکیل گروه‌های جهادی

نحوه اجرای قرار تعلیق اجرای مجازات و آزادی مشروط

اهتمام دولت به تکمیل 2 بیمارستان در خراسان جنوبی

تفاوت پوپولیست با مردمی بودن چیست؟

اینجا معجزه خدا هیمنه استکبار را در هم شکست/ احداث موزه بین‌المللی «طبس» مطالبه رهبری است

پشت پرده مشکلات شاهان گرماب فریمان چیست؟

میهمانی مهر و لبخند

شرایط احیا، حفاظت و توسعه جنگل‌های خراسان‌شمالی چگونه است؟

آب، پیام‌آور تغییرات آب‌ و هوایی

اختصاص یکهزار میلیارد تومان برای تامین آب/ اقدام ماندگار دولت برای حل کم‌آبی خراسان‌شمالی

«تسهیلات» و «اشتغال» در صدر درخواست‌ها

مروری بر وضعیت «آب» در خراسان شمالی/ خشکسالی‌ها خطرناک شده است

پرونده خیابان بهار روی میز بهارستان

تلاش دولت مردمی برای اشتغالزایی در خراسان رضوی/ ایجاد 15 هزار فرصت شغلی

عزم دولت برای حل مساله راهبردی تامین آب/ دریای عمان عطش شرق کشور را فرومی‌نشاند

عطش گرمازدگی و راهکارهایی در طب سنتی

خراسان‌جنوبی روی ریل مصوبات دولت سیزدهم/دستاوردهای سفر چه بود؟

بازار ترکمنستان؛ ظرفیتی که باید برای تجار خراسان‌شمالی تسهیل شود

«وایکینگ‌ها»؛ تاریخ با طعم خون و خشونت

بهشتی دردل کویر/بزرگترین پارک جنگلی دست کاشت شرق کشور در خراسان جنوبی احیا می‌شود

خراسان رضوی، سرآمد مشارکت‌های اجتماعی حوزه کار و کارگری

مهران قدمگاه زائران حسینی(ع) و خلق حماسه‌ای دیگر

طرح دارویار، بازی برد - برد دولت در حوزه صنعت دارو

راز سرخوشی!

راز سرخوشی سردار همدانی!

روزنامه رسالت: میرحسین موسوی جام زهر را به امام نوشاند/ مردم در زیارت عاشورا هر روز صدها بار اورا لعنت می کنند

مهاجرت، گناباد را پیر کرد / لزوم توسعه اشتغال روستایی

نظارت؛ حلقه مفقوده در حفاظت از جنگل‌های زاگرس

موسوی و نقاب‌های برداشته

نگاهی به طرح اتوبوس‌های 100 تومانی در حاشیه شهر مشهد

عاشورای حسینی در مشهدالرضا، جلوه شور و دلدادگی

آیین 250 ساله «بیل زنی» در خوسف/نمادی برای تدفین شهدای کربلا

آیین‌های عزاداری عاشقان امام حسین(ع) در خطه خورشید

چالش ثبت مکانیزه لوازم یدکی و نگرانی از التهاب بازار

رهاورد سفر رئیس جمهور؛ تکمیل 150 کیلومتر بزرگراه در خراسان جنوبی

پژوهش و نوآوری، ضرورت تضمین مصونیت غذایی

چراغ دیده من کو؟

حذف مدارس کانکسی خراسان جنوبی در مسیر عدالت آموزشی