پیام خراسان

آخرين مطالب

رهاورد سفر رئیس جمهور؛ تکمیل 150 کیلومتر بزرگراه در خراسان جنوبی مقالات

رهاورد سفر رئیس جمهور؛ تکمیل 150 کیلومتر بزرگراه در خراسان جنوبی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- خراسان جنوبی، استانی کویری با بیش از 17 هزار کیلومتر راه است که در مسیر 2 کریدور اصلی کشور قرار دارد و افزایش باندهای دوم در ایجاد زیرساخت امن تردد جاده‌ای تاثیر بسزایی دارد.

این نیاز و اولویت اساسی در سومین سفر استانی رئیس جمهور که نوزدهم شهریور سال گذشته به خراسان جنوبی انجام شد، مورد توجه ویژه قرار گرفت و آیت الله رئیسی در آن سفر گفت: یکی از مسایل جاده‌ها و ارتباطات ریلی است که وزیر راه و شهرسازی همراه ما هستند و این مساله را دنبال می‌کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: جزو اولویت‌های این وزارتخانه اصلاح جاده‌های مواصلاتی و مسایل ریلی در مناطق مختلف است که یکی از این مناطق خراسان جنوبی و جزو برنامه‌ها است.

توجه دولت سیزدهم به تخصیص اعتبارات لازم منجر به تکمیل و افتتاح 50 کیلومتر باند دوم در سال گذشته شد و این روند همچنان ادامه دارد.

استاندار خراسان جنوبی اوایل مرداد امسال در جلسه شورای معاونین استانداری که به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر کشور برگزار شد، گفت: یک سوم اعتبارات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی به حوزه راه‌های استان اختصاص یافته است و 100 کیلومتر باند دوم راه تا پایان سال جاری تکمیل می‌شود.

نگاه ویژه به راه‌های خراسان جنوبی

جواد قناعت افزود: ما به راه‌های استان به‌طور ویژه پرداخته‌ایم زیرا خراسان جنوبی در زمینه زیرساخت‌ها به‌ویژه در حوزه راه‌ها عقب‌ماندگی‌های سنتی دارد.

وی گفت: دوبانده‌سازی راه‌ها و کریدورهای اصلی خراسان جنوبی همیشه از مطالبات گروه‌های مرجع و مردم این استان بوده که در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی از در دست اقدام بودن 580 کیلومتر باند دوم راه در سراسر استان خبر داد و افزود: 50 کیلومتر پروژه بزرگراهی نیمه دوم سال گذشته به بهره‌برداری رسید و 100 کیلومتر دیگر در صورت تامین اعتبار، آماده آسفالت است و اجرای آن در برنامه سال جاری استان قرار دارد.

این در حالی است که خراسان جنوبی از استان‌های کمتر برخوردار در حوزه زیرساخت‌های حمل و نقل به‌ویژه راه‌های دوبانده محسوب می‌شود و با وجود قرار داشتن در 2 کریدور اصلی کشور و مرز مشترک با افغانستان، بسیاری از جاده‌های استان هنوز دوطرفه است.

خراسان جنوبی با داشتن 17 هزار و 82 کیلومتر راه، ششمین استان از نظر طول راه‌ها در سطح کشور است و این پهناوری و فاصله طولانی بین شهرها عملیات دوبانده‌سازی را پرهزینه و گاهی زمان‌بر می‌کند، اما توجه ویژه دولت و پیگیری مسئولان استانی از مرکز منجر به تخصیص اعتبارات خوبی به این حوزه شده است.

تخصیص به‌موقع اعتبارات از مهمترین مولفه‌ها در سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌های دوبانده‌سازی است که رقم تخصیص یافته در بودجه سال گذشته نشان از توجه دولت به این موضوع دارد به‌طوری که براساس اعلام مسئولان راه و شهرسازی سال 98 اعتبارات باندهای دوم استان 220 میلیارد تومان بود و با پیگیری‌های انجام شده در سال 99 به 360 میلیارد تومان و در بودجه سال 1400 به 516 میلیارد تومان رسید.

تصویب 2 هزار میلیارد تومان، رهاورد سفر رئیس جمهور

سفر شهریور سال گذشته رئیس جمهور به خراسان جنوبی منجر به تصویب 2 هزار میلیارد تومان اعتبار از محل منابع مختلف برای تکمیل راه‌های استان شد که با پیگیری‌های صورت گرفته 380 میلیارد تومان تخصیص یافته است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: در این سفر اعتبارات خوبی برای استان مصوب شد که به مرور در حال تخصیص است.

وحید داعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اختصاص 2 هزار میلیارد تومان اعتبار از محل منابع مختلف برای تکمیل راه‌های استان مصوب شد که با پیگیری‌های صورت گرفته در سال نخست از هزار میلیارد تومان تخصیص نقدی استان، 380 میلیارد تومان مربوط به راه و شهرسازی بوده است.

وی گفت: ابتدای سال 98 در مجموع 230 کیلومتر پروژه باند دوم با حجم قرارداد هزار و 300 میلیارد تومان داشتیم که امسال با 2.5 برابر افزایش به 580 کیلومتر با حجم قرارداد 2 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: از اعتبارات سفر رئیس‌ جمهور به استان تاکنون 380 میلیارد تومان اعتبار نقدی و 100 میلیارد تومان قیر رایگان به استان تخصیص یافته است.

وی اظهار داشت: از این محل در سه ماه پایانی سال گذشته 50 کیلومتر باند دوم راه در استان تکمیل شد و زیر بار ترافیک رفت همچنین تاکنون 50 کیلومتر جاده دوبانده در استان آسفالت شده که باید علائم‌گذاری شود و 50 کیلومتر دیگر تا زیرسازی آسفالت انجام شده است.

رهاورد سفر رئیس جمهور؛ تکمیل 150 کیلومتر بزرگراه در خراسان جنوبی

580 کیلومتر راه دوبانده در دست ساخت

داعی تصریح کرد: در مجموع 580 کیلومتر پروژه باند دوم در دست اجرا داریم که قبل از سفر استانی 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و اکنون به 35 درصد پیشرفت رسیده است.

وی به هدف‌گذاری احداث 100 کیلومتر باند دوم در سال جاری اشاره کرد و گفت: اکنون این پروژه حدود 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم با تامین اعتبار لازم تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: حداقل 300 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل 100 کیلومتر راه دوبانده در دست اجرای استان نیاز است.

وی عنوان کرد: برای اتمام 580 کیلومتر راه‌های استان نیز حداقل چهار هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با تامین اعتبار حداقل در سه یا چهار سال آینده این پروژه‌ها تکمیل می‌شود و به نُرم قابل قبولی در باندهای دوم خواهیم رسید.

داعی با بیان اینکه راه‌ها پیشران اقتصادی است و خراسان جنوبی به نوعی شاهراه ارتباطی محسوب می‌شود گفت: 2 کریدور شمال به جنوب چابهار - زاهدان - بیرجند - مشهد و کریدور بندرعباس - کرمان - راور- دیهوک -  فردوس - مشهد و اصفهان - طبس - مشهد و یزد - طبس - مشهد از استان عبور کرده و اهمیت راه‌ها را دوچندان می‌کند.

لزوم توجه به راه‌های مرزی

وی با اشاره به 331 کیلومتر مرز مشترک این استان با افغانستان اظهار داشت: این موضوع نشان می‌دهد که باید به راه‌های مرزی استان نیز توجه کنیم تا اقتصاد و ترانزیت تقویت شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با تاکید بر توسعه عدالتی در حوزه‌ راه‌های استان افزود: تلاش کرده‌ایم در هر شهرستان حداقل یک پروژه باند دوم اجرا و مراکز شهرستان‌ها به شبکه بزرگراهی کشور متصل شود.

وی تصریح کرد: ابتدای سال 1398 آمار باندهای دوم استان 606 کیلومتر بود که امروز با 24 درصد افزایش نسبت به مجموع به 793 کیلومتر رسیده است.

داعی با بیان اینکه هزار میلیارد تومان برای اجرای باندهای دوم استان در این مدت هزینه شده است گفت: در مجموع طی 2 سال اخیر با پیگیری‌های متعدد 187 کیلومتر باند دوم زیر بار عبور رفته که شامل یک پنجم باندهای دوم خراسان جنوبی است.

رهاورد سفر رئیس جمهور؛ تکمیل 150 کیلومتر بزرگراه در خراسان جنوبی

وی یادآور شد: دهه فجر سال 99 از مجموع افتتاح 450 کیلومتر پروژه دوبانده‌سازی در سطح کشور، 90 کیلومتر مربوط به خراسان جنوبی بود و سال گذشته نیز از 95 کیلومتر کل کشور، 30 کیلومتر (32 درصد) در این استان افتتاح شد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه اعتبار راه‌های استان از سه منبع مالی پیگیری شده است، به افزایش بودجه استان اشاره کرد و گفت: اعتبار سال 98 حدود 220 میلیارد تومان بود که سال گذشته به 480 میلیارد و امسال به 740 میلیارد تومان رسید.

اولین بار جذب اعتبار از محل ماده 56

وی گفت: از محل ماده 56 نیز 50 میلیارد تومان از بانک مسکن برای دوبانده سازی جاده بیرجند - قاین تخصیص یافت که در تاریخ خراسان جنوبی و جنوب خراسان اولین بار انجام شد.

داعی افزود: 40 میلیارد تومان دیگر نیز از این محل برای جاده بیرجند - قاین در حال پیگیری است که قرارداد مبادله شده و تضمین‌نامه بتازگی توسط سازمان برنامه و بودجه صادر شد.

وی بیان کرد: علاوه بر این از محل ماده 56 نیز 100 میلیارد تومان برای جاده سربیشه - ماهیرود از بانک تجارت و 50 میلیارد تومان برای دیهوک - فردوس از بانک سپه تضمین‌نامه‌ها صادر شده و برای ماده 22 رفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی یکی دیگر از راه‌های تامین مالی راه‌های استان را تهاتر ذکر کرد و گفت: از این محل پارسال 45 میلیارد تومان در حوزه راه‌های استان استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه از ظرفیت‌های مالی حداکثر استفاده را کرده‌ایم افزود: در قانون بودجه 1400 با پیگیری‌های زیاد توانستیم برای محور خوسف - سه راهی راهداران - دیهوک - طبس ردیف بودجه اخذ کنیم.

رئیس جمهور 19 شهریور سال گذشته در سومین سفر استانی به خراسان جنوبی سفر کرد که رهاورد این سفر برای استان بیش از 100 نوع مصوبه بوده و مبلغ 11 هزار و 725 میلیارد تومان در قالب مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی برای سه سال (1400 تا 1402) اختصاص یافته است.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhorasan.ir/Fa/News/465780/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حکم قصاص برای قاتل مأمور انتظامی در دزفول صادر شد

ایجاد کارگاه‌های بزرگ صنایع دستی خراسان جنوبی در دستور کار است

حضور فرمانده انتظامی مرکزی در منزل شهدای نیروی انتظامی دلیجان

افزایش کشف سلاح‌های جنگی در خراسان‌رضوی

مهاجرت، گناباد را پیر کرد / لزوم توسعه اشتغال روستایی

بار وانت، سوخت قاچاق از آب در آمد

افتتاح و کلنگ زنی 40 پروژه طی هفته دولت در فردوس

ضرورت توجه به ایمنی و سلامت زائران اربعین حسینی

سپاه پاسداران مشکل تنش آبی را حل می‌کند

رویارویی ستاره‌های فوتبال و رسانه در مشهد

کشف سیگارهای قاچاق در جریان تصادفی در قم

بانک ژن گیاهان دارویی در خراسان جنوبی راه اندازی شود

احیای دوره‌های دانشگاهی در وزارت جهاد کشاورزی

احتمال بروز خسارت در نواحی شرقی خراسان جنوبی

آبرسانی به بخش‌های مختلف استان هرمزگان/ نیاز آبی 15 هزار نفر در تخت و قلعه قاضی بهبود یافت

مروری بر روزنامه‌های صبح خراسان رضوی

نظارت؛ حلقه مفقوده در حفاظت از جنگل‌های زاگرس

39 میلیارد اعتبار سفر رییس‌جمهور به محیط‌زیست خراسان‌شمالی ابلاغ شد

افزایش 145 درصدی تردد در محور‌های برون‌شهری خراسان‌شمالی

آبفا و سپاه پاسداران به دنبال پایان تنش آبی در تایباد

سرانه سبد تغذیه مادران تحت پوشش خراسان شمالی 2.5 برابر شد

بازدید مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از خبرگزاری مهر

قاضی حقوق بشری ایران کیست؟ + فیلم و نمونه حکم

افزایش کشف سلاح‌های جنگی و سرقت‌های خرد در خراسان رضوی

رئیس حوزه هنری: امسال 7 سینما در خراسان‌شمالی به بهره‌برداری می‌رسد

دستگیری عاملان فوت دو تن از ماموران پلیس دلیجان

اختصاص 20 میلیارد اعتبار سفر رئیس‌جمهور به مصلاهای خراسان‌جنوبی

روز بدون فوتی کرونا در خراسان‌جنوبی

اختصاص 100 میلیارد اعتبار به شهرستان سروآباد

کار درس‌آموز یک پلیس فداکار در مشهد

سریال «پادشاه: سلطنت ابدی»؛ یک عاشقانه جذاب کره‌ای

اقتصاد آب نیازمند توجه مسؤولان/ 122کیلومتر شبکه آبرسانی خراسان‌جنوبی اصلاح و بازسازی شد

دستگاه‌های اجرایی در صدور مجوز دانش‌بنیان‌ها انعطاف‌پذیر باشند

یک مامور نیروی انتظامی در حاجی آباد هرمزگان به شهادت رسید

یک مامور نیروی انتظامی در هرمزگان به شهادت رسید

تعلل برای اجرای طرح انتقال پساب بجنورد به پتروشیمی پذیرفتنی نیست

ثبت روز دیگر بدون فوتی کرونا در خراسان شمالی

عادل فردوسی‌پور پا به توپ می‌شود

واکسیناسیون کرونا باید به‌موقع و در زمان اعلامی انجام شود

معاون استاندار خراسان رضوی: نقش مردم، محور اصلی برنامه‌های هفته دولت است

کشاورزان پس از برداشت محصول از آتش زدن مزارع خودداری کنند

علت سر و صدا‌های اخیر در پالایشگاه اصفهان چیست؟

توسعه بخش کشاورزی در راستای ظرفیت‌های خراسان جنوبی

بانک ژنتیک ویژه گیاهان دارویی خراسان‌جنوبی ایجاد شود

رواق رسانه‌ای در حرم رضوی راه‌اندازی می‌شود

ثبت‌نام 130 هزار متقاضی سفر اربعین در خراسان‌رضوی

امام جمعه بیرجند: اولویت‌بندی کشت محصولات کشاورزی مدنظر باشد

◄ رشد 49 درصدی ترافیک جاده‌ای خراسان جنوبی در ایام محرم

رفع تصرف 8 هکتار از اراضی ملی بخش احمدی شهرستان حاجی آباد

فعالیت‌های چندوجهی و بهره گیری از توان منطقه؛ ویژگی بارز جهاددانشگاهی